19 czerwca 2021
Gdzie wyrzucać
#fusy po herbacie
#fusy po kawie
#gdzie wyrzucać
#herbata
#kapsułki po kawie
#kawa
Ludzie dzielą się na kawoszy i oddanych fanów herbaty. Nie ma tym nic dziwnego skoro tak kawa i herbata to napoje, które znane są ze swoich rozmaitych właściwości.
Osobiście, nie wyobrażam sobie poranku bez łyku ulubionej kawy z dodatkiem mleka, której aromat wypełnia całą kuchnie. Bywa jednak, że tak na kawę jak i herbatę trzeba spojrzeć pod katem ekologii. W końcu chcąc tworzyć społeczeństwo recyklingu, nie można iść na kompromisy. I choć ani fusy po herbacie, ani kapsułki po kawie z ekspresu nie są odpadem, który jakoś znacząco wpływa na środowisko to powinniśmy wiedzieć, gdzie je wyrzucać. Siłą rzeczy pojawiają się więc takie pytania jak:
Torebki po herbacie mogą być zbudowane z różnych materiałów. Część z nich jest papierowa, a jeszcze inne polipropylenowe. Tak czy inaczej niezależnie od rodzaju torebki po ulubionym napoju Brytyjczyków powinny być umieszczone w pojemniku na odpady zmieszane.
Kapsułki po kawie mogą być albo metalowe, albo plastikowe. Tak, czy inaczej trzeba je wyrzucić do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Przed zainicjowaniem tej czynności należy opróżnić je z zawartości w postaci fusów.
Kawa i herbata są roślinami. Pomimo tego, że są one poddane obróbce termicznej to możemy je wyrzucić do pojemnika na bioodpady. W niektórych gminach nie jest to dozwolone, ale nadal w ten sposób mogą postępować osoby mające swój własny kompostownik.
Kawę i herbatę ludzie piją na całym świecie każdego dnia. W związku z tym produkowane są także ogromne ilości odpadów, jak fusy z herbaty lub kawy oraz torebki po herbacie. Do którego pojemnika je wyrzucać?
Kawa i herbata to nie zawsze jedynie walory smakowe, pobudzające czy ogólnie zdrowotne. Bywa też tak, że na kawę i herbatę trzeba spojrzeć pod katem ekologii. W końcu chcąc tworzyć społeczeństwo nie bojące się recyklingu, nie można iść na kompromisy. Odpowiednia segregacja odpadów po herbacie lub kawie gwarantuje lepsze warunki środowiskowe. Do wspomnianych odpadów należą między innymi:
Warto więc wiedzieć, jakimi są rodzajami odpadów, a co za tym idzie, do jakich pojemników na śmieci je wyrzucać.
Wielu zastanawia się, gdzie powinny trafić resztki pochodzące z parzenia herbaty i kawy. Różnią się one składem, dlatego nie zawsze jest to tak oczywiste. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym produktom po parzeniu kawy czy herbaty.
Podstawowym i najczystszym „odpadem” są fusy z herbaty lub parzonej kawy. Ponieważ produkt ten jest pochodzenia naturalnego, a jednocześnie nie jest niczym opakowany, mamy pewność, że obcujemy jedynie z resztkami organicznymi.
Kolejnym rodzajem są torebki po parzeniu herbaty. A te, oprócz oczywiście mieszanki herbacianej, w składzie samej torebki mogą zawierać różne składniki. Czasem są to naturalne, czasem syntetyczne włókna. W trendzie eko producenci wykorzystują włókna drzewne lub celulozowe.
Ostatnim, wartym przyjrzenia odpadem, są kapsułki na kawę. Najczęściej są one wykonane z cienkiej warstwy aluminium. Zdarza się jednak, że jest to jednak tworzywo sztuczne.
Biorąc pod uwagę surowce, z jakich wykonane są poszczególne akcesoria do parzenia herbaty i kawy, różne są pojemniki, do jakich powinno się je wyrzucać.
Kawa i herbata są roślinami. Pomimo tego, że są one poddane obróbce termicznej, możemy je wyrzucić do pojemnika na bio.
Torebki po herbacie mogą być wykonane z różnych materiałów. Niezależnie od budulca, torebki po herbacie powinny być umieszczone w pojemniku na odpady zmieszane.
Nie ma znaczenia, czy kapsułki na kawę są aluminiowe, czy plastikowe. Trzeba je wyrzucić do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Przed zainicjowaniem tej czynności najlepiej opróżnić je z zawartości w postaci fusów.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów w segregacji odpadów jest wyrzucanie torebek po herbacie do odpadów typu BIO. Tymczasem skład torebek po herbacie zupełnie dyskwalifikuje je przed umieszczeniem na kompoście.
Torebki po herbacie oczywiście zawierają fusy: te są jak najbardziej biodegradowalne i mogą być – samodzielnie – wyrzucone do resztek organicznych. Jednak już pozostała część torebki nie rozłoży się tak prędko. Torebki po herbacie zazwyczaj zawierają bardzo wiele dodatków z tworzyw sztucznych: mają one za zadanie jak najdłużej przechowywać smak i aromat herbaty, ale też nie rozpuszczać się pod wpływem wysokiej temperatury i nie rozmiękać. Dodatkowo torebki posiadają sznurek i kolorową, najczęściej papierową zawieszkę, która przyczepiona jest z pomocą metalowej zszywki do całości.
Torebki herbaciane reklamowane jako naturalne również nie powinny trafiać do śmieci bio, a tym bardziej do odpadów papierowych, ponieważ są zanieczyszczone wywarem z herbaty. Ich miejsce jest także w czarnym koszu (aczkolwiek jest to zdrowszy i lepszy wybór niż tradycyjne torebki do herbaty). Podobnie sprawa ma się z papierowymi filtrami do kawy. Z kolei opakowania po kapsułkach do kawy stosowanych w niektórych ekspresach powinny trafiać do recyklingu przez kosz w kolorze żółtym – czyli na odpady metalowe i tworzywa sztuczne.
Zobacz też:
Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach ?
Gdzie wyrzucać popiół ?
Gdzie wyrzucać klej do tapet ?
Gdzie wyrzucić akumulator ?
Gdzie wyrzucać opakowanie po piance do golenia ?
Gdzie wyrzucać flakony po perfumach ?
25 min. temu