Segregacja odpadów to proces, który tylko z pozory wydaje się prosty i oczywisty. Mnogość przedmiotów z którymi mamy do czynienia sprawia, że nawet najwięksi ekolodzy mogą mieć z nią problemy. O tym, że dzielenie nieczystości na 5 różnych frakcji jest trudne można przekonać się na własnej skórze.

Otrzymanie upomnienia ze strony Gminy to niepotrzebne nerwy i groźba zmienienia złożonej deklaracji w trybie administracyjnym. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się śmieciom, które sprawiają najwięcej kłopotów. Do najczęstszych błędów, które popełniamy zaliczyć możemy:

Segregacja odpadów – najczęstsze błędy

  • Umieszczanie popiołu w BIO – wiele osób ma do czynienia ze znacznymi ilościami popiołów. Powstają one zwłaszcza w sezonie grzewczym i mogą być przyczyną wielu nieporozumień. Mieszkańcy często mylą popiół ze spalania drzew z węglowym. Ten drugi nie powinien być składowany w pojemniku na odpady zmieszane. O ile Państwa Gmina nie prowadzi selektywnej zbiórki popiołu warto stosować się do powyższych zaleceń.
  • Umieszczanie budowlanki w śmieciach zmieszanych – śmietniki na odpady niesegregowane wcale nie służą do zbierania wszystkiego, co tylko powstaje na danej posesji. W idei są one przeznaczone na odpady inne niż plastik, szkło, papier i bio. Nie można zatem wkładać do nich gruzu, budowlanki czy papy. Na tego rodzaju nieczystości należy wynająć kontener lub samodzielnie dostarczyć wytworzone śmieci do PSZOK.
  • Umieszczanie pieluch w plastiku lub papierze – dla wielu osób niniejszy podpunkt może zabrzmieć dość abstrakcyjnie. Niestety widok popularnych pampersów w plastiku lub papierze nie należy wcale do rzadkości. Tymczasem wyżej wymienione przedmioty są odpadem wielomateriałowym. Czy to zużyte, czy też nie powinny podzielić los innych nieczystości zmieszanych. Trzeba je więc wyrzucać do czarnych pojemników na odpady.
  • Potłuczone lustro w szkle – nikomu nie życzymy potłuczonego lustra. I choć nie wierzymy, w przesąd, który mówi że za tego typu sytuację grozi 7 lat nieszczęścia to mamy tu bardziej na względzie Państwa budżet i emocje. Lustra są bowiem dość drogie, a niekiedy mają i wartość sentymentalną. Jeśli już jednak dojdzie to wypadku to stłuczonej tafli nie powinno się umieszczać w koszach na szkło. Podobnie jak w przypadku ceramiki lustro swój żywot powinno zakończyć w śmietniku na nieczystości niesegregowane.

 

Segregacja odpadów

Segregacja odpadów

 

Osobom, które mają więcej dylematów polecamy słownik odpadowy, który można znaleźć tutaj.

Zobacz też:

Kody odpadów nieczystości poremontowych
Jak portal Smieci.eu wspiera firmy i klientów indywidualnych ?
Zakaz mieszania śmieci
Gdzie zamówić wywóz śmieci ?
Jaka będzie zima 2020 ?
Jak pozbyć się starych ubrań i butów ?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Zamość

20 min. temu