Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?

Czym jest nielegalne wysypisko śmieci?

Nielegalne wysypisko śmieci chyba nie kojarzy się dobrze nikomu. Nie ma się co dziwić skoro obraz zalegających odpadów potrafi zakłócić piękno lasu, czy innego terenu, który budzi w nas sentyment.

Nikt nie chce przecież spacerując natknąć się na porozrzucane butelki, odpady budowlane, czy inne substancje mogące zatruć środowisko. W naszym społeczeństwie postawy proekologiczne są coraz bardziej na porządku dziennym. Troski o planetę uczymy się już od przedszkola. W ślad za powyższym nie tolerujemy zachowania burzącego ten porządek, a wielu z nas szuka informacji o tym, gdzie zgłosić nielegalne wyrzucanie śmieci. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę sporo. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy takie instytucje jak:

Gdzie zgłosić nielegalne wyrzucanie śmieci?

  • Urząd Gminynielegalne wysypisko śmieci nie należy do zjawisk wobec których obojętnie powinien przejść Urząd Gminy. Jeśli więc natrafimy w naszej okolicy na porozrzucane nieczystości to dobrze jest poinformować o tym komórkę zajmującą się odpadami lub ochroną środowiska. Tego typu organ powinien zareagować i uprzątnąć teren, a także postarać się o wykrycie sprawców całego procederu. Zgłoszenia można dokonać osobiście lub np. za pomocą aplikacji „Moje Odpady”, która jest dostępna w coraz większej liczbie samorządów.
  • Straż Miejska – jedną z instytucji do której powinniśmy się udać, jeśli nie wiemy gdzie zgłosić nielegalne wyrzucanie śmieci jest Straż Miejska lub Straż Gminna. W statucie tego typu organizacji jest pomoc lokalnej społeczności, a za taką uważa się niewątpliwie troska o środowisko. Straż Miejska, o ile zlokalizuje osobę zanieczyszczającą otoczenie ukarze ją sowitym mandatem i zobliguje do skorzystania z takiej usługi jak np. wywóz odpadów budowlanych Łódź.
  • Organizacje ekologiczne – nielegalne wysypisko śmieci, a w zasadzie sposób jego usunięcia leży również w gestii organizacji ekologicznych, które działają na danym obszarze. Pomagają one Gminom w tematach związanych z ekologią, a także posiadają odpowiednie narzędzia w postaci rozbudowanej sieci kontaktów. Masowe akcje związane ze „Sprzątaniem świata” to jedno z działań, którego podejmują się takie instytucje.

 

Nielegalne wysypisko śmieci

Nielegalne wysypisko śmieci

 

Czy wysypisko śmieci to jeszcze wysypisko?

Wysypisko śmieci kojarzy się z miejscem gdzie są gromadzone odpady komunalne pochodzące z gospodarstw domowych. Tymczasem nazwa ta dawno już wyszła z obiegu i obecnie występuje ona jedynie w mowie potocznej.

Nazwa wysypisko została zastąpione najpierw przez Regionalną Instalację Gospodarowania Odpadami, a następnie przez Instalację Komunalną.

Nazwa Instalacja Komunalna funkcjonuje po dzień dzisiejsze. W nowym ujęciu wysypiska śmieci to nowoczesne zakłady przetwarzające nieczystości komunalne i starające się wydzielić z nich jak najwięcej surowców, które nadają się do ponownego zagospodarowania.

Firmy odbierające śmieci w ramach przetargów organizowanych przez Gminy są zobowiązane, aby odpady dostarczyć do Instalacji Komunalnych, a często także do tego by wskazać, gdzie będą one zawożone. Informacje te na etapie postępowania przetargowego pozwalają ograniczyć procedury stosowane przez nieuczciwych przedsiębiorców.

Z punktu widzenia środowiskowego ważne jest także kryterium bliskości. Aby ograniczyć negatywny wpływ śladu węglowego na otaczający nas świat odpady należy transportować na niewielkie dystanse. Musi to jednak korelować z ekonomią, a obecnie brak jest mechanizmów legislacyjnych które unifikowałyby ceny na składowiskach.

Zobacz też:

Jakie są nielegalne odpady?
Utylizacja gruzu i odpadów budowlanych
W jaki sposób gruz może nadawać się do budowy dróg?
Worki big bagi na gruz i odpady budowlane
Pojemniki na odpady Będzin
Pojemniki na odpady Bełchatów

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

6 godz temu