Gdzie wyrzucić trociny?

Nim zaczniemy dywagacje na temat tego, gdzie wyrzucić trociny, warto odpowiedzieć czym one są i jakie znajdują zastosowanie. Mówiąc wprost za trociny uważa się małe kawałki drewna, które powstają na skutek szlifowania, wiercenia lub cięcia drewna.

W zależności od procesu ich wielkość oraz kształt może być różna. Odmienne mogą być także właściwości trocin. Wszystko przez fakt, że ich powstanie może mieć wiele źródeł. Pod względem chemicznym inny skład będą miały opiłki czystego drewna od drewna, które zostało wcześniej zaimpregnowane. Nie można zatem wszystkich trocin traktować w jednakowy sposób. Cześć z nich może posłużyć do takich celów jak np. : opalanie budynków, wypełnianie podłóg i izolacji akustycznej, produkcja papieru, prace rolne i ogrodnicze. Czasami jednak problem z tym gdzie wyrzucać trociny jest na tyle duży, że  przydatna jest wiedza na temat odpadów. Przy rozważaniu tego problemy warto pochylić się nad pochodzeniem trocin. Do najpopularniejszych miejsc z których musimy się pozbyć zaliczyć możemy:

Trociny, jakie to odpady i gdzie powstają?

  • Ogród – na pytanie gdzie wyrzucić trociny z ogrodu odpowiedź może być tylko jedna. Z uwagi na naturalne pochodzenie i z reguły niewielkie rozmiary ułatwiające kompostowanie. Trociny są materiałem węglowym, który w połączeniu ze składnikami zawierającymi azot, woda i tlen doskonale nadawać będzie się do użyźnienia gleby. Trzeba przy tym pamiętać, aby w warunkach produkcyjnych zapewnić odpowiednie proporcje wyżej wymienionych składników.
  • Kuweta i klatka dla zwierząt – bardzo często trociny używane są także jako wyściółka klatek dla gryzoni oraz kuwety dla kota. W połączeniu z odchodami zwierząt trociny nie nadają się ani do kompostowania, ani do mulczowania wierzchniej warstwy gleby. W takim przypadku należy je umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Dobrze jest przed wykonaniem tej czynności umieścić trociny w worku, aby nie oblepiały one ścianek pojemnika.
  • Zakład meblarski – wielu kierowników zakładów meblarskich nurtuje pytanie na temat tego gdzie wyrzucić trociny. W przypadku gdy nie są one zanieczyszczone innymi substancjami może prowadzić z ich udziałem odzysk energetyczny. Jeśli jednak trociny są nasączone klejem lub innymi substancjami musimy je zutylizować jako odpad który może mieć kod 03 01 04* (trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa i fornir zawierające substancje niebezpieczne) lub 03 01 05 (trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa i fornir inne niż wymienione w 03 01 04).
  • Remont domu lub mieszkania – trociny pochodzące z prac budowlanych można uznać jako odpady z grupy „17”. Ich utylizacja jest możliwa poprzez podstawienie odpowiedniego kontenera na śmieci budowlane. Utylizacją trocin zajmuje się między innymi: wywóz gruzu Jastrzębie Zdrój. W przypadku przedsiębiorstw wywóz trocin poprzedza wystawienie karty w systemie BDO. eMarket Smieci.eu może to zrobić w Państwa imieniu.

 

Gdzie wyrzucać trociny?

Trociny, jakie to odpady?

Trociny, jeśli pochodzą z surowego materiału roślinnego (np. surowego drewna), mogą być bez problemu wrzucane do kosza na odpady biodegradowalne. Jednak trociny pochodzące z obróbki drewna polakierowanego czy też płyt OSB albo meblowych, powinny być wyrzucane do odpadów zmieszanych.

Trociny zanieczyszczone odchodami zwierząt, np. królików czy świnek morskich, także nie mogą być kompostowane i wyrzucane do materiałów organicznych. Ich miejscem są odpady zmieszane. Odchody zwierząt mogą posiadać niebezpieczne dla zdrowia ludzi patogeny, dlatego nie powinny być mieszane z odpadami biodegradowalnymi.

Pod żadnym pozorem nie powinno się wyrzucać trocin na tereny leśne czy łąki: nawet, jeśli stanowią materiał biodegradowalny i surowy, ich pozbywanie się w ten sposób jest traktowane jako zanieczyszczanie terenu i podlega karze grzywny.

Należy pamiętać, że trociny mogą być wykorzystywane do okrywania roślin ogrodowych jesienią – tutaj warunkiem również jest to, czy mają naturalny skład. Trociny z mebli w większych ilościach najlepiej jest umieszczać w kontenerach na odpady budowlane: posiadanie tego typu kontenera jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem w przypadku firm meblarskich i stolarskich.

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić poduszki?
Dla dostawców
Oferta
Gdzie wyrzucać blistry po tabletkach ?
Pojemniki na odpady Kłodzko
Pojemniki na odpady Kluczbork

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

7 godz temu