Miska WC, podobnie jak deska klozetowa, może być wykonana z różnych materiałów. Z tego względu, jeśli np. robimy remont, możemy je wyrzucać do różnych pojemników. Gdzie wyrzucić deskę sedesową, a gdzie wyrzucić miskę klozetową? Sprawdź!

Segregacja nie zawsze taka łatwa

Segregacja śmieci wydaje nam się być czymś oczywistym, łatwym i intuicyjnym. Na co dzień w większości orientujemy się bez zastanowienia, do którego pojemnika wrzucać jakie opady. W związku z tym, nie powinniśmy mieć większych problemów, tymczasem okazuje się, że są takie śmieci, które nie do końca wiadomo, gdzie wyrzucić. Jednym z nich jest muszla i deska klozetowa. Chcąc jednak odpowiedzieć na pytania gdzie wyrzucić deskę sedesową albo gdzie wyrzucić muszlę klozetową, trzeba najpierw dowiedzieć się, z czego są wykonane. Dopiero poznanie materiału pozwoli przypisać go do odpowiedniego pojemnika na odpady. Sprawdźmy zatem z czego powstają muszle klozetowe i deski sedesowe.

Z czego zrobiona jest muszla klozetowa?

Muszla klozetowa lub inaczej miska WC albo po prostu sedes może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej jest to ceramika – odporna na zarysowania, stłuczenia i środki chemiczne, a nieco rzadziej porcelana. Oprócz tego muszla klozetowa może być zrobiona ze stali nierdzewnej – odpornej na uszkodzenia i wytrzymałej – a najczęściej spotkamy ją w toalecie publicznej. Równie dobrze na rynku można spotkać takie miski WC, które wykonane są z naturalnego kamienia bądź tworzywa sztucznego.

Z czego zrobiona jest deska klozetowa?

Najczęściej deska sedesowa to produkt wykonany z polipropylenu pokrytego powłoką antybakteryjną lub z tworzywa sztucznego. Czy można więc uznać, że to plastik? Nie do końca! Oczywiście te deski wykonane z plastiku, można wrzucić do pojemnika żółtego. Jednak na rynku dostępne są też deski wykonane z zupełnie innych materiałów, jak np. stal szlachetna, drewno i materiały drewnopodobne oraz duroplast (mieszanka metalu z ceramiką). Wówczas zalicza się je do odpadów zmieszanych, czyli taka deska z innego materiału niż plastik, powinna trafić do pojemnika czarnego.

Gdzie wyrzucić deskę sedesową?

A zatem, gdzie wyrzucić deskę klozetową? Deska sedesowa, jeśli jest z plastiku, musi trafić do pojemnika żółtego. Natomiast jeśli została wykonana z innego tworzywa, powinna być wyrzucona do pojemnika na odpady zmieszane (do czarnego kosza na śmieci należy też wyrzucać szczotkę do muszli klozetowej).

Gdzie wyrzucić muszlę klozetową?

Z muszką klozetową nie jest już tak łatwo. Muszla klozetowa zaliczana jest do odpadów remontowych i budowlanych oraz jednocześnie wielkogabarytowych. Z racji swoich rozmiarów i masy, nie może być umieszczona w standardowych pojemnikach na odpady. Tę rzecz, której chcesz się pozbyć, należy oddać do tak zwanego PSZOKa, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Musisz jednak samodzielnie się tam udać. Coraz częściej jednak w polskich miastach funkcjonuje MPSZOK, czyli Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W praktyce jest to pojazd przystosowany do zbiórki wybranych frakcji odpadów, który zgodnie z harmonogramem kursuje po różnych dzielnicach miast. Wówczas muszlę klozetową można wystawić w ramach tak zwanej „wystawki”. W podobnej formule odbywa się np. wywóz gruzu – Jelenia Góra, Wrocław, Katowice, Warszawa, Poznań, Olsztyn, Gdańsk, Szczecin, Kraków to tylko przykładowe miasta, ale w praktyce jest to możliwe w niemal każdym mieście i wsi.

 

Gdzie wyrzucać deskę klozetową?

Gdzie wyrzucać deskę klozetową?

 

Deska sedesowa stary typ bardzo często ulega wymianie na nową. Z punktu widzenia odpadowego stanowi ona odpad budowlany z którym można postępować na szereg różnych sposobów. Podchodząc do tematu wnikliwej deska sedesowa stary typ może mieć kod odpadu 17 02 03, czyli należeć do grupy tworzyw sztucznych pochodzących z budownictwa.

Powinniśmy zatem zamówić na jej odbiór osobny kontener lub złożyć ją w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wraz z takimi odpadami jak: folia budowlana, wiaderka po cemencie, klejach i farbach, profile, rury z plastiku.

Nie zawsze jednak jest to możliwe i bardzo często tworzywa sztuczna zasilają strumień odpadów o kodzie 17 09 04.

Nad kwestiami merytorycznymi króluje tutaj ekonomia i większość firm komunalnych nie będzie miała nic przeciwko jeśli deska sedesowa stary typ znajdzie się w kontenerze na odpady budowlane.

Muszla klozetowa jest natomiast materiałem ceramicznym i można ją umieścić w kontenerze na gruz. Ważne jest aby przed umieszczeniem muszli klozetowej w kontenerze podzielić ją na mniejsze elementy. W ten sposób, gruz który uzyskamy będzie łatwiejszy do zagospodarowania, a my sami nie stracimy zbyt wiele na objętości całego kontenera. Oprócz muszli klozetowej będzie można do niego wrzucić także inne odpady takie jak np. płytki ceramiczne czy potłuczone zlewozmywaki.

Zobacz też:

Co wrzucamy do żółtego pojemnika?
Pojemniki na odpady
Wynajem kontenerów socjalnych
Gdzie wyrzucać doniczki?
Pojemniki na odpady Koło
Pojemniki na odpady Kołobrzeg

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

5 godz temu