20 czerwca 2021
Gdzie wyrzucać
#gdzie wyrzucać
#papier termiczny
#paragony
#pojemniki na zmieszane
#segregacja odpadów
Każdy z nas czasami musi zrobić porządki w swoich dokumentach. Tyczy się to zazwyczaj wyrzucenia papierów, które nie są nam już potrzebne.
Niewątpliwie należą do nich paragony, które czasami zachowujemy przez jakiś czas. W Polsce paragon powinien być wydany przy każdej transakcji płatniczej, bez zgłaszania takiej potrzeby przez klienta W końcu podaje on cenę produktu i stawkę VAT, która jest przypisana do danego dobra. Historia paragonów liczy ponad 100 lat. Pierwsze paragony powstały w 1910 roku, a ich nazwa pochodzi prawdopodobnie od austriackiej drukarni, która zapoczątkowała ich produkcję. W języku potocznym mianem paragonów zwykło się nazywać bardzo wiele dokumentów, wydrukowanych na papierze z rolki. Paragonem może być więc bilet z parkomatu, czy też wydruk z bankomatu. Jak wszystko jednak, paragony nie są wieczne. W momencie, gdy upłynął już ich termin ważności musimy je umieścić w odpowiednim pojemniku. Nikogo zatem nie może dziwić fakt, że wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucać paragony. I choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że są one zrobione ze zwykłego papieru to prawda jest zupełnie inna. Paragony wykonane są z jego termicznego odpowiednika. Podobnie jak papier faksowy należy je wyrzucać do kosza na śmieci zmieszane. Minusem paragonów jest to, że z czasem blakną i trudno jest odczytać informacje, które są na nich zgromadzone. Aby zarchiwizować paragon, dobrze jest go skserować. W przeciwnym razie możemy nie móc z niego w razie potrzeby skorzystać.
Aby ograniczyć ilość zużywanego papieru, możesz kserować paragony zbiorczo, gdy uzbiera Ci się kilka, kilkanaście sztuk. Jeszcze lepszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest robienie paragonom zdjęć i przechowywanie ich bezpiecznie w chmurze lub na dysku komputera. Jeżeli płacisz za zakupy kartą, paragon w ogóle nie będzie Ci potrzebny. W przypadku ewentualnej reklamacji wystarczy okazać sprzedawcy potwierdzenie płatności z wyciągu bankowego. Podobnie zadziała w wielu sklepach karta lojalnościowa, na której zapisują się wszystkie transakcje, przy których została użyta.
Prawidłowa utylizacja paragonów w domu lub w firmie powinna się kończyć na wrzuceniu ich do kosza na odpady zmieszane. Tak samo postępuj z papierem faxowym, biletami, ulotkami. W niebieskim pojemniku może się znaleźć wyłącznie suchy, niezabrudzony papier. Dorzucenie do niego źle posegregowanych odpadów to prosty krok do zanieczyszczenia całej frakcji i uniemożliwienia ponownego wykorzystania surowców wtórnych.
Zobacz też:
Gdzie wyrzucać ziemię ?
Gdzie wyrzucać pampersy, podpaski i tampony ?
Gdzie wyrzucać opakowania po przyprawach ?
Gdzie wyrzucać folię aluminiową ?
Gdzie wyrzucać meble, kanapę, stary dywan i drzwi ?
Gdzie wyrzucić tubkę po paście do zębów ?
4 godz temu