Styropian to jeden z tych rodzajów śmieci, które choć nie śmierdzą to i tak bywają sporym utrapieniem. Dzieje się tak głównie ze względu na trudności z jego zagospodarowaniem. Omawiany rodzaj odpadu miewa bardzo różne postacie. Aby dokładnie wiedzieć, gdzie wyrzucać styropian trzeba się mu przyjrzeć dokładniej.

Najprościej zrobić to biorąc pod uwagę jego pierwotne przeznaczenie. Pamiętajmy, że niniejsze wskazówki w dobie znowelizowanego prawa mają charakter ogólny. Wiedzę zdobytą po lekturze niniejszego artykułu powinniście Państwo zweryfikować z lokalnymi przepisami środowiskowi i zasadami segregacji. W naszym najbliższym otoczeniu styropian występuje przede wszystkim jako:

Gdzie wyrzucać styropian ?

  • Materiał opakowaniowy (po RTV i AGD) – zakup telewizora, kina domowego lub laptopa jest jednym z potencjalnych źródeł powstawania styropianu. W przypadku elektroniki jest on głównie używany do zabezpieczenia ładunku przed przemieszczaniem się i wstrząsami. Aby uzyskać wiedzę, gdzie wyrzucać styropian opakowaniowy warto zapoznać się z informacjami, które znajdują się naklejkach umieszczonych na Państwa pojemnikach do metalu i tworzyw sztucznych. W większości przypadków będą one finalnym miejscem przeznaczenia omawianego odpadu. Niekiedy jednak Urząd Gminy lub Miasta zdecyduje inaczej. Wówczas styropian trzeba będzie zawieść do PSZOK – u lub innego punktu zagospodarowania nieczystości na danym terenie.
  • Tacki i opakowania po jedzeniu – tacki styropianowe, które są zabrudzone resztkami jedzenia to większości przypadków odpady o kodzie 20 03 01. Trzeba je więc wyrzucić do czarnych pojemników na śmieci zmieszane. Wielu z Państwa mogłoby rzec, że nijak się to ma to punktu pierwszego niniejszych rozważań, który omawiał kwestie styropianu w ujęciu opakowaniowym. W przypadku tacek nie ma jednak zbyt wielu recyklerów, którzy chcieliby go w jakiś sposób przetwarzać. Oczywiście i od tej reguły istnieją wyjątki.
  • Materiał dociepleniowy – styropian to także odpad, który jest na masową skalę wykorzystywany w budownictwie. Jego właściwości fizykochemiczne powodują, że chroni on budynki przed utratą skumulowanego ciepła i panującymi warunkami atmosferycznymi. Jego resztki nie mogą być jednak gromadzone wespół z odpadami komunalnymi. W katalogu odpadów występuje on pod kodem 17 06 04 i musi być wywożony osobno. Mogą posłużyć do tego kontenery lub big bagi, które trzeba zamówić w sposób komercyjny.

 

Podpowiadamy Państwu, gdzie wyrzucać styropian

Podpowiadamy Państwu, gdzie wyrzucać styropian

 

Zobacz też:

Jakie są podstawowe rodzaje śmieciarek ?
Oprogramowanie dla firm komunalnych
Po co powstały PSZOK – i ?
Gdzie wyrzucać żarówki ?
Gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne ?
Jak zaoszczędzić na wywozie odpadów ?

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Łódź

2 godz temu