Co rozumiemy pod pojęciem składu odpadów komunalnych?

Skład opadów komunalnych to alternatywna nazwa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK. Tego typu miejsce działa na terenie prawie każdej Gminy w Polsce i może być prowadzony przez zakład odpadów komunalnych, który wygrał przetarg na wywóz śmieci z danego terenu.

Z usług tego typu obiektu mogą skorzystać mieszkańcy, którzy mają złożoną deklarację odpadów i przynależą do gminnego systemu zbiórki. Do PSZOK – u można dostarczać takie odpady jak np.:

Jak działa skład odpadów komunalnych?

  • Odpady wielkogabarytoweskład odpadów komunalnych wyposażony jest przeważnie w kontenery, które mogą mieć pojemność od 1 do 7 M3. Jednym z rodzajów nieczystości, które można dostarczyć do PSZOK – u są gabaryty takie jak np. meble, krzesła, stoły czy sofy. Z punktu widzenia odpadowego mają one kod 20 03 07 i należą do grupy odpadów komunalnych, objętych władztwem Samorządów.
  • Odpady elektronicznezakład odpadów komunalnych zobowiązany jest także do przyjmowania odpadów o kodzie 20 01 36. Pod tym pojęciem mieszczą się urządzenia elektryczne i elektroniczne, które straciły swoją wartość użytkową. Jeśli więc posiadamy w naszym domu stary telewizor to zgodnie z przepisami możemy go tam oddać bez ponoszenia dodatkowej opłaty.
  • Odpady budowlaneskład odpadów komunalnych może posiadać także zbiorniki na odpady z grupy „17”. Śmieci takie jak: gruz, panele, zdarte tapety i okleiny mogą być tam dostarczone na podobnych zasadach jak gabaryty i śmieci elektroniczne. Niektóre PSZOK – i limitują wolumen odpadów przyjmowanych przez prywatnych dostawców. W przypadku gdy czeka nas większy remont, możemy spotkać się z koniecznością utylizacji odpadów na rynku usług komercyjnych. Jednym z przykładów tego typu podmiotów jest wywóz odpadów budowlanych Poznań.
  • Odpady niebezpieczne oraz leki – w miejscach naszego zamieszkania znajduje się wiele substancji, przedmiotów oraz cieczy, które nie powinny znaleźć się w strumieniu śmieci zmieszanych. Dotyczy to przede wszystkim leków, niektórych farb czy też np. termometrów zawierających rtęć. W przypadku gdy dotyka nas ten problem powinniśmy udać się do składu odpadów komunalnych, który posiada pojemniki na odpady niebezpieczne i medykamenty.

 

Skład odpadów komunalnych

Skład odpadów komunalnych

 

Zobacz też:

Jak we właściwy sposób opróżniać szambo?
Gdzie wyrzucać gąbki?
Gdzie wyrzucać kable?
Gdzie wyrzucać kasety VHS?
Wywóz gruzu Warszawa
Wywóz odpadów budowlanych Łódź

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Zamość

2 godz temu