Gdy za oknem temperatury spadają do wartości oscylujących wokół kilkunastu stopni, wiele gospodarstw domowych zaczyna dotykać problem zagospodarowania popiołu. O tym, że nie jest on wcale błahy można przekonać się serfując po Internecie.

Wątki, które powstały na wielu forach i grupach w Social Media, wskazują jednoznacznie, że nie każdy wie jak z nim postępować. Tymczasem temat pod tytułem „gdzie wyrzucać popiół” nie należy wcale do najprostszych. W realiach znowelizowanych przepisów odpadowych wygląda on następująco:

Wiemy, gdzie wyrzucać popiół – sposoby postępowania z popiołem

  • Popiół można wrzucać do pojemników na odpady zmieszane – w wielu miastach i miejscowościach naszego kraju funkcjonuje system 5 pojemnikowy. My nazywamy go roboczo „klasycznym”. Oznacza to, że śmieci zbiera się z podziałem na frakcje, które zostały określone w odpowiedniej ustawie. Z racji tego, że popiół nie jest ani tworzywem sztucznym, ani papierem, i daleko mu do bio czy szkła to powinniśmy go gromadzić razem z odpadami zmieszanymi. Wyjątkiem są tutaj resztki powstałe ze spalania drewna owocowego. W zależności od obwarowań nakładanych przez przepisy lokalne, niekiedy można go wrzucać do koszy w kolorze brązowym.
  • Popiół można gromadzić w sposób selektywny – niektóre gminy organizują system odbioru w taki sposób, że popioły są zbierane selektywnie. Służą do tego przeważnie metalowe kubły na śmieci lub worki. Z punktu widzenia ekologii jest to jednak czasami jedynie fikcja. Popiół opisywany jako „inne odpady zbierane selektywnie” nie przechodzi odpowiednich testów zgodności i efekcie jego utylizacja jest droższa od śmieci o kodzie 20 03 01 (niesegregowane zmieszane odpady komunalne). Taki stan rzeczy powoduje również, że śmieciarki muszą dwukrotnie pokonywać ten sam dystans, co sprawia że usługa odbioru odpadów jest o wiele droższa. Osoby odpowiedzialne za organizację systemu, chcąc jak najlepiej dla mieszkańców, robią im w efekcie „pod górkę”.
  • Popiół można zawieźć do PSZOK lub wynająć na niego specjalny kontener – do alternatywnych form postępowania z popiołem można zaliczyć przewiezienie go do lokalnego PSZOK. Taki sposób jest z pewnością najmniej komfortowy, gdyż wymaga zaangażowania od nas własnego środku transportu. W większości przypadków mogą z niego skorzystać jedynie osoby prywatne. Przedsiębiorcom polecamy wynajem kontenerów na popiół i ich sukcesywne wymienianie w miarę zachodzących potrzeb.

 

Gdzie wyrzucać popiół ?

Gdzie wyrzucać popiół ?

 

Porada praktyczna: na popiół powinniśmy zamówić taki sam kontener jak na gruz. Niższy i mniejszy zbiornik to gwarancja tego, że samochód, który przyjedzie go zabrać, poradzi sobie z powstałym ciężarem.

 

Zobacz też:

Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Usługi komunalne w dobie koronawirusa
Sklep z pojemnikami na odpady
Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady
Gdzie wyrzucać leki ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gorlice

5 godz temu