26 listopada 2021
Odpady
#blok
#dom jednorodzinny
#jak segregować śmieci
#selektywna zbióka
#zabudowa wielolokalowa
Niemal każdy zastanawiał się przynajmniej raz nad tym, jak segregować śmieci. Nie jest to niczym złym, skoro wokół nas występuje wiele różnorodnych przedmiotów, które wcześniej czy później skończą swój żywot.
Na kwestię ich zagospodarowania warto spojrzeć w sposób rozważny. W końcu od tego jak posegregujemy śmieci może zależeć przyszłość naszej planety i kolejnych pokoleń. Ale segregacja odpadów to nie tylko wiedza na temat tego, gdzie wyrzucać śmieci. Koniecznie trzeba również spojrzeć na aspekt techniczny całego przedsięwzięcia. W końcu, aby dana czynność przejawiała się nawykowo trzeba ją odpowiednio zaplanować. W zależności od tego, gdzie mieszkamy wygląda to zgoła inaczej. Zapraszamy do lektury artykuły na temat tego jak segregować odpady w różnego typu zabudowie i robić to z największą korzyścią dla środowiska.
Domy jednorodzinne były jeszcze do niedawna marzeniem wielu osób. Od wielu lat mieszka w nich jednak coraz więcej osób i dlatego szukają oni informacji na temat tego jak segregować śmieci w różnych źródłach. Największe znaczenie mają w tym przypadku takie aspekty jak:
W blokach czy innych domach w zabudowie wielolokalowej również można zadbać o segregację odpadów. Nie jest to wcale trudne i zależy jedynie od naszych dobrych chęci. Z uwagi na fakt, że mieszkania są raczej mniejsze od budownictwa jednorodzinnego trzeba to jednak dokładnie przemyśleć. Aby usprawnić selektywną zbiórkę odpadów stosuje się najczęściej:
Aby segregacja odpadów miała sens warto, aby wszyscy znali jej zasady. Do dobrej praktyki należy zatem umieszczenie zasad zbiórki w miejscu, do którego ma dostęp każdy członek rodziny. Może to być np. lodówka lub szafka na odzież w przedpokoju. W ten sposób nie tylko unikniemy błędów w segregacji, ale i wyedukujemy najmłodsze pokolenie.
Segregowanie śmieci to temat, który zajmuje dużo miejsca w przestrzeni medialnej. Pojawiło się mnóstwo artykułów, programów telewizyjnych i audycji radiowych, w których rozmawia się o ochronie środowiska, zmianach klimatycznych itp. Tak naprawdę nie tylko ogólnoświatowe trendy i troska tych, którzy stoją na czele państw, czy ekologów ma znaczenie. Każdy może zadbać o swoją planetę, zaczynając od poprawnej segregacji śmieci we własnym domu. Wystarczy odpowiednio składować odpady i żyć ekonomicznie, aby przyczynić się do poprawienia sytuacji ekologicznej na świecie.
Segregowanie śmieci powinno być dla każdego sprawą niezwykle istotną. Pogarszające się prognozy klimatyczne, czyli anomalia pogodowe, ulewy, trąby powietrzne stają się coraz powszechniejsze. Już nikogo nie dziwią ciepłe zimy, kiedy zamiast śniegu pada deszcz i świecie wiosenne słońce. Segregacji trzeba uczyć nawet najmłodszych domowników, dla których wrzucanie odpadów do kolorowych pojemników może być także ciekawym doświadczeniem.
Zasady segregacji śmieci zmieniają się, dlatego trzeba być na bieżąco z wytycznymi, które są ustalane przez Jednolity System Segregacji Odpadów. Od 2017 roku śmieci zostały podzielone na 4 kategorie: metale i tworzywa sztuczne, papier, odpady biodegradowalne i opakowania szklane. Odpowiadają im kolory śmietników do recyklingu. Natomiast od 2022 roku pojawiła się zmiana, która inaczej systematyzuje kolory pojemników na odpady. Do ww. dochodzi jeszcze pojemnik na odpady komunalne zmieszane. Przedstawiamy poniżej kolory pojemników, które odnoszą się do konkretnych rodzajów odpadów.
