Gdzie wyrzucać stare garnki?

Gdzie wyrzucać stare garnki?

Kuchnia to jedno z ważniejszych miejsc w każdym domu. W końcu to właśnie tam przyrządza się posiłki i spędza dosyć dużo czasu. Z punktu widzenia odpadowego w kuchni powstaje także duża część produkowanych przez nas śmieci.

Gdzie wyrzucać stare garnki ?

Od resztek żywności, aż po sprzęt elektro jest ich co niemiara. Jedną z nieczystością, z którą musimy sobie poradzić są także elementy wyposażenia, które służą do gotowania. Przy tej okazji pojawia się pytanie, gdzie wyrzucać stare garnki. W obecnych realiach stosunkowo prosto rozwiązać wyżej wymieniony dylemat. Zużyte garnki emaliowane muszą bowiem trafić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne lub zostać dostarczone na PSZOK. Przed dokonaniem którejś z wymienionych czynności należy je oczyścić z resztek jedzenia. Pozwoli to zachować czystość całego ładunku i zwiększy bezpieczeństwo pracowników sortowni.

 

Gdzie wyrzucać stare garnki ?

Gdzie wyrzucać stare garnki ?

Co zrobić ze starymi garnkami z kuchni?

Każdego roku gospodarstwa domowe generują duże ilości śmieci, co niewątpliwie wpływa negatywnie na przyrodę. Jakość powietrza jest coraz gorsza na szczęście wiele śmieci można ponownie wykorzystać. Kluczowe znaczenie ma tutaj segregacja. Gdzie wyrzucać stare garnki? Odpowiedź jest zasadniczo bardzo łatwa. Garnki ze stali nierdzewnej można umieścić w odpadach metalowych, a więc w worku żółtym albo pojemniku żółtym. W tym przypadku mogą one zostać zrecyklingowane. Pamiętajcie, że takie rozwiązanie sprawdza się, gdy chcecie wyrzucić pojedyncze garnki. Jeżeli zamierzacie wyrzucić ich duże ilości, które dodatkowo są bardzo ciężkie, to należy udać się do najbliższego punktu PSZOK. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku garnków emaliowanych. Można z nich korzystać do czasu aż nie zejdzie emalia, bo po jej zejściu korzystanie z nich jest szkodliwe dla zdrowia. Takie garnki również można oddać do punktu PSZOK bądź wyrzucić do kosza z odpadami metalowymi. Pamiętajcie o jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie garnki, które wyrzucacie muszą być czyste. Kontakt z zepsutą żywnością jest bardzo niebezpieczny dla osób pracujących w sortowni odpadów i może powodować wiele chorób.

W czasie porządków w kuchni konieczne będzie posegregowanie garnków, które uznamy za niepotrzebne.

Zniszczone naczynia takie jak blaszane, metalowe, aluminiowe czy emaliowane garnki powinny trafić do worków na tworzywa sztuczne i metale. Mogą być również oddane do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Podobnie ja sztućce, metalowe miseczki, łyżki, wszelkie akcesoria kuchenne metalowe takie jak mieszadła, tarki czy wyciskacze do czosnku. Wyjątkiem są produkty wykonane z użyciem powłok teflonowych: te powinny trafić do odpadów zmieszanych.

Na szczególną uwagę zasługują naczynia szklane. Zwykle kuchenne szklanki i talerze, a już na pewno naczynia żaroodporne, chociaż pozornie wykonane ze szkła, różnią się znacznie od szkła wykorzystywanego do przechowywania napojów czy kiszonek. Problematyczny jest ich skład: dlatego nie mogą ulegać ponownemu przetworzeniu. Warto zapoznać się ze wskazaniami producenta co do pojemników do przechowywania żywności w lodówce: niektóre szklane pojemniki mogą być wyrzucane do pojemników na odpady szklane.

Ale jednak większość szklanych naczyń, które są rozbite, pęknięte czy niepotrzebne, powinny trafić do kosza czarnego – czyli na odpady zmieszane. Naczynia żaroodporne bezpłatnie przyjmują również zazwyczaj PSZOKi.

Zobacz też:

Czego nie wyrzucać do żółtych pojemników na odpady?
Gdzie wyrzucać odpady kuchenne?
Gdzie wyrzucać zabawki?
Gdzie wyrzucać odpady?
Kalkulator kosztów ogrodzenia budowy
Czego nie wyrzucać do pojemników na odpady?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

2 godz temu