Każdy z nas generuje duże ilości śmieci. Jednocześnie jesteśmy zobligowani do podpisania umowy na ich wywóz.

Dziś zastanowimy się, jak wygląda harmonogram wywozu śmieci, ale też od czego zależy.

Harmonogram wywozu śmieci – co warto wiedzieć?

Każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do podpisania umowy na wywóz śmieci, przy czym wbrew pozorom nie musi wcale podpisywać umowy ze służbami komunalnymi działającymi na terenie danego miasta. Może wybrać ofertę firmy prywatnej. Tutaj możemy Wam polecić wywóz gruzu w Białymstoku. Pamiętajcie, że firma musi posiadać odpowiednie zezwolenia na przewożenie i składowanie śmieci. Jednocześnie strażnicy miejscy czy też gminni mają prawo Was kontrolować i w takim przypadku musicie przedłożyć podpisaną umowę, ale też powinniście pokazać potwierdzenie dokonywanych wpłat. Za złamanie prawa w tym zakresie możecie otrzymać karę w wysokości nawet do 5 tys. zł. Każda firma czy to prywatna czy świadcząca usługi komunalne przygotowuje specjalny grafik wywozu śmieci przy czym trzeba wiedzieć, że przepisy nie są tutaj w żadnym przypadku jednolite i ustalane są indywidualnie przez urząd gminy bądź urząd miasta. Wywożone są odpady płynne oraz stałe. W przypadku firm mogą być to także odpady medyczne czy uznawane za niebezpieczne. Dotyczy to także miejsc użytku publicznego. Z oferty firm prywatnych mogą też korzystać właściciele domów jednorodzinnych czy właśnie firm.

Terminy wywozu śmieci – jak wyglądają?

Na wysokość opłat za wywóz śmieci wpływa to czy korzystacie z usług komunalnych czy prywatnych. W przypadku usług komunalnych terminy wywozu śmieci oraz koszty są już z góry ustalone i tak naprawdę użytkownik nie ma na to żadnego wpływu. Musi przestrzegać przygotowanego harmonogramu i jeżeli przegapi wywóz śmieci, to niestety nie może od tak wywieźć ich w inne miejsce. Dodatkowo ustalany jest terminarz wywozu śmieci zmieszanych, plastikowych, czy szklanych. I także tego terminarzu trzeba przestrzegać. Dodatkowo śmieci muszą znajdować się we właściwych workach. W przypadku odpadów mieszanych worki są czarne. Na szkło należy przygotować worki w kolorze zielonym, na tworzywa sztuczne przygotowuje się worki w kolorze żółtym, na odpady papierowe – worki niebieskie, a na odpady bio – worki w kolorze brązowym. Sytuacja wygląda nieco inaczej gdy korzystacie z usług prywatnej firmy. W tym przypadku macie realny wpływ na grafik wywozu śmieci. Jednocześnie prywatna firma może zająć się także wywozem śmieci uznawanych za potencjalnie niebezpieczne, ale musicie przestrzegać prawa dotyczącego ich składowania. Na wysokość opłat ma tutaj wpływ wiele czynników, a więc cena wywozu śmieci zależy od wielkości pojemników czy kontenerów, wagi zgromadzonych odpadów, a także częstotliwości ich wywozu.

Terminarz wywozu śmieci wielkogabarytowych

Od czasu do czasu trzeba pozbyć się śmieci wielkogabarytowych. Nie można ich od tak wrzucić do pierwszego kontenera, gdyż zwyczajnie się nie mieszczą. Niestety w wielu przypadkach śmieci wielkogabarytowe przez firmy komunalne wywożone są maksymalnie dwa razy do roku. Na szczęście korzystając z usług firmy prywatnej, można wywieźć śmieci wtedy, kiedy się potrzebuje, przy czym wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

 

Harmonogram wywozu śmieci

Harmonogram wywozu śmieci

 

Zobacz także:

Skąd wziąć worki do segregacji śmieci?
Gdzie wyrzucać puszki po farbie?
Gdzie wyrzucać puszki?
Gdzie wyrzucać ręczniki papierowe?
Pojemniki na odpady Ciechanów
Pojemniki na odpady Cieszyn

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

3 godz temu