Niemal każdy zastanawiał się przynajmniej raz nad tym, jak segregować śmieci. Nie jest to niczym złym, skoro wokół nas występuje wiele różnorodnych przedmiotów, które wcześniej czy później skończą swój żywot.

Na kwestię ich zagospodarowania warto spojrzeć w sposób rozważny. W końcu od tego jak posegregujemy śmieci może zależeć przyszłość naszej planety i kolejnych pokoleń. Ale segregacja odpadów to nie tylko wiedza na temat tego, gdzie wyrzucać śmieci. Koniecznie trzeba również spojrzeć na aspekt techniczny całego przedsięwzięcia. W końcu, aby dana czynność przejawiała się nawykowo trzeba ją odpowiednio zaplanować. W zależności od tego, gdzie mieszkamy wygląda to zgoła inaczej. Zapraszamy do lektury artykuły na temat tego jak segregować odpady w różnego typu zabudowie i robić to z największą korzyścią dla środowiska.

Jak segregować śmieci w domu ?

Domy jednorodzinne były jeszcze do niedawna marzeniem wielu osób. Od wielu lat mieszka w nich jednak coraz więcej osób i dlatego szukają oni informacji na temat tego jak segregować śmieci w różnych źródłach. Największe znaczenie mają w tym przypadku takie aspekty jak:

  • Miejsce na pojemniki – aby odpowiedzieć na pytanie jak segregować śmieci w domu, trzeba zdać sobie sprawę z ilości pojemników, które znajdą się na naszej posesji. W skrajnej sytuacji może być ich nawet 10, co sprawia, że trzeba na nie znaleźć odpowiednie miejsce. Naszym zdaniem kosze do selektów powinny być obok siebie, co sprawi, że poszczególne frakcje nie będą pomijane przez domowników. Dobrą praktyką jest wyłożenie miejsca pod kosze kostką brukową, które ustrzeże przed ich zabłoceniem.
  • Stojaki do worków – jeśli w naszej Gminie mamy do czynienia z workami na frakcję selektywną to dobrze jest, aby torby na odpady umieszczone były na stelażu. Sprawi to, ze będą one zawsze otwarte i gotowe na przyjęcie odpadów. Po napełnieniu worka można go wymienić na następny, a frakcję suchą przechować np. garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym. Zabezpieczymy w ten sposób śmieci przed dostępem dzikich zwierząt, a także psów i kotów.

 

Jak segregować śmieci ?

Jak segregować śmieci ?

Jak segregować śmieci w bloku ?

W blokach czy innych domach w zabudowie wielolokalowej również można zadbać o segregację odpadów. Nie jest to wcale trudne i zależy jedynie od naszych dobrych chęci. Z uwagi na fakt, że mieszkania są raczej mniejsze od budownictwa jednorodzinnego trzeba to jednak dokładnie przemyśleć. Aby usprawnić selektywną zbiórkę odpadów stosuje się najczęściej:

  • Pojemniki modułowe – w momencie gdy nasze mieszkanie jest większych rozmiarów to z powodzeniem możemy pozwolić sobie na zakup pojemnika modułowego, które pozwoli na równoczesną zbiórkę kilku frakcji odpadów. Tego typu zbiornik jest dosyć drogi, ale jego nabycie jest zazwyczaj opłacalne. Pojemniki modułowe są z reguły dobrej jakości i wystarczają na wiele lat. Dobrą ofertą w tym zakresie dysponują pojemniki na odpady Gdańsk.
  • Worki na frakcję suchą i mokrą – jeśli nie wiemy jak segregować śmieci to może nas wspomóc pomysł polegający na ich dzieleniu na suche i mokre. Wówczas wystarczy nam jeden pojemnik na odpady zmieszane i 2 worki. Jeden z nich będziemy wykorzystywać na metale, tworzywa sztuczne i szkło, a drugi na BIO. W momencie opróżniania worków trzeba będzie rozdzielić śmieci, ale czynności tej dokonamy w bezpośrednim sąsiedztwie najbliższego punktu gromadzenia odpadów.
  • Unikania dużego nagromadzenia odpadów – jeśli zamieszkujemy niewielki lokal to lepiej jest wyrzucać śmieci na bieżąco. Dobrze jest to rozplanować w taki sposób, aby robić to przy okazji. plastiki można zabrać ze sobą wychodząc z psem, a papiery w drodze do pracy. Segregowanie śmieci będzie wówczas przyjemniejsze i nie sprawi, że przy pojemnikach na odpady spędzimy przysłowiową „połowę życia”.

Jak zorganizować segregację śmieci w domu ?

Aby segregacja odpadów miała sens warto, aby wszyscy znali jej zasady. Do dobrej praktyki należy zatem umieszczenie zasad zbiórki w miejscu, do którego ma dostęp każdy członek rodziny. Może to być np. lodówka lub szafka na odzież w przedpokoju. W ten sposób nie tylko unikniemy błędów w segregacji, ale i wyedukujemy najmłodsze pokolenie.

Zobacz też:

Dlaczego warto segregować śmieci ?
Kto zamawia usługi komunalne online ?
Dobre wyposażenie placu budowy
Odpady i ich segregacja
Wywóz gruzu powiat Poznański
Usługi wywozu nieczystości

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

11 min. temu