Gruz to jeden z tych odpadów, które choć nie śmierdzi to może stanowić nie lada utrapienie. Wiedzą o tym wszyscy Ci z Państwa, którzy choć raz w życiu byli odpowiedzialni za zorganizowanie jego wywozu. W zależności od rejonu Państwa zamieszkania czynność ta była raz prostsza, a raz trudniejsza.

Nie wszędzie bowiem wykonawcy usług komunalnych potrafią stanąć na wysokości zadania. Długi czas oczekiwania na kontener lub worek typu big bag może sprawić, że najbardziej spokojne osoby, stracą swoją cierpliwość. Cegły, kafelki czy ziemię z wykopów można wywieźć na wiele różnych sposobów. Abstrahując od szybkości działania przewoźników, ważna jest także cena, którą przyjdzie nam zapłacić. W tym krótkim poradniku doradzimy, jak pozbyć się gruzu tanio i skutecznie. Do sprawdzonych sposobów zaoszczędzenia na jego wywozie zaliczyć możemy:

Sposoby na tani wywóz gruzu

  • Odseparowanie gruzu od innych śmieci – wielu Inwestorów nie rozumie, że gruz i inne odpady z budowy to dwa przeciwległe bieguny. Trzeba więc zadbać o to, aby nie wchodziły one ze sobą w ścisłe interakcje. Tego rodzaju wytwory prac budowlanych należy oddzielić od innych. Jeśli oddamy firmie komunalnej typowy miszmasz musimy liczyć się z nieodebraniem ładunku lub dopłatą za brak segregacji. Podstawą taniości tej usługi jest więc respektowanie jej regulaminu.
  • Zaplanowanie wielkości pojemnika – w wielu miastach Polski do wywozu gruzu służą różnego rodzaju kontenery. Mają one przeważnie 1,4 lub 16 metrów sześciennych pojemności. Zamawiając jeden z nich trzeba ocenić czy będzie on wystarczający. Do normy należą przypadki, kiedy klient zamówi 4 małe pojemniki do gruzu i zapłaci za nie więcej, niż za 1 duży zbiornik do śmieci o kodzie 17 01 01. W tym przypadku nie można mieć do nikogo pretensji. Pracownik biura, który nie widzi Państwa odpadów nie jest w stanie doradzić, co będzie dla Państwa najlepsze. W takiej sytuacji najlepiej poradzić się fachowców.
  • Oddać gruz w dobre ręce – czasami nie trzeba wcale wynajmować nikogo do wywozu gruzu. W wielu dzielnicach naszego kraju działają specjalne punkty, gdzie można oddać go za darmo. Do pełni szczęścia wystarczy Państwu samochód, przyczepka i odrobina zaangażowania. Jeśli interesuje Państwa takie rozwiązanie, skontaktujcie się z Waszym urzędem Gminy. Darmowe pozbycie się gruzu to metoda, z której mogą skorzystać jedynie osoby prywatne. Adresy PSZOK są z reguły dostępne online. Firmy muszą się go pozbyć w sposób komercyjny.
Jak tanio pozbyć się gruzu ?

Jak tanio pozbyć się gruzu ?

Czy można otrzymać gruz za darmo?

Gruz za darmo można uzyskać na bardzo wiele sposobów. Odpad ten, o ile nie zawiera zanieczyszczeń doskonale nadaje się do powtórnego wykorzystania i może stanowić doskonały materiał budulcowy lub nawet dekoracyjny.

Źródłem pozyskania gruzu mogą być inne osoby prywatne, firmy budowalne, a także podmioty, które zajmują się odbiorem odpadów.

Zgodnie z przepisami odpady o kodzie 17 01 01, 17 01 02 i 17 01 07 nie muszą być dostarczane do Instalacji Komunalnej i można je użyć do wyrównywania terenu, zagęszczenia podłoża lub w innych celach, które nie naruszają przepisów środowiskowych.

Gruz za darmo chętnie oddadzą przedsiębiorstwa komunalne, które dzięki temu nie muszą troszczyć się o jego zagospodarowanie.

Jeśli więc potrzebujecie Państwo gruzu do użycia na swojej działce to warto nawiązać z nimi kontakt. W ten sposób nieczystości nie będą musiały trafić na składowisko i będą przydatne do użycia w konkretnym celu. Dobrym miejscem, aby uzyskać gruz za darmo może być także PSZOK. Informacje na temat zgormadzonych tam śmieci można uzyskać kontaktując się lokalnym Urzędem.

Zobacz też:

ABC wynajmu toalet przenośnych
Co to są odpady opakowaniowe ?
Pojemniki na odpady zmieszane nie służą do wszystkiego
Opłaty za wywóz odpadów
Typowe odpady z przeprowadzek
Aplikacja do zamawiania toalet na Androida i IOS

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Osieck

10 min. temu