Wiele osób, które właśnie aranżują swoje wnętrza miewa szereg dylematów dotyczących tego gdzie wyrzucać żarówki, lampy i inne elementy swojego oświetlenia.

Z uwagi na fakt, że czynności tych dokonuje się raczej rzadko warto przypomnieć sobie jak należy postępować z tego typu odpadami. Uchroni to nie tylko stan środowiska, ale i również zasobność naszego portfela. Za wyrzucenie niektórych elektrośmieci do lasu, przydrożnego rowu czy zwykłego pojemnika na śmieci grozi kara do 5000 PLN. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej typowym przedstawicielom tej grupy:

Podpowiadamy, gdzie wyrzucać żarówki

  • Żarówki żarnikowe czyli relikt przeszłości – aby odpowiedzieć na pytanie gdzie wyrzucać żarówki warto rozpocząć od ich najbardziej typowych przedstawicieli. Należą do nich oczywiście żarówki żarnikowe. Dziś nie spotyka się ich już w sprzedaży gdyż zostały zastąpione przez ledy oraz inne nowocześniejsze urządzenia. Do końca XX wieku masowało rozświetlały one jednak nasze domy i miejsca pracy. Jeśli na strychu, w garażu lub w piwnicy znajdują się jeszcze tego typu przedmioty to możemy bez obaw umieścić je w zwykłym koszu na nieczystości w kolorze czarnym.
  • Świetlówki – jeśli wracamy już do przeszłości to niewątpliwie nie można zapominać o świetlówkach. Bardzo często nadal używa się w ich szkołach, miejscach pracy czy innych budynkach użyteczności publicznej. Na tego typu żarówki musimy niewątpliwie spojrzeć tak samo jak na pozostałe sprzęty elektro. Trzeba je więc dostarczyć do PSZOK, punktu zbiórki „śmieci na prąd” lub pozostawić w hipermarkecie budowlanym. Z uwagi na zagrożenie związane z możliwym skażeniem środowiska, świetlówek nie powinno przewozić się „jak popadnie”. Do ich transporty, służą specjalne typu, które pomieszczą kilka lub kilkanaście pojedynczych sztuk tego typu żarówek.
  • Nowoczesne żarowki ledowe oraz inne im współczesne – najmodniejsze j najbardziej energooszczędne żarówki z obecnych czasów to nic innego jak dość skomplikowane urządzenia zasilane z prądem i podlegające pod przepisy „ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”. Należy więc je zutylizować w taki sam sposób jak radioodtwarzacz czy starego laptopa. W realiach krajowych służą do tego PSZOKI, specjalnie wydzielone pojemniki w hipermarketach oraz punkty gromadzenia odpadów na terenie wielu firm komunalnych. Jako osoby prywatne możecie je Państwo dostarczyć tam nieodpłatnie, w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W świetle przepisów są odpady z tzw. grupy „20”.
  • Lampy – dziś mało kto kupuje same żyrandole. Ich produkcja stała się nieopłacalna, a napływ gotowych lamp z Chin zepsuł wysiłki większości rodzimych producentów. Z uwagi na fakt, że lampy są zasilane prądem to musimy wyrzucać je w taki sam sposób jak ledy czy świetlówki. Jeśli sami nie dysponujemy odpowiednim transportem to warto zapytać w lokalnym Urzędzie Gminy, czy nie organizuje on objazdowej zbiórki elektrośmieci.

 

Gdzie wyrzucać żarówki ?

Gdzie wyrzucać żarówki ?

 

Zobacz też:

Jednodniowy wynajem toalet
Toalety przenośne na Święto Zmarłych
Porady odpadowe dla każdego
Odpady elektroniczne
Długoterminowy wynajem toalet
Krótkoterminowy wynajem toalet

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

3 godz temu