Od 1 stycznia 2020 r. w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa. Niestosowanie się do zasad skutkuje opłatą, jednak nie jest to typowa kara.

Otóż jeżeli zadeklarujecie, że będziecie segregować śmieci, a tego nie robicie, to każdorazowo możecie otrzymać karę. Jak więc widzicie, przepisy są niejednoznaczne.

Kara za niesegregowanie śmieci to dodatkowa opłata

Odpady komunalne to nic innego jak odpady bytowe, czyli po prostu śmieci. Każdy generuje ich codziennie całkiem sporo. Zgodnie z zasadami recyklingu oraz ekologii dzięki segregacji można ponownie wykorzystać różne tworzywa. W teorii od 1 stycznia 2020 r. także w naszym kraju obowiązuje konieczność segregacji odpadów. Jeżeli jednak tego nie robicie, to możecie otrzymać dodatkową opłatę. Każdy posiadacz nieruchomości musi złożyć w swojej gminie deklarację dotyczącą wywozu śmieci. W niektórych gminach istnieje obowiązek pełnej segregacji, zaś w innych właściciel nieruchomości może zdecydować czy chce segregować odpady czy też nie i jeżeli tego nie będzie robić, to zapłaci dodatkową opłatę. Często koszty są wyższe nawet o 400 czy 500%, zatem choćby z tego powodu warto segregować śmieci. Jednocześnie jak zapewne zauważyliście koszty wywozu odpadów komunalnych są różne i tutaj stawka nadal nie została ujednolicona. Gminy mogą dobrowolnie ustalać wysokość opłaty za wywóz śmieci. Podczas naliczania stawek wybierać opcję, że cena zależy od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, pod uwagę można wziąć też ilość zużytej wody czy wielkość powierzchni. Na cenę wywozu może też wpłynąć stawka ryczałtowa. Wyobraźcie sobie, że gminy mogą nawet łączyć różne metody. W teorii każdy mieszkaniec może skorzystać z usług firmy zewnętrznej, która zajmuje się wywozem śmieci. Rzecz jasna taka firma musi posiadać odpowiednie zezwolenia nadawane przez urząd miasta. Dodatkowo cena wywozu również zależy od wielu czynników, a więc np. ilości osób w gospodarstwie, ale też częstotliwości wywozu śmieci. Wiele firm zewnętrznych nie wymaga jednak od swoich klientów segregacji.

Kara za złe segregowanie śmieci

Wyobraźcie sobie, że można otrzymać karę za złe segregowanie śmieci. I tutaj musimy odnieść się do ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. W myśl tego prawa pod pojęciem kary rozumie się wielokrotność opłaty za odpady. I ta wielokrotność może wynosić kilkukrotnie wyższą stawkę. Firma zajmująca się wywozem odpadów komunalnych ma jednocześnie prawo do weryfikacji segregowanych śmieci. Jeżeli stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości właśnie z tym związane, to sprawa może zostać zgłoszona do głównego urzędu, czyli urzędu miasta bądź gminy. Właśnie ten urząd wszczyna postępowanie. Ma prawo nałożyć na właściciela danej posesji dodatkową opłatę, ale tylko za miesiąc, w którym udowodniono nieprawidłowość. Jeżeli sytuacja ulegnie poprawie, a więc właściciel nieruchomości nie popełni już błędów podwyższona stawka przestaje obowiązywać.

Kara za niesegregowanie śmieci w bloku – co grozi mieszkańcom?

Mieszkańcy bloków również mogą otrzymać karę za niesegregowanie odpadów, ale tylko wtedy gdy udowodni się im, że tego nie robią bądź popełniają błędy. Dlatego też częściej stosuje się odpowiedzialność zbiorową, a to oznacza, że wszyscy mieszkańcy osiedla bądź danego bloku mają podwyższoną składkę. Jeżeli macie na swojej posesji odpady budowlane czy też poremontowe, to polecamy Wam firmę oferującą wywóz gruzu z Chorzowa.

 

Kara za niesegregowanie śmieci

Kara za niesegregowanie śmieci

 

Segregacja śmieci w bloku nie zawsze należy do najprostszych. Trzeba się nią jednak zająć, jeśli nie chcemy narazić lokatorów mieszkających pod danych adresem na konsekwencje prawne. Nie mniej istotna, jak nie ważniejsza jest również w tym przypadku troska o środowisko. Odpady zbierane selektywnie nadają się zazwyczaj do ponownego przetworzenia, a ich ewentualne zagospodarowanie jest tańsze od nieczystości zmieszanych.

Jeśli więc chcemy zachować planetę dla przyszłych pokoleń to należy podejść do segregacji śmieci w bloku w sposób dojrzały. Warto zasady zbiórki omówić z domownikami i stworzyć odpowiednią przestrzeń do selektywnej zbiórki odpadów bloków.

Kluczem do rozwiązania tego problemu jest zastosowanie odpowiednich pojemników na odpady lub worków, a także wymyślenie sposobu konfekcjonowania śmieci np. poprzez dzielenie ich na „suche” oraz „mokre”.

Z punktu widzenia edukowania młodego pokolenia dobrze jest również zaangażować w segregację odpadów w bloku najmłodszych. Uczynienie któregoś z dzieci dyżurnym sprawi, że bardziej się ono zaangażuje w selektywną zbiórkę śmieci. W ten sposób będziemy tworzyć świadome nawyki ekologiczne.

Zobacz także:

Gdzie wywieźć gałęzie?
Gdzie wyrzucić pralkę?
Gdzie wyrzucić stary komputer?
Gdzie wyrzucić stary telefon?
Pojemniki na odpady Działdowo
Pojemniki na odpady Dzierżoniów

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

27 min. temu