Katalog odpadów 2021 – najważniejsze informacje

Katalog odpadów 2021 – najważniejsze informacje

Katalog odpadów to zbiór wszystkich śmieci, które są usystematyzowane podług grup, podgrup i ze wskazaniem odpadów niebezpiecznych.

Aktualnie obowiązujący katalog odpadów to ten z 02.01.2020 r. . Dokument można znaleźć w Dzienniku Ustaw. I choć mało jest osób, które znałyby szczegółową zawartość zapisów ustawowych to ich wybrane elementy są niezbędne do sporządzania kart przekazania odpadu i kart przekazania odpadów komunalnych. Warto zatem wiedzieć jakie kody odpadów są przypisane najpopularniejszym nieczystościom, z którymi mają do czynienia przedstawiciele różnych branż. Należą do nich przede wszystkim:

Katalog odpadów 2021 – najpopularniejsi przedstawiciele

  • Odpady z grupy „15 01 ”, czyli odpady opakowaniowe (włącznie z selektywnie gromadzonymi komunalnymi odpadami opakowaniowymi)

Takie śmieci jak 15 01 01 (opakowania z papieru i tektury), czy 15 01 02 (opakowania z tworzyw sztucznych) to codzienność w zasadzie wszystkich firm. W końcu w kartony i folie zapakowane są w zasadzie wszystkie towary, które przemieszczają się z „miejsca na miejsce”. Z ich powstaniem wiążą się określone obowiązki takie jak choćby sprawozdawczość, ale jej poświęcimy osobny artykuł.

  • Odpady z grupy „17”, czyli odpady z  budowy,  remontów  i  demontażu  obiektów  budowlanych  oraz infrastruktury drogowej (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych)

Przedstawiciele firm budowlanych takich jak np. wywóz odpadów budowlanych Poznań muszą sporządzać dokumenty środowiskowe, które umożliwiają im pozbycie się odpadów z budów, które prowadzą na rzecz swoich klientów. Jeśli zatem podczas danych prac powstaje np. papa to odpowiada za nią kod 17 03 80. Materiałom izolacyjnym przypisane zostało oznaczenie 17 06 04, a zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu to inaczej: 17 09 04. Jak widać dla nich katalog odpadów 2021 będzie wręcz niezbędny w codziennej pracy.

  • Odpady z grupy „20” (Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie)

Katalog odpadów uwzględnia również śmieci, które powstają w wyniku naszego bytowania. Włącza się w niego przede wszystkim niesegregowane zmieszane odpady komunalne (20 03 01), odpady ulegające biodegradacji (20 02 01), czy też odpady wielkogabarytowe (20 03 07).

 

Katalog odpadów

Katalog kodów odpadu

 

Proces poruszania się po katalogu odpadów można znacząco usprawnić poprzez wykorzystanie informatyki. W chwili obecnej istnieje na szczęście oprogramowanie, które pozwala na generowanie kart przekazania odpadów, a następnie tworzenie odpowiednich zestawień podług ich rodzaju oraz ilości. Do produktów, które możemy polecić należy z pewnością system Waste24.

Zobacz też:

Odpady niebezpieczne – odbiór, transport, utylizacja
Co to są odpady opakowaniowe ?
Pojemniki na odpady zmieszane nie służą do wszystkiego
Opłaty za wywóz odpadów
Typowe odpady z przeprowadzek
Aplikacja do zamawiania toalet na Androida i IOS

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Osieck

53 min. temu