Osoby, które musza przyjmować leki w formie zastrzyków bardzo często zastanawiają się, gdzie wyrzucać strzykawki. Problem ten najczęściej dotyczy cukrzyków oraz tych z nas, którzy są przewlekle chorzy.

Historia strzykawek sięga starożytności. Na dobre jednak przyrząd ten stał się popularny w XIX wieku. Przy jego konstruowaniu priorytetem było stworzenie takiego urządzenia, które umożliwiłoby podawanie leku bez rozcinania skóry.

Strzykawki jednorazowe powstały w latach „60” XX wieku. Z początku były on wykonane ze szkła, zmieniając stopniowo swoją postać na plastikową. Można śmiało rzec, ze wynalazek ten zrewolucjonizował świat medycyny. W czasach, gdy plagą w szpitalach jest żółtaczka, ma on niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Przechodząc jednak do kwestii odpadowych warto przede wszystkim wiedzieć co można a czego nie powinniśmy robić ze zużytymi strzykawkami. Przejdźmy zatem do rzeczy:

Gdzie wyrzucać strzykawki ?

  • Jeśli zastanawiamy się, gdzie wyrzucać strzykawki to warto wziąć pod uwagę możliwości całego systemu gospodarowania odpadami w Polsce. Te ostatnie poprawiły się znacząco poprzez powstanie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). PSZOK – i w większości przypadków przyjmują strzykawki i robią to w ramach ponoszonej przez wszystkich opłaty za zagospodarowanie odpadami. Nie trzeba więc płacić dodatkowo za ich utylizację.

Gdzie nie wolno wyrzucać strzykawek ?

  • Strzykawki mają kontakt z materiałem organicznym i różnymi wydzielinami z naszego ciała. Poza kwestiami związanymi z potencjalną możliwością zarażenia się patogenem, istotne jest tu także ich oddziaływanie na naszą psychikę. Nie wolno zatem wyrzucać strzykawek do pojemników na tworzywa sztuczne. Jeśli więc z jakichś powodów nie możemy oddać strzykawek do PSZOK to należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Podstawą jest tu zdjęcie metalowej igły i włożenie jej do osłonki, a także szczelne owinięcie ładunku w podwójny papier. Tak przygotowany odpady może trafić do kosza na śmieci zmieszane.

 

Gdzie wyrzucać strzykawki ?

Gdzie wyrzucać strzykawki i gdzie zawieźć ich odpady ?

 

Przy wyrzucaniu strzykawek należy zachować wszelką ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem. Podobnie musimy zachować się z materiałami, które miały kontakt z krwią. W tej sytuacji najwłaściwsze będzie umieszczenie ich w podwójnych plastikowych torebkach  w pojemniku na odpady niesegregowane.

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać jedzenie ?
Gdzie wyrzucać opakowania po oleju silnikowym ?
Gdzie wyrzucać zapalniczki ?
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Gdzie wyrzucać lakiery do paznokci ?
Gdzie wyrzucać odpady ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

1 godz temu