Częstotliwość wywozu odpadów to temat, który spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi firmy. Nie ma  w tym nic dziwnego skoro każdy przyjazd śmieciarki lub hakowca wiąże się z dodatkową opłatą. A, że za śmieci trzeba zapłacić i to nie mało, wie każdy z nas.

Jak zatem zoptymalizować koszty wywozu odpadów ? Temat ten niejednokrotnie poruszaliśmy na naszym blogu. Nigdy jednak nie patrzyliśmy na niego pod kątem obowiązującego Państwa harmonogramu. Aby go dopasować do swoich potrzeb należy przede wszystkim:

Jak zmniejszyć częstotliwość wywozu ?

  • Określić rodzaje powstających nieczystościczęstotliwość wywozu jest ściśle powiązana z odpadami jakie powstają w Waszej firmie. Warto więc zaobserwować jakich śmieci jest najwięcej i w odpowiedni sposób ją dopasować. Jeśli więc największy problem mamy z surowcami wtórnymi bo np. prowadzimy magazyn to nie warto wszystkiego wyrzucać do śmieci zmieszanych. Dołożenie kolejnego pojemnika w obrębie danej frakcji może okazać się ekonomiczniejszym rozwiązaniem od płacenia za wywóz nieczystości niesegregowanych.
  • Zwiększyć wielkość pojemników – przy ustalaniu częstotliwości wywozu jedną z kluczowych kwestii jest także wielkość pojemników. Zazwyczaj to właśnie od tych dwóch parametrów zależy to ile będziemy płacić za śmieci. Jeśli więc tańsze jest rzadsze wywożenie większego pojemnika to może warto zdecydować się na kontener, który z powodzeniem zastąpi kosze o pojemności 120 lub 240 litrów. Może się to odbyć z powodzeniem nawet kosztem opłaty dzierżawnej, którą trzeba będzie wnosić do danej firmy wywozowej.
  • Poszukać odpowiedniego odbiorcy – pandemia koronawirusa pokazała nam jak ściśle rynek surowców wtórnych powiązany jest z gospodarką. Lockdowny wprowadzane po kolei w różnych krajach Europy sprawiły, że popyt na nie malał z miesiąca na miesiąc. Na szczęście wszystko co złe kiedyś się kończy, a odbiorcy surowców zaczynają poszukiwać nowych dostawców produktów do recyklingu. Firmy, kto re mają ich dużo mogą więc wykorzystać szanse i postarać się o nawiązanie współpracy z podmiotem, które zagospodaruje ich odpady. W ograniczaniu przyjazdu po śmieci sprzyjają także nowoczesne technologie, które ograniczają ilość powstających nieczystości.

 

Częstotliwość wywozu odpadów

Częstotliwość wywozu odpadów

Jaka może być częstotliwość wywozu śmieci?

Wiele osób zastanawia się jaka może być częstotliwość wywozu śmieci. Kwestie te interesują w większym stopniu przedsiębiorców, a w mniejszym mieszkańców. W drugim z omawianych przypadków częstotliwość odbioru odpadów nie jest zależna od decyzji osób prywatnych, tylko od specyfikacji danego postępowania przetargowego. To czy odpady zmieszane będą wywożone raz na tydzień, czy rzadziej wynika z przyjętych wytycznych oraz informacji zawartych w lokalnym regulaminie utrzymania czystości i porządku. Odbiór śmieci musi być z nim zgodny i następować z nie mniejszą częstotliwością, niż ta którą przyjęli w imieniu mieszkańców radni. W przypadku firm wywóz śmieci odbywa się w przeważającej większości przypadków poprzez zawarcie umów cywilno – prawnych. Oznacza to, że osoby prowadzące biznes same decydują o tym kiedy zostaną odebrane ich nieczystości i na jakich warunkach. Najczęściej spotyka się następujące częstotliwości odbioru nieczystości:

Typowe częstotliwości odbioru odpadów

  • 1 raz w tygodniuczęstotliwość wywozu śmieci obejmująca niesegregowane zmieszane odpady komunalne przybiera zazwyczaj postać 1 razu w tygodniu. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim względy praktyczne. Odpady zmieszane wydzielają przykre zapachy, co zwłaszcza w półroczu ciepłym może stanowić sporą niedogodność.
  • Co 2 tygodnieczęstotliwość odbioru nieczystości co 14 dni dotyczy głównie odpadów zbieranych selektywnie, a w niektórych przypadkach śmieci zmieszanych. Jej wybór zależy od decyzji przedsiębiorcy lub obecności firmy w danym regionie co omawianą ilość dni. Czasami więc nie ma możliwości, aby wywóz odpadów następował częściej.
  • 1 raz w miesiącu – w naszej opinii odbiór śmieci co 4 tygodnie lub 1 raz w miesiącu ma sens tylko w przypadku, gdy nieruchomość której dotyczy nie jest zamieszkiwana w sposób ciągły. Dobrym przykładem może tu być np. dom za miastem, który odwiedzamy sporadycznie nie wytwarzając przy tym dużych ilości śmieci.
  • Na zleceniewywóz „na żądanie” dotyczy głównie odpadów produkcyjnych. W przypadku, gdy proces wytwórczy nie jest regularny odbiór na zlecenie ma sens, gdyż powoduje nieuzasadnionego wzrostu kosztów czyli tzw. „przewożenia powietrza”.

 

Częstotliwość wywozu śmieci

Częstotliwość wywozu śmieci

Zobacz też:

Cena za odbiór odpadów
Poszukujemy partnerów na terenie całego kraju
Formularz do zamawiania toalet
Jak załatwić wywóz śmieci ?
Zarządzanie czasem
Wynajem toalety na budowę domu

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gdynia

6 godz temu