Wynajęto toaletę z umywalką
do miejscowości Gdynia
8 min. temu

Jakie kody odpadów wpisać do BDO ?

kody odpadow bdo 400x300 - Jakie kody odpadów wpisać do BDO ?
2021-01-23 Smieci

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami na dobre rozpoczęła swoją działalność od ubiegłego roku. To właśnie wtedy narodził się obowiązek ewidencjonowania śmieci za pośrednictwem narzędzia, które zostało udostępnione online.

Skomplikowało to życie bardzo wielu przedsiębiorcom. Część z nich zastanawia się jakie kody odpadów wpisać do BDO. Poza nieczystościami, które są charakterystyczne dla danego biznesu odpowiedź na to pytanie można spróbować zawęzić. Próbę wytypowania najpopularniejszych śmieci warto rozpocząć od nieczystości z grupy „15” (odpady opakowaniowe) oraz „17”  (odpady poremontowe). Wertując katalog odpadów można tam natrafić na takie pozycje jak:

Kody odpadów do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach

  • kod odpadów 15 01 01 – jakiś czas temu w Sieci udostępniony został interaktywny katalog odpadów. Wpisując do niego kod 15 01 01 dowiemy się, że jest to papier. Tektura i kartony są jak wiadomo podstawowym surowcem, który służy do pakowania wszelkiego rodzaju dóbr. Jeśli więc w Państwa przedsiębiorstwie powstają znaczne ilości tego typu śmieci to oddanie ich przez BDO powinien zasygnalizować odpowiedni wpis.
  • kod odpadów 15 01 02 – aby się dowiedzieć jakie kody odpadów wpisać do BDO nie można zapominać o tworzywach sztucznych. W prawie każdej firmie można się z nimi spotkać przy okazji czynności związanych z konfekcjonowaniem wszelkiego rodzaju dóbr. Folia stretch stanowi dziś jeden z najważniejszych materiałów zabezpieczających towar, a jej odpady są oddawane pod kodem 15 01 02. Trzeba pamiętać, że odbiór opakowań z tworzyw sztucznych i papieru nie zawsze musi być podparty kartą przekazania odpadów. W przypadku małych ilości, które podlegają wyłączeniu może się on odbywać tak jak przed założeniem bazy danych o produktach i opakowaniach.
  • Odpady z grupy „17”odpady poremontowe są nieodzownym towarzyszem firm budowlanych. Na etapie finalizacji robót muszą one udowodnić co zrobiły z odpadami, które powstały na budowie. Przepisy środowiskowe są w tym zakresie nieugięte. Jeśli więc nie wiecie Państwo jakie kody odpadów wpisać do BDO to warto najpierw pogrupować śmieci i określić wstępnie ich ilości. Dla gruzu najlepszym kodem będzie przede wszystkim 17 01 01 lub 17 01 07. Pozostałe nieczystości poremontowe mogą mieć kod 17 09 04 , a materiały izolacyjne 17 06 04.

 

Jakie kody odpadów są używane najczęściej ?
Jakie kody odpadów są używane najczęściej ? – kody odpadów BDO

 

Zobacz też:

Jednolity system segregacji odpadów
Typy pojemników na odpady
Przelicznik toalet przenośnych
Czemu toaleta to WC ?
Jak działa przenośna toaleta ?
Toalety na budowę

Zamawiaj kabiny i opłacaj on-line za pomocą aplikacji mobilnej
Pobierz aplikację