Wiosna to dobry czas, by zastanowić się gdzie wyrzucać ziemię. To właśnie wtedy najczęściej przesadzamy kwiaty lub wykonujemy różnego rodzaje prace budowlane.

I choć ziemia jako taka jest odpadem raczej obojętnym to z jej nadmiarem trzeba sobie w jakiś sposób poradzić. Na szczęście istnieją sposoby, aby tego dokonać. W czasach, gdy jednym z priorytetów naszego społeczeństwa jest segregacja odpadów na ziemię trzeba spojrzeć pod kątem jej pochodzenia. W zależności od tego, skąd się wzięła można ją podzielić na:

Gdzie wyrzucać ziemię ? Pozbywamy się nadmiaru ziemi

  • Ziemię ogrodową z doniczek – odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucać ziemię warto rozpocząć od zwartości doniczek, w których uprawiamy rośliny ozdobne. Z tego typu odpadem mamy najczęściej do czynienia podczas przesadzania kwiatów. W większości przypadków ziemi nie jest wtedy dużo i należy ją wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Tego typu śmietniki są na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego w zabudowie jedno – lub wielolokalowej.
  • Ziemię z wykopów – takie miesiące jak marzec, kwiecień czy maj doskonale nadają się do prowadzenia wszelkiego rodzaju prac wokół naszej posesji. Temperatury są wtedy wyższe, a gleba zdecydowanie lepiej nadaje się do wykonania wykopu czy zerwania jej wierzchniej warstwy. Na ogół przy okazji tego typu prac ziemi jest bardzo dużo i nie można jej wyrzucić do kosza na śmieci zmieszane. W tym celu można zamówić kontener na ziemię w wybranej firmie komunalnej lub zawieźć ją samodzielnie do PSZOK. Ziemia jest także jednym z tych odpadów, które można przekazać innej osobie fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to za jej zgodą.
  • Ziemia z zanieczyszczeniami – bardzo często bywa tak, że ziemia jest również problemem przedsiębiorstw budowlanych, które mają do wykonania określone prace w terenie. Wówczas należy sprawdzić, co zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeśli w wyżej wymienionych dokumentach nie ma wzmianki o tym jak ją zagospodarować to należy pozbyć się jej w sposób komercyjny. Gleba, ziemia i kamienie należy do grupy odpadów budowlanych tak samo jak np. gruz.

 

Gdzie wyrzucać ziemię ?

Gdzie wyrzucać ziemię ? Jak pozbyć się ziemi z doniczek oraz z wykopów ?

Brudna ziemia tj. taka która posiada w swojej strukturze zanieczyszczenia to odpad, który jest bardzo niewdzięczny w utylizacji. Przykładowymi substancjami, które mogą znajdować się w zanieczyszczonej glebie są metale ciężkie, zanieczyszczenia budowlane i plastiki. Bywa również, że w glebie znajdują się odpady niebezpieczne, co może spowodować jeszcze więcej nieprzewidzianych sytuacji. Ten rodzaj nieczystości sprawia, że brudna ziemia musi podlegać określonym procedurom, które mogą przywrócić jej dawne właściwości.

Fakt obecności w glebie innych substancji, niż tych na które jesteśmy przygotowani sprawia, że bardzo często trzeba ponieść wysokie koszty utylizacji odpadów.  Dzieje się tak przede wszystkim dlatego że ziemia ma swój określony ciężar, a także trudno ją oddzielić od pozostałych śmieci. Ziemia z wykopu może więc kryć wiele niespodzianek na które trzeba przygotować nasz budżet.

Bardzo często z brudną ziemią mamy do czynienia przy okazji prac prowadzonych w pasach drogowych. Budowa nowa jezdni czy też jej renowacja sprawiają, że oprócz znalezisk archeologicznych ziemia z wykopu może kryć także mniej urokliwe skarby.

Zobacz też:

Platforma odpadowa – zaproszenie do współpracy
Zlecenia na wywóz gruzu
Jakie to odpady komunalne ?
Rodzaje pojemników na odpady
Wyzwania współczesnej gospodarki odpadami
Jak zamówić kabinę WC i nie przepłacić ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

5 godz temu