Żarówki to istotny wynalazek dla ludzkości. Znajdziemy je niemal w każdej przestrzeni, w jakiej przebywamy – od domowego zacisza, przez sklepy i urzędy, aż po osiedlowe uliczki czy ulice i deptaki wielkich miast.

Kłopotliwe bywa jednak czasem pytanie gdzie wyrzucać żarówki. Ponieważ segregacja żarówek nie jest taka łatwa, podpowiadamy gdzie powinny trafić zużyte żarówki.

Rodzaje żarówek

Żarówki różnią się między sobą między innymi mocą, temperaturą barwową czy rodzajem gwintu. Najczęściej wyróżnia się takie rodzaje żarówek jak:

  • tradycyjne żarówki żarowe – wycofane z rynku w 2016 roku, ale zastąpione przez żarówkę wysokotemperaturową lub wstrząsoodporną; wykonane z włókna z trudno topliwego materiału, np. jod lub wolfram, które żarzy się pod wpływem napięcia elektrycznego
  • żarówki halogenowe – tzw. halogeny, wypełnione są cząsteczkami wolframu
  • świetlówki – szerokie spektrum barwy światła i ograniczenie energii jednocześnie; źródłem światła jest luminofor pobudzany przez szkodliwe dla skóry i oczu promieniowanie UV; wypełnione są argonem i parami rtęci
  • żarówki diodowe LED – wydajne i trwałe, biały strumień świetlny stanowi dioda elektroluminescencyjna.

Zużyte żarówki – czy są szkodliwe?

Ponieważ żarówki mogą być wykonane z różnych materiałów, trudności może sprawiać odpowiedź na pytanie gdzie powinny trafić zużyte żarówki. Chcąc dbać o planetę, musimy się zastanowić, czy cokolwiek w składzie tych żarówek zagraża środowisku. Biorąc pod uwagę, że w żarówkach znajdziemy chociażby rtęć, to już wskazuje, że segregacja żarówek jest konieczna i wymaga znajomości podstawowych zasad. Co warto zaznaczyć, w dużej części żarówki nadają się do recyklingu.

Podpowiadamy, gdzie wyrzucać żarówki

  • Żarówki żarnikowe czyli relikt przeszłości – aby odpowiedzieć na pytanie gdzie wyrzucać żarówki warto rozpocząć od ich najbardziej typowych przedstawicieli. Należą do nich oczywiście żarówki żarnikowe. Dziś nie spotyka się ich już w sprzedaży gdyż zostały zastąpione przez ledy oraz inne nowocześniejsze urządzenia. Do końca XX wieku masowało rozświetlały one jednak nasze domy i miejsca pracy. Jeśli na strychu, w garażu lub w piwnicy znajdują się jeszcze tego typu przedmioty to możemy bez obaw umieścić je w zwykłym koszu na nieczystości w kolorze czarnym.
  • Świetlówki – jeśli wracamy już do przeszłości to niewątpliwie nie można zapominać o świetlówkach. Bardzo często nadal używa się w ich szkołach, miejscach pracy czy innych budynkach użyteczności publicznej. Na tego typu żarówki musimy niewątpliwie spojrzeć tak samo jak na pozostałe sprzęty elektro. Trzeba je więc dostarczyć do PSZOK, punktu zbiórki „śmieci na prąd” lub pozostawić w hipermarkecie budowlanym. Z uwagi na zagrożenie związane z możliwym skażeniem środowiska, świetlówek nie powinno przewozić się „jak popadnie”. Do ich transporty, służą specjalne typu, które pomieszczą kilka lub kilkanaście pojedynczych sztuk tego typu żarówek.
  • Nowoczesne żarowki ledowe oraz inne im współczesne – najmodniejsze j najbardziej energooszczędne żarówki z obecnych czasów to nic innego jak dość skomplikowane urządzenia zasilane z prądem i podlegające pod przepisy „ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”. Należy więc je zutylizować w taki sam sposób jak radioodtwarzacz czy starego laptopa. W realiach krajowych służą do tego PSZOKI, specjalnie wydzielone pojemniki w hipermarketach oraz punkty gromadzenia odpadów na terenie wielu firm komunalnych. Jako osoby prywatne możecie je Państwo dostarczyć tam nieodpłatnie, w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W świetle przepisów są odpady z tzw. grupy „20”.
  • Lampy – dziś mało kto kupuje same żyrandole. Ich produkcja stała się nieopłacalna, a napływ gotowych lamp z Chin zepsuł wysiłki większości rodzimych producentów. Z uwagi na fakt, że lampy są zasilane prądem to musimy wyrzucać je w taki sam sposób jak ledy czy świetlówki. Jeśli sami nie dysponujemy odpowiednim transportem to warto zapytać w lokalnym Urzędzie Gminy, czy nie organizuje on objazdowej zbiórki elektrośmieci.

 

Gdzie wyrzucać żarówki ?

Gdzie wyrzucać żarówki ?

 

Zobacz też:

Jednodniowy wynajem toalet
Toalety przenośne na Święto Zmarłych
Porady odpadowe dla każdego
Odpady elektroniczne
Długoterminowy wynajem toalet
Krótkoterminowy wynajem toalet

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Łódź

2 godz temu