Raz na jakiś czas, każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie wyrzucić pralkę. Tymczasem nie jest to wcale takie proste. Pralki z racji gabarytów są jednymi z trudniejszych odpadów z grupy AGD.

W myśl obowiązujących przepisów pralki podlegają pod ustawę z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. W związku z powyższym należy je potraktować w sposób specjalny. Oznacza to, że pralka ani w całości, ani w części nie powinna trafić do pojemników na odpady. Jej finalnym miejscem przeznaczenia może być:

Gdzie wyrzucić pralkę ?

  • PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
  • Sklep elektryczny z artykułami gospodarstwa domowego, gdzie podczas zakupu nowej pralki można oddać jej poprzedniczkę

 

Jak pozbyć się starej pralki ?

Jak pozbyć się starej pralki ?

 

W niektórych częściach kraju organizowane są ponadto mobilne zbiorki odpadów podczas których można oddać pralkę.

Co zrobić ze starą pralką?

Sprzęty AGD czy RTV także się zużywają. Wiele osób rzeczywiście ma potem problem, co zrobić z zużytym sprzętem, by nie przyczynić się do jeszcze większego zanieczyszczenia środowiska. Tutaj pojawia się pytanie: gdzie wyrzucić pralkę? Jeżeli urządzenia nie można już naprawić, to należy je wyrzucić, przy czym nie można tego zrobić do zwykłego śmietnika. Pralka posiada zasilanie z gniazdka sieciowego, a to oznacza, że w procesie produkcji użyte były różne szkodliwe substancje takie jak ołów czy rtęć. Jeżeli dostałyby się do środowiska mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie ludzi, zwierząt, ale i zanieczyszczenie środowiska. Jednocześnie część materiałów można ponownie wykorzystać. Jeżeli kupicie nowy sprzęt, to zużyty możecie pozostawić w sklepie i sklep nie może odmówić jego przyjęcia. Wszystkie sklepy o powierzchni wynoszącej minimum 400 m2 muszą przyjmować takie odpady i to niezależnie czy klient kupuje nowy sprzęt, czy też nie. Oczywiście możecie też starą pralkę zostawić w PSZOK, ale pamiętajcie, że nie możecie wcześniej sprzętu rozkręcać.

Zobacz też:

Usługi komunalne online
Wynajem toalet na imprezy i festyny
Odbiór gruzu
Wynajem toalet online
Kolory pojemników na odpady
Recenzja aplikacji „Moje Odpady”

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Przysucha

5 godz temu