Gdzie wyrzucić chleb?

Pieczywo w naszej kulturze traktowane jest z dużą godnością. Zgodzą się z tym zapewne osoby starsze, które pamiętają czasy, gdy chleb przed podaniem był w sposób specjalny błogosławiony. Tym niemniej jednak czasy się zmieniają i wielu z nas zastawia się gdzie wyrzucać chleb.

I choć marnowanie żywności nie jest dziś nadal mile widziane to czasami zachodzi taka potrzeba. Trzeba zatem jej sprostać w sposób jak najbardziej ekologiczny. Jak wynika z raportu pod tytułem „Straty i marnowanie żywności w Polsce” z 2020 roku w naszym kraju zniszczeniu ulega około 9 milionów ton jedzenia rocznie. Średnio na mieszkańca jest to zatem około 230 kilogramów, czyli ponad 19 kilogramów miesięcznie. Najwięcej żywności bo ponad 1/3 marnuje się w sektorze spożywczym. Warto zatem do tematu podejść w sposób świadomy i ograniczyć ten proceder. Tym niemniej jednak jeśli pojawi się konieczność wyrzucenia to chleba to przede wszystkim należy:

Gdzie wyrzucić suchy chleb?

  • Wyjąć chleb z opakowania – problem pod tytułem: „gdzie wyrzucić chleb” nie jest jedynym jeśli rozważamy kwestię jego utylizacji. W większości przypadków pieczywo jest bowiem opakowane w worek foliowy lub torbę papierową. W takiej sytuacji powinniśmy oddzielić pieczywo od opakowania i umieścić je w odpowiednim pojemniku do selektywnej zbiórki odpadów w koszu na plastik lub papier.
  • Umieścić chleb w odpowiednim koszu na śmieci – na pytanie gdzie wyrzucać chleb jedną z odpowiedzi mogą być przydomowe śmietniki. W przypadku gdy pieczywo jest przeterminowane i są na nim oznaki pleśni pod żadnym pozorem nie możemy go spożywać. Grzyb ten zawiera w swoim składzie mikotoksyny, które potrafią skutecznie osłabić nasz organizm. Spożycie chleba lub bułek pokrytych pleśnią może wywołać problemy trawienne, zawroty głowy, bóle głowy, osłabienie oraz problemy z układem nerwowym. U niektórych osób mogą pojawić się także reakcje alergiczne, prowadzące do poważniejszych konsekwencji. W przypadku gdy chleb jest już stary możemy go wyrzucić do pojemnika na bio i umożliwić mu zamianę w kompost, który zasili glebę. Usługi odbioru bio świadczy wywóz gruzu Jarosław.

Jak ograniczyć proceder marnowania pieczywa?

Nasza planeta posiada ograniczone zasoby, które kurczą się wraz ze wzrostem konsumpcji. Prawie nikt z nas nie lubi sobie jednak jej odmawiać. Warto jednak zahamować jej tempo w obszarach, które są możliwe do ujarzmienia. Jednym z nich jest konsumpcja chleba. Można to zrobić w następujący sposób:

  • Mrożenie chleba – zamiast zastanawiać się gdzie wyrzucać chleb warto podjąć kroki w celu zachowania jego świeżości. Jedną z możliwości jest mrożenie pieczywa. W ten sposób nie trzeba będzie wyrzucać chleba do pojemnika i można go będzie skonsumować gdy zajdzie potrzeba.
  • Przerobienie chleba na bułkę tartą – czerstwy chleb lub bułki można przerobić na bułkę tartą i następnie tak przygotowany produkt zużyć w procesie panierowania. Przerabiając pieczywo na bułkę tartą dajemy mu niejako „drugie życie”.

 

Gdzie wyrzucić chleb?

Gdzie wyrzucić chleb?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić drewno?
Wywóz gabarytów
Wywóz gruzu
Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach ?
Pojemniki na odpady Kościerzyna
Pojemniki na odpady Koszalin

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Osieck

6 godz temu