Gdzie wyrzucić opakowanie po chipsach, a gdzie kartony po sokach?
Data publikacji artykułu

18 maja 2023

Odpady

Gdzie wyrzucić opakowanie po chipsach, a gdzie kartony po sokach?

Są takie kategorie odpadów, co do których można poczuć niepewność w kwestii tego, do jakiego kontenera powinny zostać one wrzucone.

Doskonałym na to przykładem są opakowania po sokach, co do których wiele osób się waha lub wręcz bez wahania wrzuca do nieprawidłowego pojemnika. Skąd ten problem przy sortowaniu? W  niektórych przypadkach wynika to po prostu z innego materiału użytego wewnątrz, a innego na zewnątrz danego produktu. Czasami to też kwestia… odruchów, nad którymi warto popracować.

Opakowanie po chipsach – gdzie wyrzucić?

Zacznijmy od opakowania po czipsach. W tym przypadku nie ma większego problemu co do prawidłowej klasyfikacji – dla większości osób jest jasne, że to odpad typowy dla kontenera przeznaczonego na plastik. A jednak w temacie tego, gdzie wyrzucać paczki po chipsach, nadal pozostaje pewien problem. Otóż wiele osób po prostu odruchowo wrzuca je do zwykłych koszy, ze śmieciami zmieszanymi. Tymczasem jak najbardziej ten rodzaj materiału nadaje się do poddania go recyklingowi – i z tego powodu zdecydowanie powinien trafić do śmieci sortowanych.

Weź to pod uwagę, gdy decydujesz gdzie wyrzucić opakowanie po chipsach, ponieważ to kwestia nie tylko prawidłowego sortowania śmieci, lecz również dbałości o środowisko – nawet jeśli w skali mikro, wystarczy uwzględnić fakt, że sortowanie ma największy sens wtedy, gdy wdraża je odpowiednio wiele osób – to w końcu suma decyzji nas wszystkich.

Gdzie wyrzucać kartony po sokach?

Dużym problemem pozostaje natomiast to, gdzie są wyrzucane kartony po sokach i innych napojach. Tekturowa warstwa zewnętrzna sprawia, że wiele osób z w pełni dobrymi intencjami umieszcza je w pojemnikach przeznaczonych na papier i makulaturę. Tymczasem okazuje się, że jest to dość istotny błąd!

Prawidłowym miejscem na tego rodzaju opakowania jest kontener przeznaczony na materiały plastikowe, a wynika to z faktu, jak zbudowana jest wewnętrzna warstwa tego rodzaju opakowań – a jest ona pokryta warstwą ochronną zapobiegającą przez przedostaniem się wilgoci na zewnętrzną stronę opakowania.

Niestety, w warunkach domowych warstwy wykonanej z kartonu nie bardzo da się oddzielić od wewnętrznej warstwy z tworzywa sztucznego, co sprawia, że najbardziej optymalną opcją pozostaje umieszczenie tego materiału właśnie we wspomnianym sortowniku na plastik. Przy okazji – warto pamięć aby kartony po napojach przed ich wyrzuceniem złożyć na płasko poprzez zgięcie dolnej części i wypchnięcie powietrza z wnętrza. Takie podejście sprawia, że odpady zajmują mniej miejsca.

Sortowanie odpadów bywa problematyczne

Bywają i inne produkty, z których sortowaniem zdarzają się problemy – chociażby stosowane przez niektóre markety opakowania na pieczywo, które składają się z połączenia arkusza papierowego z przezroczystym arkuszem plastikowym. W tym konkretnym przypadku łatwo jednak dokonać rozdzielenie tych dwóch elementów, co najwyżej z pozostawieniem małych fragmentów złączonych.

Co jednak z innymi materiałami, nie tylko tymi pochodzącymi z codziennych zakupów, ale i tymi z remontów? O tym dowiesz się między innymi na stronie wywóz gruzu Kutno – zachęcamy do lektury!

 

Gdzie wyrzucić opakowanie po chipsach?

Gdzie wyrzucić opakowanie po chipsach?

 

Zobacz też:

Jak wycenić usługę sprzątania?
Wywóz odpadów budowlanych Bochnia
Gdzie wyrzucać odpady zielone?
Gdzie wyrzucać gruz, odpady budowlane?
Pojemniki na odpady Oława
Pojemniki na odpady Oleśnica

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

48 min. temu