Telefon komórkowy ma dziś niemal każdy. Wraz z rozwojem technologii, kupujemy kolejne nowe modele, nie zastanawiając się, co zrobić z tymi starymi aparatami. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak powinna wyglądać poprawna utylizacja telefonów.

Co znajduje się w telefonie?

Telefon to przede wszystkim urządzenie do komunikacji – dzwonienia, wysyłania SMSów i korzystania z wielu ułatwiających życie aplikacji. W procesie produkcji telefonów używa się między innymi:

 • krzemu
 • miedzi
 • złota
 • srebra
 • platyny
 • rodu
 • kadmu.

Wymienione wyżej pierwiastki sprawiają, że utylizacja telefonów może nastręczać sporo trudności.

Utylizacja telefonów – zalety

W dzisiejszych czasach dylematy dotyczące tego, gdzie wyrzucić stary telefon, są niezwykle istotne. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim ich powszechność oraz postęp technologiczny. Utylizacja telefonów jest ważna i powinno się znać jej zasady.

Zacznijmy jednak od tego, dlaczego warto utylizować stare telefony:

 • nie gromadzisz odpadów w domu
 • nie zagrażasz środowisku wyrzucając telefon do zwykłego śmietnika
 • nie narażasz się np. na tragiczne skutki wybuchu starej baterii w telefonie.

Jednak aby w pełni korzystać z dobrodziejstw smartfonów, trzeba je co jakiś czas wymieniać na nowe. Taki stan rzeczy nie jest spowodowany jedynie ich wysłużeniem, ale i wciąż rosnącymi możliwościami technologii mobilnych. Dlatego stosunkowo często czujemy potrzebę utylizacji starego telefonu i kupna nowego.

Gdzie wyrzucić stary telefon?

Przede wszystkim, chcąc utylizować stary telefon, należy poddać go recyklingowi. Jest to tak zwany elektrośmieć, więc nie można się go pozbyć przez wrzucenie do zwykłego kosza na śmieci. Są za to inne, warte rozważenia metody. Można więc stary telefon:

 • Oddać do PSZOKuPunkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmuje różnego rodzaju elektronikę, a więc bez trudu zostawisz tam także telefon. Warto pamiętać, aby przed uczynieniem tego, usunąć wszelkie dane oraz zdjęcia. Smartfony są bowiem w pełni zintegrowane z naszym życiem i warto przy tej okazji zadbać o swoją prywatność. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek, należy usunąć książkę adresową, dostęp do maila oraz zdjęcia i wiadomości prywatne.
 • Zostawić z w sklepie RTV/AGD – markety elektryczne i mniejsze sklepy ze sprzętem przyjmą stary telefon, o ile zakupisz w nich jego zamiennik. Podobnie jak w przypadku PSZOK, lepiej dmuchać na zimne i usunąć z niego wszystko to, co mogłoby zostać wykorzystane w nieprawych celach. Oddając telefony firmowe, warto też zadbać o to, aby podmiot przyjmujący sprzęt podpisał protokół jego przyjęcia.
 • Sprzedać w Internecie – jeśli szkoda nam wyrzucić telefon, a wciąż jest on sprawny, warto poszukać rozwiązań alternatywnych. Nie dość, że można na tym zarobić parę złotych, to jeszcze ochronimy w ten sposób naszą planetę. Wiele osób poszukuje używanych smartfonów dla swoich dzieci, czy też na własny użytek. Sprzedając smartfon online, powinniśmy wybrać jedną ze sprawdzonych platform sprzedażowych. Priorytetem powinna być tu także ochrona danych osobistych i wcześniejsze przygotowanie urządzenia do sprzedania go komuś obcemu.

Ostatnie rozwiązanie z pewnością przyczynia się do poprawy losu planety. Sprzedając lub oddając stary telefon komuś innemu, zapobiegamy powstawaniu coraz większej góry śmieci.

 

Gdzie wyrzucić stary telefon ?

Gdzie wyrzucić stary telefon ?

Poprawna utylizacja telefonów jest niezwykle istotna w czasach, w których jest to tak powszechne urządzenie. Warto wiedzieć, w jaki sposób robić to prawidłowo, aby nie zagrażać środowisku.

Nieużywane telefony są tzw. elektrośmieciami. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinny być wyrzucane do zwykłego kosza na odpady zmieszane. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak odpowiedzialnie i z dbałością o środowisko pozbyć się niechcianego smartfona.

Po pierwsze, można taki aparat oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, czyli PSZOKu, bez opłaty, jednak niekiedy bywa wymagane potwierdzenie, że mamy podpisaną umowę na gospodarowanie odpadami komunalnymi w tej konkretnej gminie.

Po drugie, smartfony można zostawić w sklepie ze sprzętem AGD i RTV, jednak nie w każdym i niekiedy może być konieczne zakupienie nowego aparatu właśnie w tym sklepie, aby oddać stary.

Po trzecie, w wielu miastach funkcjonują dodatkowe punkty zbioru elektrośmieci, które nieodpłatnie zajmują się utylizowaniem tego typu odpadów: niekiedy telefony rozbierane są na części, które następnie są wykorzystywane do naprawy innych modeli etc.

Na koniec zawsze warto pamiętać o możliwości sprzedaży lub oddania smartfona, jeśli jest on w pełni sprawny. Przed jakimkolwiek jego pozbyciem się, należy usunąć wszelkie dane prywatne i zdjęcia, a najlepiej także przywrócić dane fabryczne.

Zobacz też:

Śmieci z remontu
Jak tanio pozbyć się gruzu ?
Jak powinna przebiegać segregacja odpadów ?
Wynajmij toalety online
Planowanie prac budowlanych
Segregacja odpadów

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

2 godz temu