Czy zdarza Ci się mieć potrzebę pozbycia się różnych dużych przedmiotów i nie bardzo wiesz, co z nimi realnie można zrobić? Z pomocą służy procedura odbierania odpadów wielkogabarytowych, która co jakiś czas jest organizowana przez poszczególne gminy.

Czym jednak są owe „gabaryty”? I co nimi nie jest? Czy wszystko o dużych rozmiarach automatycznie można do nich zakwalifikować? Właśnie temu tematowi poświęcony jest poniższy artykuł.

Lista odpadów wielkogabarytowych

Zacznijmy od tego, co można oddać na gabaryty. A lista tego rodzaju przedmiotów jest całkiem spora. Na sam początek można wspomnieć o meblach i tak do odpadów wielkogabarytowych można zaliczyć chociażby krzesła, fotele, szafy, komody, wersalki, sofy, czy łóżka. W kategorii tej mieszczą się także pufy oraz materace. Czyli całkiem sporo.

Pamiętaj jednak, że jeśli tego rodzaju rzeczy nadal nadają się do użytku, tylko po prostu straciły na walorach wizualnych, zawsze możesz też – zamiast oczekiwania pół roku na transport odpadów wielkogabarytowych – rozważyć skontaktowanie się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej i zapytać, czy nie są zainteresowani ewentualnym odebraniem takich mebli i przekazaniem ich osobom potrzebującym. W niektórych sytuacjach może się okazać, ze taka możliwość istnieje wraz z podjechaniem po odbiór mebla. Jeśli jednak nie będzie takiej potrzeby lub możliwości, bądź jeśli meble będą już zniszczone i nienadające się do faktycznego użytkowania, wtedy pozostaje właśnie oddanie ich na gabaryty.

Jednak meble to nie wszystko, co można wystawić na gabaryty. Kolejną częścią tej listy są lustra – z którymi też niejednokrotnie w normalnych warunkach mógłby być spory problem, jeśli chodzi o ich pozbywanie się.

Na tym jednak nie koniec. Wśród odpadów wielkogabarytowych mogą się znaleźć także dużych rozmiarów zabawki, dywany oraz wykładziny, wózki dziecięce oraz foteliki samochodowe, karnisze, walizki, rowery, sanki, czy uszkodzone deski snowboardowe.

A ponieważ odpady wielkogabarytowe zajmują dużo miejsca, w niektórych miejscowościach, niezależnie od okresowych wywozów, funkcjonują specjalne punkty zbiórki, do których można dostarczyć większe ilości takich przedmiotów. Zachowanie odpowiedniego postępowania z odpadami wielkogabarytowymi jest nie tylko kwestią dbałości o środowisko, lecz również obowiązkiem każdego mieszkańca, mającym na celu zapewnienie czystości i porządku w naszym otoczeniu.

Czego nie można oddawać wraz z odpadami wielkogabarytowymi?

Poruszając ten temat warto też uwzględnić te rodzaje śmieci, które co prawda zajmują sporo miejsca, ale nie można ich oddawać wraz ze „zwykłymi” odpadami wielkogabarytowymi. Mowa tu chociażby o elektrośmieciach. Okazuje się bowiem, ze przykładowo pralki oraz lodówki wymagają zupełnie innego sposobu składowania i w związku z tym nie można ich umieszczać wśród „gabarytów”. Podobna sytuacja dotyczy tez części samochodowych, czy gruzu – również i w ich przypadku obowiązują inne zasady wywozu.

A skoro mowa o tym ostatnim – warto zajrzeć na stronę firmy Smieci.eu, której specjalnością jest wywóz gruzu Krosno. Znajdziesz na niej mnóstwo informacji związanych z gospodarowaniem tego rodzaju odpadami.

 

Lista odpadów wielkogabarytowych

Lista odpadów wielkogabarytowych

 

Lista odpadów dostępna jest w tzw. „katalogu odpadów”, który jest użyteczny np. w momencie gdy jako firma zamawiamy kontenery na odpady wielkogabarytowe. W dokumencie tym znajdują się bowiem najbardziej znane nieczystości, które są przyporządkowane do odpowiedniej grupy odpadowej.

Posługiwanie się listą odpadów pozwala na unikanie błędów związanych ewidencją odpadów, co jest szczególnie istotne dla przedsiębiorstw. W kontenerze na odpady wielkogabarytowe powinny się znajdować odpady o kodzie 20 03 07, które w myśl powszechnie przyjętych zasad stanowią śmieci komunalne.

W zależności od sytuacji może pojawić się przy ich utylizacji konieczność przygotowania papierów środowiskowych. Z obowiązku tego są zwolnione osoby prywatne, które z kontenerów na odpady wielkogabarytowe korzystają np. przy okazji wymiany wyposażenia wnętrz.

W naszej firmie pracują doradcy, które na co dzień mają do czynienia z listą odpadów. Jeśli więc temat ten jest dla Państwa obcy to chętnie pomożemy się w nim odnaleźć.

Obsługujemy szeroką listę odpadów w zakresie ich utylizacji oraz bezpiecznego odbioru od klientów. W jej skład oprócz odpadów wielkogabarytowych wchodzą także inne rodzaje śmieci.

Zobacz też:

Odpady ostre – jak się z nimi obchodzić?
Wywóz odpadów budowlanych Bydgoszcz
Gdzie wyrzucać stare ubrania?
Aplikacja Market Place Smieci.eu
Pojemniki na odpady Ostrołęka
Pojemniki na odpady Ostrów Mazowiecka

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

6 godz temu