Dla wielu osób, które nie wiedzą co zrobić z odpadami jedną z alternatyw jest tzw. PSZOK. Punkt selektywnej zbiórki, bo o nim tu mowa jest integralną częścią systemu gospodarowania nieczystościami w Polsce. Działa on na terenie prawie każdej Gminy w kraju, a za jego funkcjonowanie odpowiedzialne są Samorządy.

PSZOK – i powstały wraz ze startem nowego systemu zbiórki nieczystości, który został zapoczątkowany 7 lat temu. Nadal jednak wiele osób zadaje sobie pytanie jakie odpady przyjmuje PSZOK i co można do niego dostarczyć. Aby rozwiać ten dylemat trzeba spojrzeć na temat nieco szerzej. Każdy z nas produkuje niezliczone ilości śmieci i nie ograniczają się one do 5 podstawowych frakcji. W zamyśle Ustawodawcy do PSZOK – u powinniśmy dostarczyć wszystko to, czego nie można wyrzucić do przydomowych pojemników lub worków na śmieci. W efekcie powyższego PSZOK to odpowiednie miejsce dla:

Jakie odpady przyjmuje PSZOK ? Co można tam dostarczyć ?

  • Gabarytów – ludzie szukający informacji na temat tego jakie odpady przyjmuje PSZOK bardzo często chcą się pozbyć gabarytów. Odpady o kodzie 20 03 07 towarzyszą nam bowiem na co dzień, a są produkowane podczas wymiany mebli czy innych elementów wyposażenia (np. wieszaka na ubrania). Jeśli należycie Państwo do tej grupy zainteresowanych, mamy dla Was dobre informacje. PSZOK – i przyjmuję tego rodzaju śmieci i można się ich tam pozbyć nieodpłatnie.
  • Gruz – stare kafelki, skuta posadzka czy przewrócona ścianka działowa należą do odpadów gruzu. W katalogu odpadów wymyślona została dla nich specjalna nomenklatura. Kod odpadu 17 01 01 i 17 01 07 to dwa podstawowe oznaczenia efektu ubocznego prowadzonych prac remontowych. Gruz również można dostarczyć do PSZOK o ile jego ilości nie sugerują, że powstał podczas dużej inwestycji. Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przyjmują na ogół małe ilości tych nieczystości od mieszkańców, którzy przebywają na terenie danej Gminy. Na duże prace budowlane trzeba co do zasady wynająć kontener.
  • Elektroniki zużyty sprzęt elektryczny nie powinien pod żadnym pozorem trafić do pojemników na odpady. Grozi to nie tylko mandatem, ale przede wszystkim poważnym skażeniem środowiska. Tak więc elektronika to 3 z podstawowych rodzajów odpadu, które mogą zasilić PSZOK. Trzeba o tym pamiętać wymieniają telewizor lub konsolę do gier.
  • Pozostałe odpady – chemikalia, przeterminowane lekarstwa a czasami popiół i opony to kolejne śmieci, które wiele osób zawozi do PSZOK. Nie będziemy wymieniać tu wszystkich nieczystości, gdyż to co przyjmuje Państwa punkt, w dużej mierze zależy od danej Gminy. Przed zapakowaniem tych odpadów do samochodu warto się upewnić, czy zostaną one przyjęte. W tym celu najlepiej sprawdzić informacje na właściwej stronie Internetowej lub nawiązać bezpośredni kontakt z tą komórką.

 

Jakie odpady przyjmuje PSZOK ?

Jakie odpady przyjmuje PSZOK ?

 

Zobacz też:

Usługi komunalne online
Wynajem toalet na imprezy i festyny
Odbiór gruzu
Wynajem toalet online
Kolory pojemników na odpady
Recenzja aplikacji „Moje Odpady”

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płock

3 godz temu