22 września 2022
Usługi komunalne
#cena wywozu szamba
#odbiór szamba
#śmieci.eu
#wywóz nieczystości ciekłych
#wywóz szamba
W związku z licznymi pytaniami o wywożenie szamba, dziś postaramy się się rozwiać wszelkie wątpliwości, które są związane z tą usługą.
Coraz większa powierzchnia terenów przeznaczonych pod zabudowę położona jest bowiem w relatywnie dużej odległości od najbliższej sieci kanalizacyjnej. Na czym polega wywożenie szamba?
Szambo jest alternatywą dla sieci kanalizacyjnej. Na terenach, na których dopiero zaczynają się budować domy lub z dala od miasta, często nie ma doprowadzonej sieci wodno-kanalizacyjnej. Sprawia to, że niekiedy dla właścicieli nieruchomości szambo staje się jedynym rozwiązaniem, które zapewni odpowiednie gromadzenie nieczystości.
W praktyce, szambo to podziemny zbiornik, zwykle bezodpływowy, wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub z betonu. Przez odpowiedni wlot, przez rury kanalizacyjne do zbiornika trafiają domowe nieczystości z takich urządzeń jak WC, zlew, prysznic czy wanna. Szambo może być jednokomorowe lub zawierać w środku dodatkową przegrodę oddzielającą gęste ścieki od wody.
Głównym zadaniem szamba jest więc nie tylko zatrzymanie nieczystości o większej masie w pierwszej komorze, do jakiej trafiają, ale także przelewanie do drugiej komory nieczystości płynnych. Dodając do zbiornika odpowiednie bakterie, wodę taką można oczyścić. Jeśli natomiast mamy szambo z drenażem, ścieki można dodatkowo odprowadzić z szamba do gruntu.
W jaki sposób odbywa się wywożenie szamba i dla kogo taka usługa jest niezbędna?
Kto powinien zainteresować się usługą wywozu szamba? Przede wszystkim właściciele nieruchomości, które ze względów logistycznych nie mogły podpiąć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji to na właścicielu ciąży obowiązek zainwestowania w zbiornik na nieczystości, który będzie pełnił rolę szamba. Co istotne, nie jest to element, który opcjonalnie można zainstalować, ale to instalacja niezbędna i konieczna – w każdym domu potrzebne jest odprowadzenie nieczystości.
Wymienić można kilka wymogów, które nakładane są na właściciela nieruchomości względem parametrów zbiornika. Ten powinien być całkowicie szczelny, a jego zadaniem jest ochrona przed przedostawaniem się zawartości do gruntu. Szambo powinno charakteryzować się także optymalną pojemnością, co z jednej strony zapewni mniejszą częstotliwość wywozu, a z drugiej nie wpłynie na estetykę wyglądu naszej działki. Nowoczesna technologia pozwala również w szczególnych przypadkach zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to jednak inwestycja kosztowna, która nie może być zastosowana w każdym przypadku i na każdej działce. Wtedy szambo będzie jedynym rozwiązaniem.
Wywożenie szamba, czyli wywóz nieczystości płynnych to obowiązek, który leży w gestii właściciela nieruchomości. To właśnie on jest zobowiązany do zainicjowania procesu, wynajęcia firmy oraz opłacenia usługi, która zapewni oczyszczenie przydomowego zbiornika z wszelkich nieczystości.
Obecnie wywóz szamba nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Podobnie jak wywóz odpadów budowlanych Warszawa, tak również w przypadku wywozu szamba, nasze zadanie ogranicza się do umówienia się na realizację usługi. Ta najczęściej realizowana jest już w ciągu kilku najbliższych dni. Bardzo często już na etapie podpisywania umowy z firmą definiujemy, z jaką częstotliwością zbiornik ma być opróżniany. Pozostaje jednak pytanie, jak często decydować się na wywóz nieczystości płynnych. Nie ma na to jednej, prawidłowej odpowiedzi. W dużej mierze częstotliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługę wywozu nieczystości jest uzależniona od pojemności naszego zbiornika i liczby osób zamieszkałych w gospodarstwie domowym. Z jednej strony zbyt częste opróżnianie szamba wiąże się z kosztami. Z drugiej jednak długie przetrzymywanie nieczystości prowadzi do rozpowszechnienia się przykrych zapachów, a w skrajnych przypadkach nawet do produkcji metanu. Warto zatem wyważyć obie ewentualności i wypracować optymalny system regularnego opróżniania zbiornika na nieczystości.
Choć z pewnością kwestia ta nie wymaga przypominania, to jednak warto mieć na uwadze, że urząd gminy posiada rejestr nieruchomości niekorzystających z sieci kanalizacyjnej i ma prawo do wykonania kontroli obejmującej weryfikację częstotliwości opróżniania zbiornika na nieczystości płynne.
Wywóz szamba to obowiązek, którego niedopełnienie może skutkować mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Jeśli po raz kolejny nie wywiązujemy się z obowiązku, urząd gminy ma prawo skierowania sprawy do sądu, gdzie w najgorszym scenariuszu czekać nas będzie kara grzywny do 5000 złotych. Dlatego też ze względu na własne oszczędności, komfort zamieszkiwania oraz ekologię, dbajmy o to, by regularnie wywozić szambo z pomocą specjalistycznej firmy.
Szambo drenażowe stanowi istotny element infrastruktury sanitarnej w polskim kontekście prawnym. Jest to specjalnie zaprojektowany zbiornik, służący do gromadzenia i magazynowania nieczystości ciekłych pochodzących z gospodarstw domowych.
Polskie przepisy prawa budowlanego precyzują warunki, jakie muszą być spełnione podczas projektowania i budowy szamba drenażowego. Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, szambo drenażowe podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę.
Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, zawierający m.in. projekt szamba oraz dokumentację związanej z jego realizacją, składany jest do właściwego organu administracji publicznej. Przy projektowaniu szamba drenażowego należy uwzględnić aspekty związane z ochroną środowiska, zapewnieniem odpowiedniej szczelności oraz wytrzymałości konstrukcji, a także zgodnością z przepisami technicznymi.
Szambo drenażowe pełni kluczową rolę w kwestii gospodarki wodno-ściekowej na terenie Polski w miejscach, w których nie ma doprowadzonej kanalizacji.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne, ścieki gromadzone w szambach drenażowych podlegają określonym zasadom, mającym na celu minimalizację negatywnego wpływu na środowisko wodne. Właściciele szamb drenażowych mają obowiązek regularnie opróżniać zbiorniki w taki sposób, aby uniknąć wycieków nieczystości do ziemi czy wód gruntowych. Naruszenie tych przepisów grozi sankcjami administracyjnymi oraz finansowymi. Właściciel szamba ma obowiązek posiadać pełną dokumentację na temat jego instalacji, a także dowody na regularne opróżnianie szamba, np. w formie faktur VAT od firmy asenizacyjnej.
Zobacz też:
Na czym polega sortowanie odpadów komunalnych?
Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach?
Gdzie wyrzucać opakowania po przyprawach?
Gdzie wyrzucać paczki po papierosach?
Wynajem toalet przenośnych Szczecin
Wynajem toalet przenośnych Poznań
4 godz temu