Kto musi płacić podatek śmieciowy?

Podatek za wywóz śmieci to temat, który budzi wiele kontrowersji w społeczeństwie. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że każdego roku muszą płacić podatek śmieciowy.

W Polsce podatek ten jest pobierany przez gminy i jego wysokość zależy od wielu czynników. W poniższym artykule omówimy, kto musi płacić podatek za śmieci oraz jakie są sposoby jego obliczania.

Kto musi płacić podatek śmieciowy?

Podatek za wywóz śmieci jest pobierany od wszystkich mieszkańców gminy, którzy korzystają z usług wywozu odpadów. Podatek ten obejmuje wszystkie rodzaje śmieci, takie jak odpady komunalne, segregowane i trudne w utylizacji. Nie ma znaczenia, czy odpady pochodzą z domu, firmy czy instytucji – każdy musi uiścić podatek za ich wywóz.

Poszukujesz merytorycznych informacji na temat gospodarki odpadami komunalnymi w Twojej okolicy? Sprawdź: wywóz gruzu Knurów. Pod tym linkiem znajdziesz kompletną bazę wiedzy o segregowaniu odpadów, naliczanych opłatach oraz ulgach.

Podatek za śmieci – jak jest obliczany?

Podatek za śmieci jest obliczany przez gminy i zależy od wielu czynników. Jednym z podstawowych kryteriów jest liczba mieszkańców w gminie oraz ilość wytwarzanych odpadów. Im więcej ludzi mieszka w gminie, tym więcej śmieci jest produkowanych, a co za tym idzie – wyższy jest podatek za wywóz śmieci. Innym czynnikiem wpływającym na wysokość podatku jest metoda wywozu odpadów.

Gminy mogą zdecydować się na wywóz odpadów bezpośrednio z nieruchomości (odpady segregowane i zmieszane), jak również z punktów zbiórki. W punktach zbiórki (tzw. PSZOKi), najczęściej odbierane są śmieci wielkogabarytowe, opony, elektrośmieci, oleje silnikowe, farby i inne wymagające specjalnego traktowania odpady.

W zależności od wybranej metody odbierania śmieci, podatek może być różny. Warto zaznaczyć, że podatek za śmieci jest opłatą naliczaną od każdego mieszkańca danej nieruchomości, a nie od samej nieruchomości.

Jakie są sposoby na obniżenie podatku za wywóz śmieci?

Istnieje kilka sposobów na obniżenie wysokości podatku za wywóz śmieci. Jednym z nich jest selektywna zbiórka odpadów. Oddzielanie odpadów komunalnych od selektywnych, takich jak szkło, papier czy plastik, pozwala na ich ponowne wykorzystanie, co redukuje ilość odpadów i wpływa na zmniejszenie podatku za śmieci. Zdecydowana większość gmin nie umożliwia już zaznaczenia w deklaracji braku chęci segregowania: jednak niekiedy jest to możliwe w przypadku bloków wielorodzinnych. W takim przypadku kwota za wywóz śmieci może być nawet kilkukrotnie wyższa, aby zniechęcić do takiej formy.

Oprócz segregacji śmieci, metodą na obniżenie podatku jest kompostowanie odpadów biodegradowalnych (w przypadku nieruchomości będących domami jednorodzinnymi). Na zniżki mogą również liczyć osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, samotnie mieszkający, seniorzy powyżej 60 roku życia, a także rodziny, którym przysługuje Karta Dużej Rodziny.

Informacje na temat tego, komu i w jakim zakresie przysługują zniżki za wywóz odpadów komunalnych można pozyskać w lokalnym urzędzie gminy. Warto regularnie orientować się, czy nie wprowadzono zmian dotyczących naliczania opłat: w marcu każdego roku gmina powinna przysłać stosowne informacje na ten temat.

 

Podatek za śmieci

Podatek za śmieci

 

Zobacz też:

Karta Dużej Rodziny a zniżka na śmieci
Wywóz odpadów budowlanych Augustów
Zalety szamba plastikowego
Cena wywozu śmieci – jak bardzo może się różnić?
Pojemniki na odpady Łowicz
Pojemniki na odpady Lubań

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gorlice

25 min. temu