Poduszka towarzyszy ludziom od stuleci, a obecnie jest jednym z podstawowych elementów sypialni, a także np. kanapy. Jest często przyjemna w dotyku i wygodna, ale wymaga regularnej wymiany. Co zrobić z tymi, które się zużyją i gdzie wyrzucić poduszki?

Twoja poduszka wymaga wymiany na nową? Zastanawiasz się co zrobić ze starą? Jeśli nie nadaje się już do niczego, prawdopodobnie musisz ją wyrzucić. Jednak żeby zrobić to poprawnie, trzeba wiedzieć, co znajduje się w środku poduszki jako wypełnienie. Gdzie wyrzucić stare poduszki?

Rodzaje wypełnień poduszki

Poduszki mogą być różne – jedne bywają bardzo wysokie i miękkie, inne są niskie i twarde. Każda znajdzie swojego amatora, ponieważ ilu ludzi, tyle potrzeb dotyczących idealnego materaca i pościeli. Wypełnienie poduszki, podobnie jak rodzaj materaca, wpływa na wygodę i odpowiednią pozycję głowy, a także kręgosłupa.

Wśród wypełnień poduszek na rynku dostępne są:

  1. poduszki naturalne
  2. poduszki syntetyczne
  3. poduszki piankowe.

Naturalne poduszki, to także te, które kojarzymy z czasów dzieciństwa, czyli wypełnione gęsim puchem, pierzem lub np. włóknami alpaki.

Z kolei syntetyczne poduszki powstają z włókien poliestrowych. Może to być także wiskoza, czyli włókno bambusowe.

Natomiast modne w ostatnim czasie i polecane przez ortopedów są poduszki z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Gdzie zatem wyrzucić poduszki? Czy wszystkie powinny trafić w to samo miejsce? Gdzie wyrzucić poduszki z pierza?

Gdzie wyrzucić stare poduszki?

Poduszki należą do domowych odpadów resztkowych – tzw. zmieszanych. Jednocześnie uznaje się je za odpady wielkogabarytowe. W związku z tym zużyte i stare poduszki, jeśli nie nadają się już do niczego, powinny trafić do czarnego kosza na śmieci zmieszane (resztkowe). Tu wrzucić możesz zarówno całe poduszki, jak i jedynie ich wypełnienie – pierze lub np. gąbkę.

Natomiast jeśli poduszki są duże lub jest ich duża liczba, lepiej wspomóc się PSZOKiem – stacjonarnymi lub mobilnymi Punktami Selektrywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Niekiedy w miastach i wsiach odbywa się tak zwana „wystawka”. Wówczas można w odpowiednio oznakowanych workach wystawić przed dom śmieci, które będą odebrane przez specjalne pojazdy do odbioru odpadów odpowiednich frakcji. Uwaga! Poduszki elektryczne powinny trafić do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Warto jednocześnie pamiętać, że poduszki, kołdry i koce, które nam się już nie przydadzą, a nie są zaatakowane przez robaki, insekty czy pleśń i grzyby, można oddać potrzebującym – np. do schroniska dla zwierząt. Tam zawsze przydadzą się jako wyściółka legowisk.

Co jeszcze można oddać do PSZOKa albo w ramach tzw. „wystawki”?

PSZOKi przyjmują wiele różnych odpadów, których nie można umieścić w zwykłych pojemnikach do segregacji. Wśród nich znajdują się między innymi: elektrośmieci, odpady wielkogabarytowe, przeterminowane leki, zużyte opony, baterie i akumulatory, pojemniki pod ciśnieniem i przeterminowane gaśnice, beton i gruz, ceramika, rozpuszczalniki, odzież, kwasy, odczynniki fotograficzne, termometry rtęciowe, urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne, kleje, farby, sprzęt RTV i AGD, ramy rowerowe, klamki, detergenty zawierające substancje niebezpieczne.

W wielu miastach i wsiach możliwy jest odbiór tych śmieci sprzed domu. Przykładowo zakład utylizacji może zorganizować wywóz gruzu – Józefów, Koszalin, Ełk, Lubin, Racibórz – to tylko niektóre z polskich miast, w których taka usługa jest możliwa.

 

Gdzie wyrzucić poduszki?

Gdzie wyrzucić poduszki?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić deskę, muszlę klozetową?
FAQ
Kontenery na odpady
Gdzie wyrzucać gąbki ?
Pojemniki na odpady Knurów
Pojemniki na odpady Kobyłka

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Poznań

4 godz temu