Jak we właściwy sposób opróżniać szambo?

Jak we właściwy sposób opróżniać szambo?

Opróżnianie szamba i wywóz nieczystości to obowiązek każdego właściciela nieruchomości, która ze względów logistycznych nie mogła zostać podpięta do sieci kanalizacyjnej. Jak we właściwy sposób opróżniać szambo, by wykonywać to działanie w zgodzie z obowiązującym prawem?

Jak powinno wyglądać opróżnianie szamba?

W dalekiej przeszłości nikt nie zajmował sobie głowy kwestiami związanymi z nieekologicznym pozbywaniem się zawartości szamba. Nikogo nie dziwiło, gdy właściciel działki realizował takie czynności samodzielnie, a wszystkie nieczystości trafiały do pobliskiego rowu. Takie czasy na szczęście nigdy już nie powrócą i każdy z nas ma obowiązek zapewnienia bezpiecznej infrastruktury zarządzania nieczystościami. W ramach dostępnych opcji właściciel nieruchomości może przyłączyć się do najbliżej zlokalizowanej sieci wodno-kanalizacyjnej, wybudować własną oczyszczalnię ścieków lub zainwestować w budowę zbiornika asenizacyjnego, szerzej znanego jako szambo. 

Niestety w wielu przypadkach wariant przyłączenia się do sieci lub wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków nie wchodzi w grę, czy to ze względów logistycznych, czy finansowych. W takiej sytuacji szambo okazuje się jedynym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że nawet tak prowizoryczny aspekt, jakim jest zarządzanie nieczystościami, jest obwarowane konkretnymi przepisami prawnymi, w świetle których każdy z nas ma obowiązek podpisania umowy z firmą posiadającą stosowne zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych. Każdorazowo taki wywóz musi zostać potwierdzony zaświadczeniem, którego wglądu może oczekiwać urząd gminy, posiadający prawo do kontroli stanu przydomowego szamba.

Czy można opróżniać szambo samodzielnie?

Wiele osób w świetle tych przepisów zastanawia się, czy istnieje jakakolwiek możliwość, by samodzielnie pozbyć się nieczystości płynnych. Choć dla wielu z nas pozbywanie się nieczystości niczym nie różni się od wywożenia gruzu czy odpadów pobudowlanych, to w przeciwieństwie do tego obszaru, opróżnianie szamba musi odbywać się we współpracy z firmą specjalizującą się w tego typu procesach.

Oczywiście, w przypadku gruzu możemy liczyć na wywóz gruzu Białystok, jednak wiele osób w obliczu wydatku stara się pozbyć takich odpadów samodzielnie. Jeśli chodzi o szambo, taka samowolka nie jest akceptowana i w najgorszym wypadku może skutkować nałożeniem mandatu lub grzywny finansowej. Dlaczego? Ze względu na fakt, że urząd gminy – wcześniej wymieniony podmiot kontrolujący ma prawo do wglądu w rachunki, oświadczenia o wykonaniu wywozu nieczystości i umowy z dostawcą takich usług.

Pomoc specjalistycznej firmy w wywozie nieczystości

To właśnie pomoc specjalistycznej firmie w procesie, jakim jest opróżnianie szamba stanowi najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego. Profesjonalna usługa wykwalifikowanej kadry, która wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt zapewni nam maksymalną skuteczność realizowanej usługi. W razie potrzeby firma może zająć się także innymi, pobocznymi czynnościami jak czyszczenie szamb lub doprowadzanie ich stanu do prawidłowej kondycji.

Cena wywozu szamba nie jest wysoka, a regularne korzystanie z usługi zapewni nam wydajne i co istotne, ekologiczne zarządzanie nieczystościami w ramach własnego gospodarstwa domowego.

 

Opróżnianie szamba

Opróżnianie szamba

 

Zobacz też:

Jaki jest koszt wywozu szamba?
Gdzie wyrzucać klej do tapet?
Gdzie wyrzucać kocie odchody?
Gdzie wyrzucać kosmetyki?
Wywóz gruzu Łódź
Wywóz gruzu Poznań

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Sanok

2 min. temu