Pojazdy komunalne, które poruszają się po ulicach naszych miast stanowią dla wielu z nas bardzo interesujący widok. Nie ma w tym nic dziwnego skoro ciekawią one nawet dzieci, stanowiąc obiekt wielu westchnień i zachwytów.

Nie zawsze jednak (chyba, że podczas festynów czy imprez ekologicznych) dane jest nam obejrzeć tego typu samochód z bliska. Wielokrotnie jednak są one przedmiotem wielu dyskusji. Okazji do tego typu rozmów jest całe mnóstwo. W chwili gdy nie zostaną odebrane nasze odpady czy mamy wrażenie, że wszystkie śmieci ładowane są razem chcielibyśmy wiedzieć o nich nieco więcej. Tego typu rozważania warto rozpocząć od tego, jakie są podstawowe rodzaje śmieciarek. Wśród najpopularniejszych wyróżnić możemy:

Przedstawiamy, jakie są podstawowe rodzaje śmieciarek

  • Śmieciarki jednokomorowe – najbardziej powszechnymi pojazdami komunalnymi są tzw. śmieciarki jednokomorowe. W zależności od podwozia samochodu i jego wielkością zabudowa tego typu samochodu może mieć od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych. Przestrzeń załadunkowa do której wrzucane są nieczystości pracuje w oparciu o urządzenia hydrauliczne. Śmieciarka jednokomorowa jak sama nazwa wskazuje powinna zawierać jedynie jeden rodzaj asortymentu. Niekiedy omawiana grupa pojazdów wyposażona jest również w wagę, która potrafi określić masę przewożonych odpadów. Samochody z tej grupy zabierają do RIPOK – ów często nawet ponad 10 ton odpadów.
  • Śmieciarki wielokomorowe – powszechnym zjawiskiem, które upowszechniło się za pośrednictwem Internetu i Social Media są afery związane z faktem, że gdzieś w kraju firma odbierająca śmieci zmieszała ze sobą wszystkie rodzaje odpadów. Niekiedy jednak wspomniane wydarzenia wcale nie mają faktycznie miejsca bo sfilmowana czy sfotografowana śmieciarka posiada więcej niż jedną komorę wrzutu. Pracę pojazdów wielokomorowych planuje się zatem tak, aby za jednym przejazdem zabrać co najmniej 2 frakcje nieczystości. Dzięki tego typu rozwiązaniom za odpady płacimy mniej bo pojawiają się spore oszczędności związane z ich transportem. Śmieciarki wielokomorowe często wykorzystuje się w terenie wiejskim, gdzie do pokonania są spore odległości.
  • Śmieciarki „myjki” – wiele miast oraz gmin w kraju do specyfikacji przetargowych na odbiór śmieci wpisało obowiązek mycia pojemników. Producenci tego typu sprzętu już dawno bowiem wymyślili, że może on pełnić również rolę mobilnej myjni. Śmieciarki, które myją kosze na śmieci przy okazji zabierają również zgromadzony w nich ładunek. Obie te czynności odbywają się w tym samym momencie i trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Na próżno zatem przy okazji zaplanowanej dezynfekcji pojemników wyczekiwać ekipy panów z gąbkami czy też spryskiwaczami. Przemysłowe opłukiwanie zbiorników na odpady ma bowiem na celu głównie utrzymanie ich we właściwym stanie sanitarnym.

 

Podstawowe rodzaje śmieciarek

Podstawowe rodzaje śmieciarek

 

Zobacz też:

Koszt wynajmu toalet
Częstotliwość serwisowania toalet
Co można wrzucać do kontenerów na gruz ?
Miejsce posadowienia toalet
Gdzie zamówić toaletę ?
Kod odpadu

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Płock

5 godz temu