Wielu przedsiębiorców jest zobowiązanych do rejestru w BDO, czyli bazy danych o produktach i opakowaniach, a także gospodarce odpadami.
Istnieją jednak pewne wyjątki i zwolnienia z ewidencji odpadów. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak oddać odpady bez BDO?
Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, jak oddać odpady bez BDO. Warto wiedzieć, że obowiązek wpisu do BDO nie dotyczy firm, które podpiszą umowę na świadczenie usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników, urządzeń, sprzątania, konserwacji czy napraw. W takim przypadku wytwórcą odpadów jest firma, która świadczy daną usługę, chyba że umowa stanowi inaczej. Zwolnienie z ewidencji odpadów – z czym wiąże się w praktyce? Nie musisz dokonywać wpisu do rejestru BDO, jeśli zlecisz konserwację danego urządzenia i powstaną przy tym odpady, np. stare części. Wtedy firma, która wykonała usługę zobowiązana jest do ich wpisu do rejestru BDO. Może to dotyczyć nawet usługi wymiany żarówek przez elektryka. Jeżeli firma wytwarza jedynie odpady komunalne, bo nie jest wytwórcą, to w takim przypadku również nie musi dokonywać wpisów do BDO. Odpady komunalne podlegają wywozowi według harmonogramu i konieczne jest złożenie deklaracji śmieciowej. Oczywiście należy tutaj zaznaczyć, że za odpady komunalne rozumie się te powstające w wyniku zaspokajania potrzeb bytowych pracowników. Zawsze podlegają one odbiorowi w ramach systemu miejskiego.
Warto wiedzieć, że poza firmami, które nie wytwarzają odpadów i nie gospodarują nimi, także część przedsiębiorstw, które wytwarzają niewielkie ilości odpadów mieszczące się w limicie są zwolnione z rejestracji w BDO. W takim przypadku należy skorzystać z usług firmy, która zajmuje się odbieraniem i transportowaniem określonego typu odpadów. Może to dotyczyć chociażby wywozu gruzu. Warto wiedzieć, że w przypadku jednego gospodarstwa limit przyjmowanych odpadów przez PSZOK nieodpłatnie wynosi 200 kg. Jeżeli chce się przekazać większą ilość odpadów należy uiścić dodatkową opłatę. Z kolei limit i związane z tym zwolnienie z ewidencji dotyczące odpadów budowlanych dla firm budowlanych wynosi w przypadku gruzu, betonu czy odpadów ceramicznych do 10 ton rocznie. Firmy, które produkują do 100 kg opakowań z drewna i metalu są także zwolnione z ewidencji. Limit w przypadku opakowań sztucznych, z papieru, tektury czy szkła wynosi z kolei 500 kg. Limity braku konieczności rejestracji w BDO dotyczą także wytwarzania do 10 kg przeterminowanej żywności, 20 kg tonerów, 5 kg nośników elektrycznych i 2 kg baterii rocznie. Oznacza to, że wiele małych podmiotów nie ma obowiązku rejestru odpadów w BDO. Wywóz gruzu Leszno to usługa skierowana do wszystkich mieszkańców miasta, którzy chcą pozbyć się zbędnych odpadów poremontowych i pobudowlanych. Oferta skierowana jest nie tylko do klientów indywidualnych, ale również firm wytwarzających większe ilości odpadów. Dbanie o środowisko jest bardzo ważne i odpowiednie składowanie odpadów, a także ich wywożenie zgodnie z prawem sprawia, że firma postrzegana jest jako rzetelna i godna zaufania. Warto zatem korzystać z oferty specjalistycznych firm w ramach wywozu odpadów, które nie mogą być zabrane przez podmioty świadczące usługi wywozu odpadów komunalnych.
Zobacz też:
Jak sprawdzić opłaty za śmieci?
Wywóz odpadów budowlanych Częstochowa
Gdzie zgłaszać palenie śmieci? Kara za palenie śmieci może być bardzo dotkliwa!
Co wrzucamy do żółtego pojemnika?
Pojemniki na odpady Puławy
Pojemniki na odpady Racibórz
15 min. temu