Jednolity system segregacji odpadów to jeden z fundamentów na którym opiera się cały wywóz nieczystości. Jednym z celów jego powstania były zuniwersalizowanie zasad dotyczących zbierania śmieci.

W chwili obecnej zatem, niezależnie od miejsca zamieszkania nieczystości zbiera się w taki sam sposób. Zmiany zapoczątkowane z dniem 01.07.2017 r. niosą za sobą szereg obowiązków. Spoczywają one w dużej mierze na Gminach, które muszą zapewnić możliwość selektywnej zbiórki odpadów. Jedną z kluczowych kwestii w tej materii jest także zadbanie o właściwą kolorystyką pojemników. Do 30 czerwca 2022 r. kosze znajdujące się przy naszych posesjach muszą mieć następujące  wybarwienie:

Jednolity system segregacji odpadów i jego kolory

  • Czarnejednolity system segregacji odpadów duży nacisk kładzie na kolory pojemników. Kolor czarny przypisany został śmietnikom na odpady zmieszane. Jeśli więc staniecie Państwo przed koniecznością zakupu pojemników to warto od razu kupić właściwe. Unikniecie tym samy konieczności powtórnego wydawania pieniędzy na kolejne kosze do nieczystości.
  • Żółte – metale i tworzywa sztuczne zbiera się w pojemnikach koloru żółtego. Przy ich zakupie trzeba zwracać uwagę, aby oprócz koloru spełniały one wymagania normy PN:EN 840. W przypadku gdy nie macie Państwo takiej pewności, warto poprosić o odpowiedni certyfikat firmę sprzedającą kosze na śmieci. Zbiornik nie spełniające standardów będą trudne do opróżnienia i szybko się zużyją.
  • Brązowe – pojemniki do bio powinny mieć kolor brązowy. Kojarzy się on nieodzownie z gleba i resztkami pochodzącymi z naszych kuchni lub ogrodów. Odrębna kwestią wydaje się tu konieczność zapewnienia wentylacji odpadom biodegradowalnym. W niektórych regionach kraju odbierane są bowiem jedynie tego typu pojemniki. Aby dowiedzieć się jak jest w Państwa miejscowości, warto zadzwonić w tej sprawie do Urzędu Gminy.
  • Niebieskie – papier zbierany jest w pojemnikach koloru niebieskiego. Najczęściej spotykane pojemności to 60,120,240,360,660 i 1100 litrów. Kosz na makulaturę powinien być odpowiednio duży. Nie warto zatem oszczędzać na jego zakupie i od razu zakupić ten właściwy. Warto przy tej okazji przeanalizować harmonogram odbioru nieczystości.
  • Zielone – jednolity system segregacji odpadów przewiduje, że kolor zielony może posłużyć jako oznaczenie koszy na szkło i śmieci niesegregowane. Naszym zdaniem jednak trzeba się na coś zdecydować. Zdecydowanie złym pomysłem jest zbieranie odpadów resztkowych i szkła w dwóch różnych pojemnikach o tym samym wybarwieniu. Może to nie tylko zmylić ekipę wywozową, ale i spowodować, że dostaniemy ostrzeżenie o braku segregacji.

 

Jednolity system segregacji odpadów

Jednolity system segregacji odpadów

 

Zobacz też:

Wybór pojemników na odpady
Odpady szkła i szklano podobne
W co wyposażyć punkt gromadzenia odpadów ?
Co to są odpady komunalne ?
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?
Jak uniknąć zarażenia koronawirusem ?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Poznań

2 godz temu