Duży odsetek z nas zastanawia się nad tym jak poprawić jakość segregacji odpadów. Nie może to specjalnie dziwić skoro tematy związane z ochroną środowiska są dziś na porządku dziennym.

Rosnące góry odpadów i presja na zachowanie planety dla przyszłych pokoleń to nie jedyne z powodów takiego stanu rzeczy. Osobną kwestią pozostaje bowiem ekonomia. Zbiórka odpadów wstępnie przesegregowanych jest bardziej opłacalna od wywożenia wszystkiego razem. Wpływ na tego typu sytuację ma przede wszystkim brak konieczności ponoszenia wysokich nakładów na odseparowanie jednej frakcji od drugiej. Tym samym koszty funkcjonowania systemu stają się mniejsze, a nasze portfele bardziej zasobne. Aby jednak wprowadzić słowa w czyn ważne są detale. W przypadku segregacji odpadów opierają się one o takie fundamenty jak:

Jak poprawić jakość segregacji odpadów ?

  • Odpowiedniej wielkości pojemniki – aby odpowiedzieć na pytanie jak poprawić jakość segregacji odpadów nie można zapominać o odpowiedniej wielkości pojemnikach. Przestrzeń do gromadzenia odpadów jest podstawową składową do zapewnienia mieszkańcom odpowiedniego komfortu zbiórki nieczystości. Jeśli kosze będą za małe lub nieoptymalnie rozmieszczone to większość śmieci powędruje tam gdzie będzie to najwygodniejsze. Nie zawsze okaże się to zgodne z ideami przyświecającymi recyklingowi. Ważna kwestią jest także odległość jednego zbiornika od drugiego. Naszym zdaniem nie może być ona większa niż 5 metrów. Dla osób starszych i dzieci przechodzenie od jedno otworu wrzutowego do drugiego jest zwyczajnie zbyt męczące.
  • Prowadzenie zbiórki u źródła – specjaliści, którzy głowili się nad tym jak poprawić jakość segregacji odpadów dawno temu doszli do wniosków, że ma ona większy sens o ile prowadzona jest u źródła. Czasami bywa to jednak trudne, gdyż przestrzeń w naszych domach jest ściśle ograniczona. Dobrym sposobem, aby zniwelować tą przeszkodę jest dzielenie śmieci na odpady suche oraz mokre. Jedynie dwa kosze na śmieci to doskonały pomysł dla tych z Państwa, którzy mają małe kuchnie w zabudowie jednorodzinnej. W idei tak prowadzonej zbiórki jest dokonanie finalnego podziału śmieci już podczas ich wyrzucania na zewnątrz.
  • Zgniatanie odpadów – przepełnione kosze na tworzywa sztuczne i papier to bardzo częsty widok na ulicach naszych miast. Tego typu obrazki mogą zniechęcić wielu z nas do selektywnej zbiórki śmieci. W przeważającej części przypadków można jednak uniknąć bałaganu poprzez zgniatanie odpadów. Jeśli będziemy przestrzegać tej zasady to nie tylko będzie czyściej, ale i taniej. Każdy przyjazd śmieciarki to dodatkowy koszt i warto go ze wszech miar unikać. W Internecie można nabyć bardzo wiele urządzeń, które ułatwią nam obchodzenie się z odpadami. Jednym z nich są specjalne zgniatarki, które można kupić choćby tutaj.
Jak poprawić jakość segregacji odpadów ?

Jak poprawić jakość segregacji odpadów ?

 

Zobacz też:

Jednodniowy wynajem toalet
Toalety przenośne na Święto Zmarłych
Porady odpadowe dla każdego
Odpady elektroniczne
Długoterminowy wynajem toalet
Krótkoterminowy wynajem toalet

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

3 godz temu