Posiadacze przydomowych zbiorników na nieczystości są zobowiązani do zachowania go w odpowiednim stanie technicznym oraz regularnego wywożenia zawartości. Jak obecnie klarują się koszty takiej usługi i od czego one zależą?

Koszt wywozu szamba

Choć posiadanie własnego zbiornika na nieczystości wydaje się kwestią oczywistą i wolną od interpretacji, to jednak wciąż pokaźna grupa właścicieli nieruchomości nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób dbać o kondycję szamba i jak często wywozić nieczystości. Pamiętajmy, że to właśnie na właścicielu nieruchomości bez dostępu do przyłącza kanalizacyjnego ciąży odpowiedzialność za utrzymywanie dobrego stanu technicznego zbiornika oraz regularne pozbywanie się nagromadzonych nieczystości.

Oczywiście wywóz szamba wiąże się z pewnymi kosztami, jednak są one znacznie mniejsze niż potencjalne konsekwencje zaniechania tego obowiązku. Każdy urząd gminy jest uprawniony do przeprowadzenia skrupulatnej kontroli zbiornika i weryfikacji, czy jest on regularnie opróżniany. W przypadku zaniedbań właściciel gospodarstwa domowego może liczyć się z mandatem karnym, a w skrajnych przypadkach nawet z grzywną sięgającą 5 tysięcy złotych.

Ile zatem kosztuje wywóz szamba? Możemy wymienić kilka czynników wpływających na ustalenie finalnej ceny. Ta jednak mieści się w zakresie od 175 do 440 złotych. 

Co wpływa na ostateczny koszt usługi?

Od czego zależy cena wywozu szamba? Przede wszystkim od wielkości pojazdu, który obsługuje nasz zbiornik. Im większy pojazd asenizacyjny, tym koszty związane z całą logistyką przybycia pod wskazany adres, opróżnianiem szamba i wywiezieniem ich może wzrastać. Najczęściej na rynku spotykamy pojazdy o pojemności 4 m3, 5 m3 oraz 6 m3. Dobór pojazdu wykonywany jest na podstawie objętości naszego zbiornika na nieczystości. Im jest on większy, tym cena wywozu szamba wzrasta.

To jednak niejedyny czynnik wpływający na ostateczny koszt wywozu szamba. Równie istotnym czynnikiem jest rodzaj zastosowanego u nas szamba. Obecnie możemy wyróżnić kilka konkretnych elementów, takich jak:

  • Szambo betonowe
  • Szambo z betonowych kręgów
  • Szambo z tworzywa sztucznego

W przypadku każdego rodzaju stosuje się nieco inną technikę oczyszczenia zbiornika, co może przełożyć się na różnicę w cenach usługi.

Jak zadbać o regularne opróżnianie szamba?

Opróżnianie nieczystości z szamba stanowi jeden z istotnych obowiązków właściciela domu. Jak wcześniej wspomniano, niedopilnowanie tego może skutkować upomnieniem, mandatem, a nawet grzywną pieniężną. Na szczęście w dzisiejszych czasach nawiązanie współpracy z profesjonalną firmą świadczącą takie usługi nie jest skomplikowane. 

Podobnie jak wywóz odpadów budowlanych Łódź, tak samo wywóz szamba może odbyć się w ciągu kilku dni. Najwygodniejszym jednak rozwiązaniem dla gospodarstwa domowego jest podpisanie długoterminowej umowy na usługi opróżniania szamba, dzięki czemu zawsze będziemy pewni, że nasz zbiornik na nieczystości będzie odpowiednio potraktowany, a my zawsze będziemy cieszyli się wzorową kondycją naszej przydomowej infrastruktury.

