Wynajęto toaletę z umywalką
do miejscowości Sanok
1 godz. temu

Gdzie wyrzucać pieluchy, podpaski i tampony ?

gdzie wyrzucac pampersy 400x300 - Gdzie wyrzucać pieluchy, podpaski i tampony ?
2021-06-15 Smieci

Artykuły higieniczne, które mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem budzą szereg kontrowersji. Nie ma w tym nic dziwnego skoro kupujemy je nader często, a po użyciu musimy właściwie zutylizować.

Surowce, z których są zbudowane mogą wprowadzać błąd. Warto zatem zwrócić uwagę, gdzie wyrzucić pampersy, podpaski, czy też chusteczki higieniczne. Mamy nadzieję, że potrzebne informacje znajdziecie Państwo w niniejszym artykule. Przejdźmy zatem od słów do czynów:

Gdzie wyrzucać pampersy i tampony ?

  • Gdzie wyrzucać pampersy ?

Wielu młodych rodziców, nieraz zastanawiało się, gdzie wyrzucać pampersy. A, że temat wart jest uwagi, nie trzeba nikogo przekonywać. W dzisiejszych czasach mało kto używa wielorazowych pieluch, a bynajmniej nie robi tego w każdej sytuacji. Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie z początku niniejszego artykułu, należy przypomnieć z czego wyprodukowane są popularne pampersy. Już na pierwszy rzut oka widać bowiem, że nie są one w żaden sposób jednorodne. Jak podają producenci pieluch jednorazowych w ich składzie można znaleźć przede wszystkim: elastan, poliester, polipropylen i celulozę. Taki skład nie kwalifikuje pampersów do żadnego z pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Pieluchy powinny zatem trafić do kosza na śmieci zmieszane  i zostać zutylizowane wraz z innymi materiałami higienicznymi.

  • Gdzie wyrzucać tampony ?

Dla dużej części Pań dylematem są kwestie związane z tym, gdzie wyrzucać tampony. I chodź na pierwszy rzut oka wydawałoby się to proste, wcale tak nie jest. Przeciętna kobieta zużywa w ciągu życia ponad 15 000, a ich historia sięga lat 40 XX wieku. Podobnie jak pieluchy jednorazowe, tampony są produktem zbudowanym z wielu rożnych komponentów. Jeden z czołowych producentów tamponów podaje, że są to takie substancje jak choćby sztuczny jedwab i bawełna. Jak widać, żaden z wyżej wymienionych produktów nie nadaje się do wyrzucania go gdzie indziej, niźli do pojemnika na śmieci zmieszane. W sprzedaży można także spotkać tampony wielorazowe, które można wyprać i użyć ponownie.

  • Gdzie wyrzucać chusteczki higieniczne ?

Chusteczki higieniczne już dawno temu wyparły tkaninowe. Korzystanie z nich jest bardziej higieniczne, ale nie rozwiązuje problemu odpadowego. Wiele osób wyrzuca chusteczki higieniczne do papieru, co jest oczywistym błędem. Z racji bezpośredniego kontaktu z wydzielinami pochodzącymi z naszego ciała, jedynym właściwym miejsce przeznaczenia chusteczek higienicznych są odpady zmieszane. Jeśli więc, nie wiecie Państwo, gdzie wyrzucać chusteczki higieniczne to jedynym rozwiązaniem będzie użycie czarnego śmietnika na nieczystości niesegregowane.

Segregacja śmieci – chusteczki higieniczne, tampony i pampersy

Chusteczki higieniczne, tampony i pampersy to materiały higieniczne, które mają stały kontakt z naszym ciałem. Nie można ich zatem zbierać razem z surowcami, które podlegają recyklingowymi. Wpływają na to nie tylko ich właściwości materiałowe, ale i fakt kontaktu z wydzielinami pochodzącymi z naszego ciała. W XXI wieku mało kto używa ich zamienników, które są wielorazowe. Jeśli jednak macie Państwo możliwość, chęci i czas, aby choć czasami „wrócić do korzeni” i używać produktów wielorazowych to z pewnością taka postawa odciąży środowisko.

Czego nie wolno robić z artykułami higienicznymi ?

Artykuły higieniczne nie powinny być wyrzucane do pojemników na odpady segregowane. Nie wolno ich także spalać, ani wyrzucać do kanalizacji (może poza chusteczkami higienicznymi). W przypadku wątpliwości na temat sposobów ich zagospodarowania, warto skorzystać z wiedzy, którą można znaleźć w Internecie. My gorąco polecamy słownik odpadowy, który można znaleźć na stronie jednego z naszych partnerów lub w aplikacji „Moje Odpady”. Jak widać ogrom odpadów higienicznych, które są wokół nas wymaga dużej atencji przy ich zagospodarowaniu. Tym samym nikt z nas nie może pozwolić sobie, aby składować je „byle gdzie”. Taka postawa z pewnością nie jest ekologiczna i może zaburzyć naturalne ekosystemy naszej planety.

 

Gdzie wyrzucać pampersy ?
Gdzie wyrzucać pampersy ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

Jak odróżnić odpady o kodzie 17 09 04 ?
Kto zamawia usługi komunalne online ?
Dobre wyposażenie placu budowy
Odpady i ich segregacja
Wywóz gruzu powiat Poznański
Usługi wywozu nieczystości

Zamawiaj kabiny i opłacaj on-line za pomocą aplikacji mobilnej
Pobierz aplikację