Jak zabudować kosz na śmieci?

Na zabudowę śmietnika decyduje się coraz więcej inwestorów. Oczywiście nie dzieje tak bez powodu. Jakie argumenty przemawiają za tym rozwiązaniem? O czym należy pamiętać na etapie planowania? Te kwestie wyjaśniamy w nowym artykule.

Zabudowa śmietnika nie wiąże się z dużymi kosztami, a daje dużo korzyści. Nie tylko ułatwia utrzymanie porządku na posesji, ale też zapobiega wielu problemom związanym z przechowywaniem odpadów. Poza tym ma duży wpływ na komfort korzystania z ogrodu. Jej wykonanie nie jest przy tym skomplikowanym przedsięwzięciem, a do przeprowadzenia potrzebne są jedynie podstawowe umiejętności i dostęp do zwykłych narzędzi. Jak więc wykonać wytrzymałą i funkcjonalną zabudowę śmietnika?

Zabudowa śmietnika – czemu warto ją wykonać?

Powodów ku temu, by osłonić miejsce składowania odpadów jest mnóstwo. Zabudowa śmietnika pozwala zadbać o:

  • estetykę i komfort: pojemniki na odpady i kompostownik nie należą do najatrakcyjniejszych elementów wyposażenia posesji – zwłaszcza w okresach przepełnienia. Zabudowa skutecznie ograniczy też przedostawanie się przykrych zapachów, co zwiększy komfort przebywania w ogrodzie;
  • higienę i bezpieczeństwo sanitarne: odpady mogą być źródłem substancji i drobnoustrojów groźnych dla naszego zdrowia. Na domiar złego wabią insekty, szczury i inne szkodniki;
  • środowisko: zabudowa śmietnika zapobiega wywiewaniu odpadów przez wiatr oraz roznoszeniu ich przez zwierzęta. Dzięki niej śmieci i zawarte w nich związki nie przedostają się do gruntu i wód.

Jak zabudować kosz na śmieci? Gotowa zabudowa czy DIY?

Inwestorzy zastanawiający się, jak zabudować kosz na śmieci mogą zrobić to samodzielnie lub skorzystać z gotowych zestawów. Które rozwiązanie będzie lepsze? Wykonanie zabudowy samemu jest przede wszystkim tańsze. Pozwala też nadać jej dowolny charakter i lepiej dopasować ją do aranżacji ogrodu. Gotowe produkty są zaś szybsze w montażu i nie wymagają użycia dużej ilości narzędzi.

Jak zabudować kosze na śmieci? Dostępne rozwiązania

Za tym, by samodzielnie zabudować kosze na śmieci przemawia też fakt, że w tym celu można użyć materiałów z odzysku. Często wybieranym rozwiązaniem jest wykonanie zabudowy z europalet. W najprostszym wariancie wystarczy dociąć palety do wymaganych rozwiązań, a następnie połączyć je ze sobą za pomocą wkrętów i metalowych kątowników. Tak powstałą konstrukcję można obsadzić roślinami pnącymi lub po prostu uzupełnić luki deskami. Należy przy tym pamiętać, by konstrukcja umożliwiała swobodnie wyjeżdżanie i wjeżdżanie pojemników. Znacznie ułatwi to wywóz gruzu Głogów.

Jak zabudować kosze na śmieci w inny sposób? Dobrym pomysłem będzie zbicie lub skręcenie prostej skrzyni z desek czy płyt. Drewno można wykończyć w dowolny sposób – np. poprzez malowanie lub bejcowanie – zabezpieczając je przed czynnikami atmosferycznymi i dopasowując do wyglądu ogrodu.

Spore znaczenie ma też wybór miejsca, w którym stanie zabudowa śmietnika. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, śmietnik powinien być zlokalizowany przynajmniej 10 metrów od okien pomieszczeń mieszkalnych i 3 metry od granicy działki. Przestrzeganie tych zasad pozwoli uniknąć kar administracyjnych. Grożą one też właścicielom posesji, którzy nie dopilnują stanu składowanych odpadów – a w tym zadaniu bardzo pomaga zabudowa.

 

Zabudowa śmietnika

Zabudowa śmietnika

 

Zobacz też:

Ile może kosztować tona śmieci na wysypisku?
Dobre usługi sprzątające – na co zwrócić uwagę?
Jakie właściwości powinien posiadać kontener na złom?
Sprzątanie pobudowlane
Pojemniki na odpady Gryfino
Pojemniki na odpady Hajnówka

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Zamość

7 godz temu