Jak powinno być zorganizowane wysypisko odpadów, aby móc mówić, że jest bezpieczne dla otoczenia i spełniające współczesne standardy? Na co należy przy tym zwrócić uwagę?

Istnieje kilka kwestii związanych z tym tematem, a my przyglądamy się poniżej jakich.

Wysypisko odpadów – podstawowe warianty

Na samym początku wspomnijmy o tym, że jeśli chodzi o stopień zadbania o bezpieczeństwa ekosystemu, funkcjonują trzy rodzaje składowisk śmieci. Pierwszym z nich jest wysypisko śmieci niezorganizowane – czyli takie, w którym po prostu nie zadbano o środki zabezpieczające glebę, czy ograniczające emisje w powietrze. Takie wysypiska są ogromnym problemem i po prostu nie powinny zaistnieć.

Druga odmiana to wysypisko odpadów pół-zorganizowane. W tym przypadku mowa o sytuacji, w której częściowo zadbano o środki ochronne, jednak nadal w sposób niewystarczający, by było to satysfakcjonujące.

Wreszcie trzeci wariant to wysypisko odpadów zorganizowane, gdzie systemy chroniące glebę i inne środki są przystosowane do tego, by minimalizować wpływ składowiska na otoczenie.

Wysypisko śmieci – ważne cechy

Prawidłowe składowisko powinno posiadać kilka cech, aby zapewnić odpowiednie zagospodarowanie i utylizację odpadów. Do cech tych należą:

  1. Zabezpieczenie z zewnątrz – chodzi tu na przykład o ogrodzenie, które pozwala utrzymać z dala od wysypiska zwierzęta oraz nieupoważnione osoby.
  2. Materiały wyściełające – w tym przypadku mowa o zabezpieczeniu podłoża w taki sposób, żeby zapobiec wypłukiwaniu zanieczyszczeń do wód gruntowych, czy ogólnie przedostawania się szkodliwych substancji do gruntu.
  3. System zbierania, transportu i usuwania odcieków (cieczy zawierającej zanieczyszczenia) powstających na wysypisku odpadów.
  4. Odpowiednie systemy służące do zminimalizowania erozji gleby w okolicy wysypiska śmieci.
  5. Środki do kontroli pyłu, hałasu, zapachów i innych zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością składowiska.
  6. Systemy zbierania gazu w celu wychwytywania metanu wytwarzanego przez rozkład materii organicznej na składowisku, który może być wykorzystany jako źródło energii lub bezpiecznie spalony w kominie pochodni lub innym urządzeniu.
  7. Systemy monitorowania jakości wód gruntowych wokół składowiska w celu zapewnienia, że pozostają one bezpieczne do spożycia zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. To bardzo ważny element, ponieważ stały monitoring otoczenia nie tylko potwierdza jakość wprowadzonych standardów, ale też pozwala na odpowiednio wczesną reakcję w razie przekraczania założonych norm.
  8. Końcowe przykrycie materiału glebowego na koniec każdego dnia działania, aby zapobiec roznoszeniu przez wiatr śmieci i zbieraniu materiałów nadających się do recyklingu przez zwierzęta lub ludzi.

Oczywiście istotne jest również określenie tego, jakiego rodzaju odpady są przyjmowane na dane wysypisko śmieci – w końcu wywóz odpadów budowlanych Warszawa będzie odbywał się na składowisko przyjmujące odpady komunalne, ale już śmieci „ogólne” trafią na składowisko przeznaczone na odpady obojętne. Z kolei materiały niebezpieczne trafią na jeszcze inne, odpowiednio dostosowane, składowisko.

Składowisko odpadów

Składowisko odpadów

 

Zobacz też:

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?
Serwis toalet przenośnych
Toaleta przenośna dla niepełnosprawnych
Toalety mobilne i ich zalety
Pojemniki na odpady Augustów
Pojemniki na odpady Bartoszyce

 

 

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

29 min. temu