13 maja 2021
Gdzie wyrzucać
#gdzie wyrzucać strzykawki
#odpady medyczne
#pojemniki na odpady
#pszok
#śmieci.eu
Historia strzykawek sięga starożytności. Na dobre jednak przyrząd ten stał się popularny w XIX wieku. Przy jego konstruowaniu priorytetem było stworzenie takiego urządzenia, które umożliwiłoby podawanie leku bez rozcinania skóry. Osoby, które muszą przyjmować leki w formie zastrzyków, bardzo często zastanawiają się, gdzie wyrzucać strzykawki. Problem ten najczęściej dotyczy cukrzyków oraz osób przewlekle chorych.
Strzykawki jednorazowe powstały w latach 60. XX wieku. Z początku były on wykonane ze szkła, zmieniały stopniowo swoją postać na plastikową. Można śmiało rzec, ze wynalazek ten zrewolucjonizował świat medycyny. W czasach, gdy plagą w szpitalach jest żółtaczka, ma on niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Przechodząc jednak do kwestii odpadowych, warto przede wszystkim wiedzieć, co można, a czego nie powinno się robić ze zużytymi strzykawkami.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrzucić zużyte strzykawki, warto wziąć pod uwagę możliwości całego systemu gospodarowania odpadami w Polsce. Te ostatnie poprawiły się znacząco poprzez powstanie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK-i w większości przypadków przyjmują strzykawki i robią to w ramach ponoszonej przez wszystkich opłaty za zagospodarowanie odpadami. Nie trzeba więc płacić dodatkowo za ich utylizację. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest również umieszczenie zużytych strzykawek i igieł w specjalnych pojemnikach na odpady medyczne dostępnych w aptekach i placówkach medycznych. W niektórych miastach funkcjonują także specjalne programy odbioru odpadów medycznych z gospodarstw domowych. Przed utylizacją warto upewnić się, że strzykawki są zabezpieczone przed przypadkowym skaleczeniem. Wyrzucanie ich do kosza na odpady zmieszane jest niezalecane i może wiązać się z zagrożeniem dla osób zajmujących się odbiorem śmieci. Stosowanie się do zasad bezpiecznej utylizacji pomaga w ochronie zdrowia publicznego oraz środowiska.
Strzykawki mają kontakt z materiałem organicznym i różnymi wydzielinami z naszego ciała. Poza kwestiami związanymi z potencjalną możliwością zarażenia się patogenem, istotne jest tu także ich oddziaływanie na naszą psychikę. Nie wolno zatem wyrzucać strzykawek do pojemników na tworzywa sztuczne. Jeśli więc z jakichś powodów nie możemy oddać strzykawek do PSZOK to należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Podstawą jest tu zdjęcie metalowej igły i włożenie jej do osłonki, a także szczelne owinięcie ładunku w podwójny papier. Tak przygotowany odpady może trafić do kosza na śmieci zmieszane.
Przy wyrzucaniu strzykawek należy zachować wszelką ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem. Podobnie musisz zachować się z materiałami, które miały kontakt z krwią. W tej sytuacji najwłaściwsze będzie umieszczenie ich w podwójnych plastikowych torebkach, w pojemniku na odpady niesegregowane. Taka metoda powinna być traktowana wyłącznie jako ostateczność. Warto zapoznać się z lokalnymi regulacjami dotyczącymi odpadów medycznych w gospodarstwach domowych.
Strzykawki, choć wykonane z tworzywa sztucznego, stają się odpadami niebezpiecznymi z powodu kontaktu z materiałem biologicznym. Wyrzucenie ich do pojemnika na plastik może narazić pracowników sortowni na kontakt z zakaźnymi substancjami. Dlatego należy przestrzegać zasad ich segregacji i unikać mieszania z innymi odpadami. W trosce o zdrowie i środowisko zawsze stosuj się do wytycznych dotyczących utylizacji strzykawek i igieł.
Gdzie wyrzucać strzykawki i gdzie zawieźć ich odpady ?
Zobacz też:
Gdzie wyrzucać jedzenie ?
Gdzie wyrzucać opakowania po oleju silnikowym ?
Gdzie wyrzucać zapalniczki ?
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Gdzie wyrzucać lakiery do paznokci ?
Gdzie wyrzucać odpady ?
5 godz temu