Ludzie dzielą się na kawoszy i oddanych fanów herbaty. Nie ma tym nic dziwnego skoro tak kawa i herbata to napoje, które znane są ze swoich rozmaitych właściwości.

Osobiście, nie wyobrażam sobie poranku bez łyku ulubionej kawy z dodatkiem mleka, której aromat wypełnia całą kuchnie. Bywa jednak, że tak na kawę jak i herbatę trzeba spojrzeć pod katem ekologii. W końcu chcąc tworzyć społeczeństwo recyklingu, nie można iść na kompromisy. I choć ani fusy po herbacie, ani kapsułki po kawie z ekspresu nie są odpadem, który jakoś znacząco wpływa na środowisko to powinniśmy wiedzieć, gdzie je wyrzucać. Siłą rzeczy pojawiają się więc takie pytania jak:

Gdzie wyrzucać torebki po herbacie, fusy po kawie i kapsułki z ekspresu ?

  • Gdzie wyrzucać torebki po herbacie ?

Torebki po herbacie mogą być zbudowane z różnych materiałów. Część z nich jest papierowa, a jeszcze inne polipropylenowe. Tak czy inaczej niezależnie od rodzaju torebki po ulubionym napoju Brytyjczyków powinny być umieszczone w pojemniku na odpady zmieszane.

  • Gdzie wyrzucać kapsułki po kawie ?

Kapsułki po kawie mogą być albo metalowe, albo plastikowe. Tak, czy inaczej trzeba je wyrzucić do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Przed zainicjowaniem tej czynności należy opróżnić je z zawartości w postaci fusów.

  • Gdzie wyrzucać fusy po kawie i herbacie ?

Kawa i herbata są roślinami. Pomimo tego, że są one poddane obróbce termicznej to możemy je wyrzucić do pojemnika na bioodpady. W niektórych gminach nie jest to dozwolone, ale nadal w ten sposób mogą postępować osoby mające swój własny kompostownik.

 

Gdzie wyrzucać torebki po herbacie ?

Gdzie wyrzucać torebki po herbacie ?

O wyrzucaniu torebek po herbacie i kapsułek po kawie nieco szerzej

Kawę i herbatę ludzie piją na całym świecie każdego dnia. W związku z tym produkowane są także ogromne ilości odpadów, jak fusy z herbaty lub kawy oraz torebki po herbacie. Do którego pojemnika je wyrzucać?

Jakie odpady generuje picie herbaty i kawy?

Kawa i herbata to nie zawsze jedynie walory smakowe, pobudzające czy ogólnie zdrowotne. Bywa też tak, że na kawę i herbatę trzeba spojrzeć pod katem ekologii. W końcu chcąc tworzyć społeczeństwo nie bojące się recyklingu, nie można iść na kompromisy. Odpowiednia segregacja odpadów po herbacie lub kawie gwarantuje lepsze warunki środowiskowe. Do wspomnianych odpadów należą między innymi:

  • fusy herbaty
  • fusy kawy
  • torebki z zaparzoną herbatą
  • kapsułki po parzeniu kawy.

Warto więc wiedzieć, jakimi są rodzajami odpadów, a co za tym idzie, do jakich pojemników na śmieci je wyrzucać.

Z czego zrobione są torebki na herbatę i kapsułki z kawą?

Wielu zastanawia się, gdzie powinny trafić resztki pochodzące z parzenia herbaty i kawy. Różnią się one składem, dlatego nie zawsze jest to tak oczywiste. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym produktom po parzeniu kawy czy herbaty.

Fusy z herbaty lub kawy

Podstawowym i najczystszym „odpadem” są fusy z herbaty lub parzonej kawy. Ponieważ produkt ten jest pochodzenia naturalnego, a jednocześnie nie jest niczym opakowany, mamy pewność, że obcujemy jedynie z resztkami organicznymi.

Torebki po herbacie

Kolejnym rodzajem są torebki po parzeniu herbaty. A te, oprócz oczywiście mieszanki herbacianej, w składzie samej torebki mogą zawierać różne składniki. Czasem są to naturalne, czasem syntetyczne włókna. W trendzie eko producenci wykorzystują włókna drzewne lub celulozowe.

Kapsułki na kawę

Ostatnim, wartym przyjrzenia odpadem, są kapsułki na kawę. Najczęściej są one wykonane z cienkiej warstwy aluminium. Zdarza się jednak, że jest to jednak tworzywo sztuczne.

Gdzie wyrzucać fusy z herbaty i kapsułki z ekspresu?

Biorąc pod uwagę surowce, z jakich wykonane są poszczególne akcesoria do parzenia herbaty i kawy, różne są pojemniki, do jakich powinno się je wyrzucać.

Gdzie wyrzucać fusy z herbaty i kawy?

Kawa i herbata są roślinami. Pomimo tego, że są one poddane obróbce termicznej, możemy je wyrzucić do pojemnika na bio.

Gdzie wyrzucać torebki po herbacie?

Torebki po herbacie mogą być wykonane z różnych materiałów. Niezależnie od budulca, torebki po herbacie powinny być umieszczone w pojemniku na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać kapsułki po kawie?

Nie ma znaczenia, czy kapsułki na kawę są aluminiowe, czy plastikowe. Trzeba je wyrzucić do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Przed zainicjowaniem tej czynności najlepiej opróżnić je z zawartości w postaci fusów.

 

Gdzie wyrzucać kapsułki po kawie?

Gdzie wyrzucać kapsułki po kawie?

O torebkach po herbacie słów kilka

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w segregacji odpadów jest wyrzucanie torebek po herbacie do odpadów typu BIO. Tymczasem skład torebek po herbacie zupełnie dyskwalifikuje je przed umieszczeniem na kompoście.

Torebki po herbacie oczywiście zawierają fusy: te są jak najbardziej biodegradowalne i mogą być – samodzielnie – wyrzucone do resztek organicznych. Jednak już pozostała część torebki nie rozłoży się tak prędko. Torebki po herbacie zazwyczaj zawierają bardzo wiele dodatków z tworzyw sztucznych: mają one za zadanie jak najdłużej przechowywać smak i aromat herbaty, ale też nie rozpuszczać się pod wpływem wysokiej temperatury i nie rozmiękać. Dodatkowo torebki posiadają sznurek i kolorową, najczęściej papierową zawieszkę, która przyczepiona jest z pomocą metalowej zszywki do całości.

Torebki herbaciane reklamowane jako naturalne również nie powinny trafiać do śmieci bio, a tym bardziej do odpadów papierowych, ponieważ są zanieczyszczone wywarem z herbaty. Ich miejsce jest także w czarnym koszu (aczkolwiek jest to zdrowszy i lepszy wybór niż tradycyjne torebki do herbaty). Podobnie sprawa ma się z papierowymi filtrami do kawy. Z kolei opakowania po kapsułkach do kawy stosowanych w niektórych ekspresach powinny trafiać do recyklingu przez kosz w kolorze żółtym – czyli na odpady metalowe i tworzywa sztuczne.

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach ?
Gdzie wyrzucać popiół ?
Gdzie wyrzucać klej do tapet ?
Gdzie wyrzucić akumulator ?
Gdzie wyrzucać opakowanie po piance do golenia ?
Gdzie wyrzucać flakony po perfumach ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Toruń

2 godz temu