Odpowiednia praca szamba jest niezbędna dla wygody, ale też bezpieczeństwa. Prawda jest taka, że nie zawsze jest możliwość podłączenia domu do miejskiej kanalizacji, ale też nie zawsze takie rozwiązanie jest najlepsze.

Często okazuje się, że jest zwyczajnie nieopłacalne. Mając szambo warto zastanowić się, czy warto wykonać drenaż szamba.

Drenaż szamba betonowego – bezpieczeństwo i ekonomia w jednym

Drenaż szamba jest prostym rozwiązaniem, które zapewnia bezpieczeństwo, ale też jest stosowane dla większej wygody. Nie wymaga przy tym zasilania energią elektryczną, przez co koszty użytkowania nie są duże. Na początek warto dowiedzieć się, czym jest drenaż szamba. Jest to nic innego jak system oczyszczania ścieków. Ma on bardzo prostą budowę. Do tego można go zamontować samodzielnie, ale też jego eksploatacja jest łatwa. W tym przypadku ścieki, które są już oczyszczone nie muszą być odprowadzane do innego zbiornika ścieków czy rowu melioracyjnego, lecz mogą być odprowadzone do gruntu. W tym przypadku proces oczyszczania ścieków w drenażu zachodzi przy udziale tlenu. Właśnie pod jego wpływem dokonuje się rozłożenie zanieczyszczeń. Co istotne takie rozwiązanie zmniejsza zanieczyszczenia o prawie 95%.

Drenaż szamba – poznajcie warunki jakie trzeba spełnić, by wykonać go na działce?

Drenaż szamba jest niewątpliwie bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie wiąże się z wysokimi kosztami. Ale niestety, aby móc go wykonać trzeba spełnić określone warunki. Na początek trzeba wiedzieć, że działka nie może być zbyt mała. Prawda jest taka, że na ułożenie drenów potrzebne jest nie mniej niż 60 m2. Trzeba jeszcze wiedzieć, że poziom wód gruntowych na działce musi być bardzo niski. Nie może być większy niż 1,5 metra pod drenażem. Ale to nadal nie wszystko. Otóż w tym przypadku grunt musi zapewniać właściwe przesiąkanie ścieków, które nie może być ani za duże, ani za małe. Najlepiej sprawdza się grunt piaszczysty czy też gliniasto-piaszczysty. Jeżeli jednak grunt jest trudno przepuszczalny bądź też też zbyt przepuszczalny. Trzeba zastanowić się czy przypadkiem opłacalne nie będzie podsypanie go piaskiem. Dopiero po takiej pracy można przejść do wykonania drenażu. Pamiętajcie jeszcze, że może się okazać, że poziom wód gruntowych jest wysoki. W takim przypadku zaleca się zrobienie kopca filtracyjnego. Drenaż układa się na nasypie o wysokości, która zapewnia uzyskanie przynajmniej 1,5 metra odległości od wód gruntowych. Następnie przykrywa się go warstwą ziemi, co ma zapewniać ochronę przed mrozem, ale też wodami opadowymi. W takim przypadku najczęściej występuje konieczność przepompowania ścieków.

Jaki elementy drenażu są potrzebne?

Drenaż rozsączający jest to nic innego jak układ perforowanych rur. Układa się je pod powierzchnią drenów, którymi ścieki są rozprowadzane do gruntu. Tutaj gleba działa jak filtr. Zatrzymuje już zawiesiny większe od mikroporów. Musicie jeszcze wiedzieć, że wszelkiego rodzaju substancje mineralne czy też organiczne przekształcają się w związki mineralno-organiczne i są rozpuszczalne w wodzie. Nawet bakterie zostają zatrzymane. Aby móc cieszyć się takim efektem, trzeba wykonać odpowiedni drenaż. Liczba ciągów drenarskich jest uzależniona od ilości ścieków, a więc przy wyliczaniu należy wziąć pod uwagę ilość domowników. Wykonanie drenażu jak widzicie nie musi być trudne, ale najpierw trzeba przygotować działkę. Czas pozbyć się śmieci czy gruzu i jeżeli mieszkacie w stolicy, polecamy Wam wywóz gruzu z Warszawy.

 

Drenaż szamba

Drenaż szamba

Zobacz także:

Szambo czy oczyszczalnia – co wybrać?
Gdzie wyrzucać gumowe rękawiczki ?
Gdzie wyrzucać klisze rentgenowskie?
Gdzie wyrzucać koperty bąbelkowe?
Pojemniki na odpady Brodnica
Pojemniki na odpady Brzeg

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Lublin

22 min. temu