Komu jest potrzebny i jak powinien zostać przeprowadzony wywóz szamba?

Komu jest potrzebny i jak powinien zostać przeprowadzony wywóz szamba?

W związku z licznymi pytaniami o wywóz szamba, dziś postaramy się się rozwiać wszelkie wątpliwości, które są związane z tą usługą. Coraz większa powierzchnia terenów przeznaczonych pod zabudowę położona jest bowiem w relatywnie dużej odległości od najbliższej sieci kanalizacyjnej.

Sprawia to, że dla właścicieli nieruchomości szambo staje się jedynym rozwiązaniem, które zapewni odpowiednie gromadzenie nieczystości. W jaki sposób przeprowadza się wywóz szamba i dla kogo taka usługa będzie niezbędna?

Wywóz szamba – dla kogo? 

Kto powinien zainteresować się usługą wywozu szamba? Przede wszystkim właściciele nieruchomości, które ze względów logistycznych nie mogły podpiąć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji to na właścicielu leży obowiązek zainwestowania w zbiornik na nieczystości, który będzie pełnił rolę szamba. 

W związku z tym możemy wymienić kilka wymogów, które nakładane są na właściciela nieruchomości względem parametrów zbiornika. Ten powinien być całkowicie szczelny, a jego zadaniem jest ochrona przed przedostawaniem się zawartości do gruntu. Szambo powinno charakteryzować się także optymalną pojemnością, co z jednej strony zapewni mniejszą częstotliwość wywozu, a z drugiej nie wpłynie na estetykę wyglądu naszej działki. Jak dobrze wiemy, nowoczesna technologia pozwala nam w szczególnych przypadkach zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to jednak inwestycja kosztowna, która nie może być zastosowana w każdym przypadku. Wtedy szambo będzie jedynym rozwiązaniem.

Jak przeprowadza się wywóz szamba?

Wywóz nieczystości płynnych to obowiązek, który leży w gestii właściciela nieruchomości. To właśnie on jest zobowiązany do zainicjowania procesu, wynajęcia firmy oraz opłacenia usługi, która zapewni oczyszczenie przydomowego zbiornika z wszelkich nieczystości. 

W dzisiejszych czasach wywóz szamba nie wiąże się w żadnym wypadku z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Podobnie jak wywóz odpadów budowlanych Warszawa, tak również w przypadku wywozu szamba nasze zadanie ogranicza się do umówienia się na realizację usługi. Ta najczęściej realizowana jest już w ciągu kilku najbliższych dni. Bardzo często już na etapie podpisywania umowy z firmą definiujemy, z jaką częstotliwością zbiornik ma być opróżniany. Pozostaje jednak pytanie, jak często decydować się na wywóz nieczystości płynnych. Nie ma na to jednej, prawidłowej odpowiedzi. W dużej mierze częstotliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługę wywozu nieczystości jest uzależniona od pojemności naszego zbiornika i liczby osób zamieszkałych w gospodarstwie domowym. Z jednej strony zbyt częste opróżnianie szamba wiąże się z kosztami. Z drugiej jednak długie przetrzymywanie nieczystości prowadzi do rozpowszechnienia się przykrych zapachów, a w skrajnych przypadkach nawet do produkcji metanu. Warto zatem wyważyć obie ewentualności i wypracować optymalny system regularnego opróżniania zbiornika na nieczystości.

Pamiętajmy o obowiązku wywozu szamba

Choć z pewnością kwestia ta nie wymaga przypominania, to jednak warto mieć na uwadze, że urząd gminy posiada rejestr nieruchomości niekorzystających z sieci kanalizacyjnej i ma prawo do wykonania kontroli obejmującej weryfikację częstotliwości opróżniania zbiornika na nieczystości płynne. 

Wywóz szamba to obowiązek, którego niedopełnienie może skutkować mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Jeśli po raz kolejny nie wywiązujemy się z obowiązku, urząd gminy ma prawo skierowania sprawy do sądu, gdzie w najgorszym scenariuszu czekać nas będzie kara grzywny do 5000 złotych. Dlatego też ze względu na własne oszczędności, komfort zamieszkiwania oraz ekologię dbajmy o to, by regularnie wywozić szambo z pomocą specjalistycznej firmy. 

 

Wywóz szamba

Wywóz szamba

 

Zobacz też:

Na czym polega sortowanie odpadów komunalnych?
Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach?
Gdzie wyrzucać opakowania po przyprawach?
Gdzie wyrzucać paczki po papierosach?
Wynajem toalet przenośnych Szczecin
Wynajem toalet przenośnych Poznań

Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Płońsk

9 min. temu