Ile może kosztować tona śmieci na wysypisku?

Ile może kosztować tona śmieci na wysypisku?

Ile kosztuje tona śmieci na wysypisku?

Wiele osób prywatnych oraz firm głowi się, ile kosztuje tona śmieci na wysypisku. Taki stan rzeczy ma najczęściej miejsce w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to podwyżki cen, a drugi chęć samodzielnego wywozu odpadów na składowisko.

Ostatni z przypadków omawialiśmy już w osobnym artykule, gdzie wyjaśnialiśmy że nie zawsze jest to możliwe. Wciąż aktualnym tematem pozostaje jednak kwestia rosnących kosztów odbioru śmieci. I choć na cenę wywozu odpadów wpływają nie tylko koszty utylizacji to warto wiedzieć ile za tonę nieczystości płacą firmy komunalne. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć dlaczego śmieci niekiedy drożeją i jak samemu sprawić, aby zapłacić za nie mniej. W niniejszym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom nieczystości bez zagłębiania się w głębokie meandry i zawiłości katalogu odpadów. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

Jaka jest cena śmieci na wysypisku?

  • Odpady niesegregowane zmieszane – aby odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje tona śmieci, warto rozpocząć rozważania od odpadów niesegregowanych. Mają one kod 20 03 01 i stanowią najdroższy odpad wśród śmieci odbieranych w systemie gminnym. W 2023 roku cena 1 tony tego rodzaju nieczystości kosztuje na tzw. „bramie” około 1000 złotych netto. Takie stawki wynikają przede wszystkim ze wzrostu kosztów pracy oraz energii. Przy założeniu że jedna śmieciarka może przewieźć około 7 Mg ładunku to koszt zagospodarowania nieczystości dla 1 kursu może wynieść nawet 10 000 PLN netto.
  • Odpady zbierane selektywnie – jeśli nie wiemy ile kosztuje tona śmieci na wysypisku to możemy się zdziwić analizując grupę odpadów zbieranych selektywnie. Plastik, szkło, papier i bio są nawet o połowę tańsze od odpadów zbieranych bez podziału na frakcje. Warto zatem wrzucać śmieci do osobnych pojemników, tak aby minimalizować strumień śmieci zmieszanych. Trzeba jednak dodać, że tzw. „selekty” nie od razu nadają się do recyklingu. W przypadku tworzyw sztucznych muszą być przed oddaniem do docelowego odbiorcy poddane wstępnej obróbce podziałowi na rodzaje (LDPE, HDPE) i kolory (biały, zielony, niebieski).
  • Odpady budowlanecena śmieci na wysypisku jest różna w zależności od rodzaju odpadów budowlanych. Patrząc na stawki jakie oferują składowiska najtańsze w przyjęciu będą odpady poremontowe zmieszane o kodzie 17 09 04, a najdroższa papa oraz styropian. Warto pamiętać, że jeśli jako firma budowlana chcemy uzyskać lepsze stawki na odbiór nieczystości to warto ponegocjować z dostawcą usług wywozowych. Przy dużych ilościach śmieci może on obniżyć swoją marżę i sprawić, że wywóz odpadów będzie tańszy. Taką możliwość daje między innymi: wywóz gruzu Grodzisk Mazowiecki.

 

Ile kosztuje tona śmieci na wysypisku?

Ile kosztuje tona śmieci na wysypisku?

 

Zobacz też:

Czy można samemu wywieźć śmieci na wysypisko?
Nietypowe rodzaje usług sprzątających
Jaki jest koszt wywozu szamba?
Kilka cech właściwego wysypiska śmieci
Pojemniki na odpady Iława
Pojemniki na odpady Jarocin

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Łódź

9 min. temu