Wynajęto toaletę z umywalką
do miejscowości Radom
2 min. temu

Jak działa skład odpadów komunalnych?

Skład odpadów komunalnych
2022-09-21 Smieci

Co rozumiemy pod pojęciem składu odpadów komunalnych?

Skład opadów komunalnych to alternatywna nazwa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK. Tego typu miejsce działa na terenie prawie każdej Gminy w Polsce i może być prowadzony przez zakład odpadów komunalnych, który wygrał przetarg na wywóz śmieci z danego terenu.

Kontener na odpady online

Z usług tego typu obiektu mogą skorzystać mieszkańcy, którzy mają złożoną deklarację odpadów i przynależą do gminnego systemu zbiórki. Do PSZOK – u można dostarczać takie odpady jak np.:

Jak działa skład odpadów komunalnych?

  • Odpady wielkogabarytoweskład odpadów komunalnych wyposażony jest przeważnie w kontenery, które mogą mieć pojemność od 1 do 7 M3. Jednym z rodzajów nieczystości, które można dostarczyć do PSZOK – u są gabaryty takie jak np. meble, krzesła, stoły czy sofy. Z punktu widzenia odpadowego mają one kod 20 03 07 i należą do grupy odpadów komunalnych, objętych władztwem Samorządów.
  • Odpady elektronicznezakład odpadów komunalnych zobowiązany jest także do przyjmowania odpadów o kodzie 20 01 36. Pod tym pojęciem mieszczą się urządzenia elektryczne i elektroniczne, które straciły swoją wartość użytkową. Jeśli więc posiadamy w naszym domu stary telewizor to zgodnie z przepisami możemy go tam oddać bez ponoszenia dodatkowej opłaty.
  • Odpady budowlaneskład odpadów komunalnych może posiadać także zbiorniki na odpady z grupy „17”. Śmieci takie jak: gruz, panele, zdarte tapety i okleiny mogą być tam dostarczone na podobnych zasadach jak gabaryty i śmieci elektroniczne. Niektóre PSZOK – i limitują wolumen odpadów przyjmowanych przez prywatnych dostawców. W przypadku gdy czeka nas większy remont, możemy spotkać się z koniecznością utylizacji odpadów na rynku usług komercyjnych. Jednym z przykładów tego typu podmiotów jest wywóz odpadów budowlanych Poznań.
  • Odpady niebezpieczne oraz leki – w miejscach naszego zamieszkania znajduje się wiele substancji, przedmiotów oraz cieczy, które nie powinny znaleźć się w strumieniu śmieci zmieszanych. Dotyczy to przede wszystkim leków, niektórych farb czy też np. termometrów zawierających rtęć. W przypadku gdy dotyka nas ten problem powinniśmy udać się do składu odpadów komunalnych, który posiada pojemniki na odpady niebezpieczne i medykamenty.

 

Skład odpadów komunalnych
Skład odpadów komunalnych

 

Zobacz też:

Jak we właściwy sposób opróżniać szambo?
Gdzie wyrzucać gąbki?
Gdzie wyrzucać kable?
Gdzie wyrzucać kasety VHS?
Wywóz gruzu Warszawa
Wywóz odpadów budowlanych Łódź

Zamawiaj nasze usługi i opłacaj on-line przy pomocy aplikacji mobilnej
Pobierz aplikację