Czy wiadro po farbie można tak po prostu wyrzucić do śmieci? Okazuje się, że nie, a bagatelizując ten problem nie tylko łamiemy przepisy i narażamy się na kary, lecz również po prostu narażamy środowisko naturalne, dla którego ten rodzaj odpadów po prostu nie jest obojętny.

Nie ma przy tym znaczenia, że mowa tylko o resztkach farby – problem jest istotny i warto o nim mówić. I o tym właśnie jest niniejszy artykuł.

Gdzie wyrzucać wiadra po farbach?

Jeśli całość tematu sprowadzasz tylko do pytania gdzie wyrzucić wiadro plastikowe (bądź metalową puszkę, jeżeli właśnie takowa stanowiła opakowanie farby), to nadmiernie upraszczasz sprawę. Problem polega nie w samym opakowaniu, a właśnie w substancji, która była w środku i której resztki na opakowaniu pozostały (i nie, nie wystarczy przepłukanie – przepisy odnoszą się nawet do pustych wiader i puszek po farbach).

Przechodząc do sedna sprawy – niestety, ale farba jest substancją, która należy do kategorii odpadów szkodliwych dla środowiska, co oznacza, że nie można jej wyrzucać do zwykłych śmietników. Co więcej, kiedy przygotowujemy wiadro lub puszkę po farbie do wyrzucenia, nie możemy zapominać o tym, aby je szczelnie zamknąć oraz dopilnować, by z zewnątrz pozostały suche (jeśli ciekną, należy ten problem jakoś rozwiązać, na przykład pakując wiadra lub puszki w worek.

Tyle, jeśli chodzi o przygotowania do przekazania takiego typu odpadów w odpowiednie miejsce. Przejdźmy jednak dalej. No więc gdzie wyrzucić wiadra po farbie? Otóż do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Aby zlokalizować umiejscowienie takiego punktu w Twojej gminie, najlepiej skontaktuj się z urzędem miasta – tam uzyskasz wszelkie niezbędny w tym zakresie informacje. Dodajmy przy tym, że część gmin oprócz punktów stacjonarnych, organizuje co jakiś czas funkcjonowanie mobilnych punktów zbiórek odpadów, co dodatkowo ułatwia oddanie wiader po farbie (a także wspomnianych już puszek). Harmonogramy takich punktów mobilnych zazwyczaj są ogłaszane na stronach internetowych urzędów, ale zawsze można tez po prostu zadzwonić na infolinię urzędu i tam się o wszystko dokładnie wypytać.

Nie zawsze trzeba wyrzucać

Dodajmy jednak, że nie zawsze faktycznie zachodzi potrzeba wyrzucania wiader po farbie. Jeśli po wykonaniu remontu bądź odświeżania domu została nam duża ilość farby, zawsze można rozważyć, czy nie mamy możliwości przechowania jej w odpowiednim stanie na potrzeby ewentualnych późniejszych prac – niektóre rodzaje barwników można trzymać naprawdę długo bez szkody dla ich właściwości.

Niejednokrotnie może się tez okazać, że z powodzeniem nadmiar farby można po prostu przekazać komuś innemu, kto właśnie planuje prace remontowe w swoim mieszkaniu –a przekazując wiadro zresztą barwnika takiej osobie – oczywiście jeśli odpowiada jej dany kolor – zapobiegamy niepotrzebny marnowaniu surowca.

Więcej porad i ciekawostek związanych z odpadami znajdziesz na stronie firmy Smieci.eu, która prowadzi takie usługi, jak wywóz gruzu Krotoszyn (w ofercie znajduje się tez wywóz w obrębie innych miast).

 

Gdzie wyrzucać wiadra po farbie?

Gdzie wyrzucać wiadra po farbie?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić opakowanie po chipsach, a gdzie kartony po sokach?
Wywóz odpadów budowlanych Biłgoraj
Jaka toaleta na działkę ROD?
Na czym polega segregacja odpadów?
Pojemniki na odpady Nowy Targ
Pojemniki na odpady Nysa

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gorlice

7 godz temu