Niebieski to kolor pojemnika na papier. W koszu z takim oznaczeniem można umieszczać wszelkie odpady papierowe, które można ponownie przerobić i dać im drugie życie. To różne tekturowe opakowania, tektury, zniszczone gazety, książki i dokumenty. Do tego pojemnika trafiają również różne artykuły biurowe, np. teczki papierowe czy notesy. Do niebieskiego kosza nie można jednak wrzucać każdego kartonu. Zabronione jest składowanie w nim opakowań po nabiale, chusteczek, ręczników papierowych, artykułów higieny osobistej oraz innych zabrudzonych czy zafoliowanych materiałów papierowych.
Zielony to kolor pojemnika na szkło. Tutaj należy składować wszelkie butelki, pojemniki i słoiczki po kosmetykach czy produktach żywnościowych. Oczywiście nie wrzuca się do tego pojemnika zakrętek od słoików, które powinny znaleźć się w koszu na tworzywa sztuczne i metalowe. Czego kategorycznie nie można wrzucać do pojemnika na szkło? Są to takie produkty jak żarówki, szyby, lustra, artykuły ceramiczne, szkiełek z okularów oraz słoiczków po lekach i środkach chemicznych. Szkło jest niezwykle cennym odpadem ze względu na swoją wagę i łatwość przetwarzania.
Brązowy to kolor pojemnika na odpady biodegradalne. Oprócz resztek żywności, także tej popsutej, do tego kosza wrzuca się gałęzie, liście, kwiaty, korę oraz ścinki z drzew. Zabrania się natomiast wrzucania zwierzęcych odchodów, zaimpregnowanego drewna, płyt drewnopodobnych, ziemi czy kamyków.
Szary to kolor pojemników na odpady zmieszane. Tu swoje miejsce znajda te śmieci, do których nie pasują pozostałe kolory pojemników na śmieci. To przede wszystkim części elektroniczne, tzw, elektrośmieci, przeterminowane produkty lecznicze, meble i odpady budowlane.
Żółty to kolor pojemników na metale i tworzywa sztuczne. Tutaj wrzuca się puszki, butelki plastikowe, różne opakowania po środkach chemicznych, kosmetykach czy żywności. Do pojemnika trafiają też pojemniki po mleku i napojach oraz opakowania z folii aluminiowej.
Oprócz segregowania śmieci we własnym domu trzeba dbać po środowiskowo w każdym miejscu, w którym się znajdujemy. Kolory śmietników do segregacji śmieci określają co i gdzie wrzucamy. Pojemniki umieszczone są w miejscach użyteczności publicznej, np. na terenach zielonych, w sklepach, instytucjach kultury, placówkach medycznych i w szkołach.
Segregowanie śmieci to temat numer jeden ostatnich kilkunastu lat. Troska ta uzasadniona jest wciąż wzrastającym zanieczyszczeniem powietrza i ziemi oraz różnych zasobów naturalnych. Każdy może dołożyć małą cegiełkę do tego, aby przywrócić naturalna harmonię środowiska. W tym artykule omawiamy kilka ważnych kwestii, które taktują o segregowaniu śmieci w różnego rodzaju zabudowach. A także o tym, jak robić to z korzyścią dla środowiska.
Jak segregować śmieci w domu, aby robić dobrze i efektywnie? Potrzebna jest przede wszystkim określona wiedza, która jest bazą do sortowania śmieci w miejscu, w którym mieszkasz. Jeśli jest to domek, wtedy sytuacja wydaje się być nieco prostsza. Masz więcej miejsca na większe pojemniki na odpady, które umieszcza się także na podwórku. Może być ich nawet 10 i najlepiej, aby były ustawione obok siebie. Wtedy łatwiej zadbać o prawidłową segregację i utrzymać pojemniki w należytej czystości.
Natomiast, jeśli w gminie stosuje się worki na odpady selektywne, wtedy najlepiej zaopatrzyć się w praktyczne stojaki na śmieci. Dzięki umieszczeniu worków na stelażu dostęp do odpadów jest stały. Kiedy worek napełni się suchą frakcją, wtedy można przechować je w pomieszczeniu gospodarczym wymienić worek na nowy.
