Gdzie wyrzucić chleb?

Pieczywo w naszej kulturze traktowane jest z dużą godnością. Zgodzą się z tym zapewne osoby starsze, które pamiętają czasy, gdy chleb przed podaniem był w sposób specjalny błogosławiony. Tym niemniej jednak czasy się zmieniają i wielu z nas zastawia się gdzie wyrzucać chleb.

I choć marnowanie żywności nie jest dziś nadal mile widziane to czasami zachodzi taka potrzeba. Trzeba zatem jej sprostać w sposób jak najbardziej ekologiczny. Jak wynika z raportu pod tytułem „Straty i marnowanie żywności w Polsce” z 2020 roku w naszym kraju zniszczeniu ulega około 9 milionów ton jedzenia rocznie. Średnio na mieszkańca jest to zatem około 230 kilogramów, czyli ponad 19 kilogramów miesięcznie. Najwięcej żywności bo ponad 1/3 marnuje się w sektorze spożywczym. Warto zatem do tematu podejść w sposób świadomy i ograniczyć ten proceder. Tym niemniej jednak jeśli pojawi się konieczność wyrzucenia to chleba to przede wszystkim należy:

Gdzie wyrzucić suchy chleb?

  • Wyjąć chleb z opakowania – problem pod tytułem: „gdzie wyrzucić chleb” nie jest jedynym jeśli rozważamy kwestię jego utylizacji. W większości przypadków pieczywo jest bowiem opakowane w worek foliowy lub torbę papierową. W takiej sytuacji powinniśmy oddzielić pieczywo od opakowania i umieścić je w odpowiednim pojemniku do selektywnej zbiórki odpadów w koszu na plastik lub papier.
  • Umieścić chleb w odpowiednim koszu na śmieci – na pytanie gdzie wyrzucać chleb jedną z odpowiedzi mogą być przydomowe śmietniki. W przypadku gdy pieczywo jest przeterminowane i są na nim oznaki pleśni pod żadnym pozorem nie możemy go spożywać. Grzyb ten zawiera w swoim składzie mikotoksyny, które potrafią skutecznie osłabić nasz organizm. Spożycie chleba lub bułek pokrytych pleśnią może wywołać problemy trawienne, zawroty głowy, bóle głowy, osłabienie oraz problemy z układem nerwowym. U niektórych osób mogą pojawić się także reakcje alergiczne, prowadzące do poważniejszych konsekwencji. W przypadku gdy chleb jest już stary możemy go wyrzucić do pojemnika na bio i umożliwić mu zamianę w kompost, który zasili glebę. Usługi odbioru bio świadczy wywóz gruzu Jarosław.

Jak ograniczyć proceder marnowania pieczywa?

Nasza planeta posiada ograniczone zasoby, które kurczą się wraz ze wzrostem konsumpcji. Prawie nikt z nas nie lubi sobie jednak jej odmawiać. Warto jednak zahamować jej tempo w obszarach, które są możliwe do ujarzmienia. Jednym z nich jest konsumpcja chleba. Można to zrobić w następujący sposób:

  • Mrożenie chleba – zamiast zastanawiać się gdzie wyrzucać chleb warto podjąć kroki w celu zachowania jego świeżości. Jedną z możliwości jest mrożenie pieczywa. W ten sposób nie trzeba będzie wyrzucać chleba do pojemnika i można go będzie skonsumować gdy zajdzie potrzeba.
  • Przerobienie chleba na bułkę tartą – czerstwy chleb lub bułki można przerobić na bułkę tartą i następnie tak przygotowany produkt zużyć w procesie panierowania. Przerabiając pieczywo na bułkę tartą dajemy mu niejako „drugie życie”.

 

Gdzie wyrzucić chleb?

Gdzie wyrzucić chleb?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie, co zrobić z chlebem, który nie nadaje się już do jedzenia. To zależy od kilku czynników.

Spleśniałe lub wyschnięte pieczywo bez dodatków powinno wyrzucać się do odpadów bio lub bezpośrednio na przydomowy kompost. Przy okazji warto pamiętać, że nie jest to dobry pokarm dla ptaków, ze względu na wysoką zawartość soli i drożdży: dlatego suchego chleba nigdy nie wykorzystujemy do karmienia ptactwa.

Jeśli jednak do wyrzucenia mamy gotowe kanapki z masłem, wędliną lub serem, ich miejsce jest w odpadach zmieszanych. Odpadków pochodzenia odzwierzęcego nie możemy kompostować, dlatego nie jest to odpad bio.

Wyrzucany chleb zawsze oczywiście powinien być wyciągnięty z opakowania: jeśli jest ono plastikowe, powinno trafić do kosza na odpady wykonane z tworzyw sztucznych i metalu. Jeśli celulozowe: do odpadów zmieszanych.

Warto mieć na uwadze, że suchy chleb pszenny czy bułki doskonale nadają się na wykonanie bułki tartej, mogą być także zjedzone w formie grzanek (oczywiście, jeśli nie są spleśniałe). Chociaż wyrzucenie piętki od chleba może zdarzyć się każdemu, warto monitować ilość wyrzucanego przez nas pieczywa: jeśli robimy to regularnie, prawdopodobnie dobrze jest wprowadzić zmiany w domowym zarządzaniu żywnością.

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić drewno?
Wywóz gabarytów
Wywóz gruzu
Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach ?
Pojemniki na odpady Kościerzyna
Pojemniki na odpady Koszalin

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Poznań

3 godz temu