Dzisiejsze czasy to niewątpliwie era segregacji odpadów. O śmieciach mówi się, pisze a nawet tworzy się o nich aplikacje. Nic w tym dziwnego skoro zmiany klimatyczne i inne procesy związane z zanieczyszczeniem środowiska dają się nam coraz bardziej we znaki. Czerwiec 2019 roku jest rekordowy pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych.

Falę gwałtownych upałów przeplatają burze, grad i trąby powietrzne. Kolejne wersje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadzają szereg zmian, które mają pozytywnie wpłynąć na zmianę takiego stanu rzeczy. W chwili obecnej usystematyzowane zostały kolory pojemników na odpady. Na dzień dzisiejszy przedstawiają się one następująco:

Podstawowe kolory pojemników na odpady

  • Kolor żółty dla frakcji „metale i tworzywa sztuczne” – kolor żółty od zawsze budził szereg pozytywnych skojarzeń. Każde dziecko wie, że żółte jest słońce, wiele pięknych kwiatów a także piasek na plaży. W kontekście barw pojemników na odpady odpowiada on za wygląd koszy przeznaczonych do zbiórki metali oraz tworzyw sztucznych. Do żółtego zbiornika można więc wyrzucić nie tylko butelkę po Coca Coli, ale również puszkę po konserwie mięsnej czy piwie.
  • Kolor zielony dla frakcji „szkło” – szkło to odpad, który jest obojętny pod kątem jego wpływu na środowisko. Określa się go jako nieorganiczny materiał amorficzny. Surowiec ten jest bardzo pożądany przy zbiórce nieczystości. Jego ciężar sprawia, że w ujęciu statystycznym wydatnej poprawie ulegają wskaźniki ukazujące zaangażowanie społeczeństwa w recykling. Szkło jest również dość wdzięcznym materiałem pod kątem jego ponownego użycia. Daje się łatwo przetworzyć i nie wymaga specjalnego doczyszczenia.
  • Kolor niebieski dla frakcji „papier” – u schyłku drugiej dekady XXI wieku papier jest wypierany przez nieco nowocześniejsze nośniki przekazu informacji. W chwili obecnej gazety i czasopisma zamieniliśmy na ekrany tabletów oraz innych urządzeń z cyfrowymi wyświetlaczami. Nadal jednak w karton pakuje szereg towarów ze sprzedaży wysyłkowej oraz inne dobra, które muszą być ochronione w transporcie. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z dość znacznym strumieniem odpadów. Warto zadbać o ich dalszy los umieszczając zużyte opakowania w pojemniku o odpowiednim kolorze.
  • Kolor brązowy dla frakcji „odpadów ulegających biodegradacji” – odpady bio to śmieci, które dają się najbardziej we znaki latem. Można z nich wyprodukować kompost, ale nie zawsze jest to takie proste. Naturalnego nawozu nie wytworzą przecież mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej, czy osoby, które posiadają niewielkie działki wokół swojej nieruchomości. To dla nich Ustawodawca wprowadził do obiegu kosze w kolorze brązowym.
  • Kolor czarny dla frakcji „odpadów zmieszanych” – patrząc całościowo na gospodarowanie odpadami, nie można zapominać o koszach na śmieci zmieszane. Do 2013 roku były one najpopularniejszym sposobem na składowania nieczystości. W ideale powinno trafić do nich wszystko to, czego nie można wrzucać do koszy na segregację. Jak wiemy, nie zawsze jest to takie proste. Pomocą w odpowiednim zagospodarowaniu śmieci może służyć nasz słownik odpadowy, który można znaleźć tutaj.

 

Kolory pojemników na odpady

Kolory pojemników na odpady

 

Zobacz też:

Wynajem toalet online
Kolory pojemników na odpady
Recenzja aplikacji „Moje Odpady”
Śmieci z remontu
Jak tanio pozbyć się gruzu ?
Jak powinna przebiegać segregacja odpadów ?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Osieck

20 min. temu