Jeśli mieszkasz w domku, warto założyć własny kompostownik na odpady biodegradowalne. Wtedy nie będziesz wyrzucać resztek żywności i innych organicznych odpadów do pojemnika, np. gałązek, liści , trawy czy słomę. Oprócz tego zyskasz cenny, naturalny nawóz pod uprawę ogródka. Jeśli zastanawiasz się jeszcze, jak sortować śmieci w domu, szczególnie te organiczne, kompostownik to bardzo dobry i ekologiczny sposób.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w niedużym mieszkaniu. Jak segregować śmieci w bloku, aby robić to pomysłowo i bez stresu? Najlepiej zaopatrzyć się w pojemniki modułowe, które umożliwiają składowanie w jednym miejscu różnych odpadów. Może jest to droższe rozwiązanie, ale na pewno praktyczne. Szczególnie w pomieszczeniach o niedużej kubaturze takie pojemniki zaoszczędzą cenne miejsce w domu na inne potrzebne rzeczy czy meble. Obok względów metrażowych ważna jest także estetyka. Modułowy pojemnik wygląda atrakcyjniej niż kilka ustawionych obok siebie koszy na śmieci.
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak sortować śmieci w bloku, aby nie generować mnóstwa pojemników czy worków z odpadami, możesz zdecydować się na tylko dwa pojemniki. Jeden z nich będzie służył do zbierania frakcji suchej, a drugi mokrej, czyli biodegradowalnej. Do pierwszego trafi więc metal, tworzywo sztuczne i szkło, a do drugiego resztki pożywienia itp. Później można rozdziel je samodzielnie lub udać się do najbliższego punktu gromadzenia odpadów.
Pamiętaj też, aby nie gromadzić za dużo śmieci i systematycznie je wyrzucać. Wtedy segregowanie będzie przyjemniejsze i zaoszczędzisz czas na późniejsze znoszenie odpadów i rozdzielanie. Duże znaczenie ma też sposób, w jaki składujesz śmieci. Gniecenie papieru, puszek i butelek z plastiku pozwala zaoszczędzić mnóstwo miejsca w pojemnikach.
Segregacja odpadów w domu to podstawa wychowania ekologicznego dzieci oraz młodzieży. Warto całą rodziną zgłębiać tajniki tego jak sortować śmieci. Daje to nie tylko praktyczne efekty, ale i może stanowić doskonałą zabawę, nie tylko dla najmłodszych.
Segregowanie śmieci w domu pozwala nie tylko przyswajać wiedzę z gospodarki odpadami, ale i wielu nauk pobocznych takich jak choćby fizyka czy chemia.
Jeśli chodzi o walory dowiedzenia się wszystkiego w temacie jak sortować śmieci to można do nich zaliczyć wyrabiania zainteresowań u najmłodszych, które później mogą przerodzić się w interesującą karierę zawodową. Dziewczynka, czy chłopiec, którzy widzą jak przebiega segregacja śmieci w domu mogą kiedyś zostać naukowcami, którzy będą opracowywać eko technologie. W ten sposób zyska cała planeta. Zdanie sobie sprawy z tego jak sortować śmieci może też prowadzić do ograniczenia strumienia odpadów oraz konsumpcjonizmu.
Widok pełnych pojemników na odpady może przecież wprawić w zakłopotanie, gdy zdamy sobie sprawę ile ubocznych produktów naszej działalności trzeba później zutylizować.
Segregacja odpadów w domu ma zatem aspekt wielowymiarowy. Z jednej strony jest absolutnie konieczna i praktyczna, a z drugiej stwarza pole do rozwoju osobistego.
eMarket Smieci.eu stara się podpowiadać Państwu jak sortować śmieci poprzez osoby dział dostępny w zakładce Aktualności.
Zobacz też:
Dlaczego warto segregować śmieci ?
Kto zamawia usługi komunalne online ?
Dobre wyposażenie placu budowy
Odpady i ich segregacja
Wywóz gruzu powiat Poznański
Usługi wywozu nieczystości
29 min. temu