Czym są odpady nielegalne?

Na nielegalne odpady warto spojrzeć w kontekście zbiórki śmieci komunalnych. W tym świetle zaliczają się do nich wszystkie nieczystości nie mogące znaleźć się w tradycyjnych pojemnikach. Zawartość koszy, która jest niezgodna z zasadami zbiórki może przerodzić się w konsekwencje, którymi zostanie obarczony mieszkaniec. Zła segregacja śmieci jest konsekwencją braku wiedzy lub działania z premedytacją. Odpady nielegalne występujące w koszach na śmieci to przede wszystkim:

Nielegalne odpady w pojemnikach na śmieci komunalne

  • Odpady budowlane – remont, modernizacja wnętrza lub inne prace budowlane generują odpady, które powinny zostać w fachowy sposób zutylizowane. Zamiast jednak skorzystać z takich usług jak np. wywóz odpadów budowlanych Chorzów wiele osób woli zaoszczędzić i gromadzi odpady budowlane w śmietnikach zlokalizowanych przy ich posesji. Jeśli więc mamy do czynienia z takim zjawiskiem to jest ona jedną z przyczyn powstawania nielegalnych odpadów, które nie powinny znaleźć się w strumieniu odpadów komunalnych.
  • Odpady elektroniczne – w XXI wieku każdy z nas korzysta z elektroniki. Przybiera ona bardzo różny wymiar i przenika coraz więcej sfer naszego życia. Każdy z nas korzysta z coraz pokaźniejszej liczby aplikacji, które do użycia wymagają sprzętu takiego jak tablety lub telefony. Postęp technologiczny powoduje częstą konieczność wymiany urządzeń. Nie powinny się one jednak znaleźć w pojemnikach na odpady komunalne. Za takie postępowanie grozi kara, a odpady nielegalne mogą nas kosztować nawet 5000 złotych.
  • Chemikalia – chemikalia są wszechobecne zwłaszcza tam, gdzie oprócz normalnego bytowania prowadzi się działalność gospodarczą. Smary, oleje w warsztatach mechanicznych czy środki ochrony roślin w gospodarstwach rolniczych powinny być zutylizowane u fachowych usługodawców, którzy zajmują się przetwarzaniem odpadów niebezpiecznych. Nielegalne odpady mogą skazić wody gruntowe lub glebę i dlatego zbiorniki na nieczystości komunalne nie są dla nich właściwym miejscem.
  • Leki – leki podobnie jak chemikalia mogą powodować zagrożenie, które jest trudne do przewidzenia. Jeśli więc w naszej apteczce znajdują się substancje, które trzeba wyrzucić to warto je dostarczyć np. do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że nie wpłyną one negatywnie na nasze środowisko.

 

Nielegalne odpady

Nielegalne odpady

 

Zobacz też:

Jakie właściwości powinien posiadać kontener na złom?
Worki na odpady budowlane i gruz
Wpływ odpadów na środowisko
Wydajny zbiornik na odpady
Pojemniki na odpady Biała Podlaska
Pojemniki na odpady Białogard

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Łódź

3 godz temu