Styropian to jeden z tych rodzajów śmieci, które choć nie śmierdzą to i tak bywają sporym utrapieniem. Dzieje się tak głównie ze względu na trudności z jego zagospodarowaniem. Omawiany rodzaj odpadu miewa bardzo różne postacie. Aby dokładnie wiedzieć, gdzie wyrzucać styropian trzeba się mu przyjrzeć dokładniej.

Najprościej zrobić to biorąc pod uwagę jego pierwotne przeznaczenie. Pamiętajmy, że niniejsze wskazówki w dobie znowelizowanego prawa mają charakter ogólny. Wiedzę zdobytą po lekturze niniejszego artykułu powinniście Państwo zweryfikować z lokalnymi przepisami środowiskowi i zasadami segregacji. W naszym najbliższym otoczeniu styropian występuje przede wszystkim jako:

Gdzie wyrzucać styropian ?

  • Materiał opakowaniowy (po RTV i AGD) – zakup telewizora, kina domowego lub laptopa jest jednym z potencjalnych źródeł powstawania styropianu. W przypadku elektroniki jest on głównie używany do zabezpieczenia ładunku przed przemieszczaniem się i wstrząsami. Aby uzyskać wiedzę, gdzie wyrzucać styropian opakowaniowy warto zapoznać się z informacjami, które znajdują się naklejkach umieszczonych na Państwa pojemnikach do metalu i tworzyw sztucznych. W większości przypadków będą one finalnym miejscem przeznaczenia omawianego odpadu. Niekiedy jednak Urząd Gminy lub Miasta zdecyduje inaczej. Wówczas styropian trzeba będzie zawieść do PSZOK – u lub innego punktu zagospodarowania nieczystości na danym terenie.
  • Tacki i opakowania po jedzeniu – tacki styropianowe, które są zabrudzone resztkami jedzenia to większości przypadków odpady o kodzie 20 03 01. Trzeba je więc wyrzucić do czarnych pojemników na śmieci zmieszane. Wielu z Państwa mogłoby rzec, że nijak się to ma to punktu pierwszego niniejszych rozważań, który omawiał kwestie styropianu w ujęciu opakowaniowym. W przypadku tacek nie ma jednak zbyt wielu recyklerów, którzy chcieliby go w jakiś sposób przetwarzać. Oczywiście i od tej reguły istnieją wyjątki.
  • Materiał dociepleniowy – styropian to także odpad, który jest na masową skalę wykorzystywany w budownictwie. Jego właściwości fizykochemiczne powodują, że chroni on budynki przed utratą skumulowanego ciepła i panującymi warunkami atmosferycznymi. Jego resztki nie mogą być jednak gromadzone wespół z odpadami komunalnymi. W katalogu odpadów występuje on pod kodem 17 06 04 i musi być wywożony osobno. Mogą posłużyć do tego kontenery lub big bagi, które trzeba zamówić w sposób komercyjny.

 

Podpowiadamy Państwu, gdzie wyrzucać styropian

Podpowiadamy Państwu, gdzie wyrzucać styropian

Styropian jaki odpad pod kątem zagospodarowania?

Wiele firm i osób prywatnych zastanawia się nad tym jak utylizować styropian. Odpad ten choć nie wydaje żadnych nieprzyjemnych zapachów jest w zagospodarowaniu dość trudny. Wpływa na to przede wszystkim jego objętość oraz niewielki ciężar. Przy dużych podmuchach wiatry może się okazać, że styropian zmieni swoją lokalizację i pojawi się na sąsiedniej działce. Styropian opakowaniowy oraz budowlany to odpady, które wymagają specjalnego traktowania. I o ile w przypadku styropianu opakowaniowego, można go wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne (o ile się zmieści) to problem pojawia się w momencie konieczności pozbycia się styropianu budowlanego.  Tworzywo to wykorzystywane jest na masową skalę w budownictwie i trudno go wyeliminować z naszego życia. Niewykorzystane resztki styropianu zagospodarowywane są w następujący sposób:

Jak zutylizować styropian?

  1. Osoby prywatne mogą ze styropianem budowlanym i większym gabarytowo styropianem opakowaniowym postąpić w następujący sposób:
  • Dostarczyć odpad do PSZOK – u – nad pytaniem o tym jak zutylizować styropian głowi się wielu mieszkańców naszego kraju. Problem pozbycia się go pojawia się w momencie zakupu nowego sprzętu RTV i AGD (styropian opakowaniowy) oraz docieplenia budynku (styropian budowlany). W wielu regionach kraju niewielkie ilości styropianu przyjmują PSZOK – i . Czynność ta wykonywana jest w ramach ponoszonej przez mieszkańców opłaty za zagospodarowanie odpadów.
  • Zamówić kontener na styropianstyropian opakowaniowy oraz styropian budowlany mogą zostać wywiezione w kontenerze, który można zamówić na naszym portalu. Przeważnie odpady te nie mogą być ze sobą wymieszane, ale to zależy od Usługodawcy, który działa w danej miejscowości. Styropian jest dość drogim odpadem jeśli chodzi o jego odbiór sprzed posesji, ale czasami wyżej wymieniona forma jest najwygodniejsza.
  1. Firmy budowlane
  • Zamówić kontener na styropian – w przypadku przedsiębiorstw działających w branży budowlanej wywóz styropianu powinien odbywać się za pośrednictwem wyspecjalizowanych podmiotów z branży odpadowej. Tylko tego typu przedsiębiorstwa mają pozwolenia na transport i zagospodarowanie nieczystości o kodzie 17 06 04. Wywóz styropianu powinien odbywać się poprzez wystawienie karty w systemie BDO.

 

Jak zutylizować styropian?

Jak zutylizować styropian?

 

Zobacz też:

Jakie są podstawowe rodzaje śmieciarek ?
Oprogramowanie dla firm komunalnych
Po co powstały PSZOK – i ?
Gdzie wyrzucać żarówki ?
Gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne ?
Jak zaoszczędzić na wywozie odpadów ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Radom

13 min. temu