 

Koszt wywozu szamba

Koszt wywozu szamba

Opróżnianie szamba – wszystko, co warto wiedzieć

Szambo znajduje się na działkach i na podwórkach domostw, w których nie ma przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Opróżnianie zbiornika jest konieczne chociaż raz na kilka miesięcy, za co odpowiada jego właściciel. Wywóz nieczystości trochę kosztuje, ale koszty te są znacznie mniejsze niż kary za niedopilnowanie oczyszczania szamba. Zadbaj o systematyczne oczyszczanie zbiornika, także dlatego, aby zachować je jak najdłużej w dobrym stanie.

Od czego zależy koszt usługi

Rozmiar szamba

Koszt wywozu szamba jest różny, bo zależy od rodzaju jego rodzaju i pojemności. Na pewno zapłacisz mniej za wywóz nieczystości z małego zbiornika niż z kilka razy większego. Jednak większe szambo to także  rzadsze zamawianie samochodu do wywózki ścieków, od czym warto pamiętać, mając na uwadze ekonomię użytkowania. Dostępne na rynku samochody asenizacyjne mają zbiorniki o pojemności 4 m3, 5 m3 oraz 6 m3, co daje możliwość dopasowania pojazdu do potrzeb konkretnego domostwa. Ceny wywozu szamba nie będą więc dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli zamówisz usługę odbioru nieczystości po raz pierwszy.

Rodzaj szamba i technika wybierania nieczystości

Obok gabarytów  pod uwagę bierze się rodzaj  zbiornika. To, ile za wywóz szamba policzy sobie firma, zależne jest od tego, w jaki sposób będzie ono oczyszczane. Jeszcze do niedawna prym wiodło szambo z betonowych kręgów, które obecnie znajduje się jedynie przy starszych domostwach. Rezygnacja z tego typu szamba wiązała się nie tylko z wprowadzeniem nowocześniejszych rozwiązań. Szambo z betonowych kręgów było nieszczelne, dlatego zanieczyszczenia przedostawały się do wód gruntowych. Drugi rodzaj to szambo betonowe, bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne. Firma wykonuje zbiornik na miejscu, robiąc precyzyjne betonowe wylewki.

Często montowane są szamba z tworzyw sztucznych, które wykazują wysoką odporność na środki chemiczne i szczelność. Oprócz tego maj a wysoki poziom szczelności i nie podlegają korozji

Jak zadbać o regularne opróżnianie szamba?

Nie zapominaj o cyklicznym oczyszczaniu zbiornika, aby utrzymać je w należytym porządku. Poszukaj profesjonalne j firmy wywożącej ścieki, która zadba o szambo i wykona pracę o czasie. Zazwyczaj czeka się kilka dni na realizację usługi. Wiadomo, że im szybciej, tym lepiej. Warto wcześniej wiedzieć, ile mniej więcej zapłacisz za opróżnianie szamba. Cena różni się nieznacznie, dlatego trzeba przygotować się na rozbieżne koszty w różnych firmach. Czasami lepiej wybrać droższe usługi wywozu szamba, jeśli jest to profesjonalna firma. Zbiornik zostanie opróżniony prawidłowo.

W celu usprawnienia opróżniania szamba możesz wybrać cykliczny wywóz nieczystości przez jedną firmę. Długoterminowa umowa odciąży Cię od każdorazowego zamawiania szambiarki i szukania nowych zleceniobiorców. Niewypompowane na czas szambo może wylewać zanieczyszczenia na zewnątrz, co powoduje wnikanie ścieków w wody gruntowe. Taka sytuacja powoduje także duży bałagan na działce i nieprzyjemny zapach. Dlatego opróżnianie szamba na czas ustrzeże Cię przed podobnymi kłopotami.

 

Opróżnianie szamba

Opróżnianie szamba

Zobacz też:

Komu jest potrzebny i jak powinien zostać przeprowadzony wywóz szamba?
Gdzie wyrzucać lakiery do paznokci?
Gdzie wyrzucać materac?
Gdzie wyrzucać nakrętki od słoików?
Wynajem toalet przenośnych Wrocław
Wynajem toalet przenośnych Warszawa

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Kielce

1 godz temu