Jak utylizować popiół?
Gdy za oknem temperatury spadają do wartości oscylujących wokół kilkunastu stopni, wiele gospodarstw domowych zaczyna dotykać problem zagospodarowania popiołu. O tym, że nie jest on wcale błahy można przekonać się serfując po Internecie.
Wątki, które powstały na wielu forach i grupach w Social Media, wskazują jednoznacznie, że nie każdy wie jak z nim postępować. Tymczasem temat pod tytułem „gdzie wyrzucać popiół” nie należy wcale do najprostszych. W realiach znowelizowanych przepisów odpadowych wygląda on następująco:
Wiemy, gdzie wyrzucać popiół – sposoby postępowania z popiołem
- Popiół można wrzucać do pojemników na odpady zmieszane – w wielu miastach i miejscowościach naszego kraju funkcjonuje system 5 pojemnikowy. My nazywamy go roboczo „klasycznym”. Oznacza to, że śmieci zbiera się z podziałem na frakcje, które zostały określone w odpowiedniej ustawie. Z racji tego, że popiół nie jest ani tworzywem sztucznym, ani papierem, i daleko mu do bio czy szkła to powinniśmy go gromadzić razem z odpadami zmieszanymi. Wyjątkiem są tutaj resztki powstałe ze spalania drewna owocowego. W zależności od obwarowań nakładanych przez przepisy lokalne, niekiedy można go wrzucać do koszy w kolorze brązowym.
- Popiół można gromadzić w sposób selektywny – niektóre gminy organizują system odbioru w taki sposób, że popioły są zbierane selektywnie. Służą do tego przeważnie metalowe kubły na śmieci lub worki. Z punktu widzenia ekologii jest to jednak czasami jedynie fikcja. Popiół opisywany jako „inne odpady zbierane selektywnie” nie przechodzi odpowiednich testów zgodności i efekcie jego utylizacja jest droższa od śmieci o kodzie 20 03 01 (niesegregowane zmieszane odpady komunalne). Taki stan rzeczy powoduje również, że śmieciarki muszą dwukrotnie pokonywać ten sam dystans, co sprawia że usługa odbioru odpadów jest o wiele droższa. Osoby odpowiedzialne za organizację systemu, chcąc jak najlepiej dla mieszkańców, robią im w efekcie „pod górkę”.
- Popiół można zawieźć do PSZOK lub wynająć na niego specjalny kontener – do alternatywnych form postępowania z popiołem można zaliczyć przewiezienie go do lokalnego PSZOK. Taki sposób jest z pewnością najmniej komfortowy, gdyż wymaga zaangażowania od nas własnego środku transportu. W większości przypadków mogą z niego skorzystać jedynie osoby prywatne. Przedsiębiorcom polecamy wynajem kontenerów na popiół i ich sukcesywne wymienianie w miarę zachodzących potrzeb.
Gdzie wyrzucać popiół ?
Porada praktyczna: na popiół powinniśmy zamówić taki sam kontener jak na gruz. Niższy i mniejszy zbiornik to gwarancja tego, że samochód, który przyjedzie go zabrać, poradzi sobie z powstałym ciężarem.
Kod odpadu popiół chcą poznać przede wszystkim praktycy, którzy zajmują się gospodarką odpadami. Jego znajomość pozwala bowiem uniknąć błędów przy sporządzaniu kart przekazania odpadów lub kart przekazania odpadów komunalnych.
Niestety sprawa w tym przypadku nie jest prosta i wszystko zależy od tego z jaką instalacją odpadową i systemem zbiórki mamy akurat do czynienia.
Kod odpadu popiół jest różny w zależności od regionu, w którym popiół jest wytwarzany przez mieszkańców lub przedsiębiorców.
Najpopularniejsze kody odpadów opisujących popiół to przede wszystkim:
- 20 03 01 – popiół stanowią część niesegregowanych odpadów komunalnych i dlatego bardzo często jest zbierany razem z nieczystościami gromadzonymi w czarnych pojemnikach. Taki stan rzeczy ma miejsce w większości regionów naszego kraju.
- 20 03 99 ex. popiół – kod odpadu popiół może przybrać także formę innych niewymienionych odpadów komunalnych. Dzieje się tak gdy zbieramy go osobno np. w workach lub metalowych zbiornikach na śmieci.
10 10 08 – tym kodem opisujemy popiół wytwarzanych przez przedsiębiorstwa w procesie produkcyjnym i jest ona masowo spotykany np. w odlewniach żeliwa
Zobacz też:
Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Usługi komunalne w dobie koronawirusa
Sklep z pojemnikami na odpady
Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady
Gdzie wyrzucać leki ?