Na czym polega sortowanie odpadów komunalnych?

Na czym polega sortowanie odpadów komunalnych?

Na czym polega sortowanie odpadów komunalnych?

Sortowanie odpadów komunalnych to czynność, która przeprowadzana jest na wiele sposobów. Już u źródła zajmują się nią mieszkańcy oraz przedsiębiorcy, a w dalszej fazie uprawnione do tego celu podmioty.

Podział strumienia nieczystości na odpowiednie frakcje ma głęboki sens. Unikamy w ten sposób marnowania surowców, które można ponownie zagospodarować. W społeczeństwie recyklingu kładziony jest duży nacisk na proces jakim jest segregacja odpadów komunalnych. Odbywa się on w takich miejscach jak:

Gdzie jest prowadzona segregacja odpadów?

  • Miejsce zamieszkaniasortowanie odpadów komunalnych powinno odbywać się w miejscu zamieszkania każdego z nas. W Polsce odbywa się ono z podziałem na 5 frakcji takich jak: metale, tworzywa sztuczne, szkło, bio, papier oraz odpady resztkowe. Dobrowolnie nie można zrezygnować z segregacji odpadów, gdyż jest ona obowiązkowa. Każdy mieszkaniec zobowiązany jest zatem do przestrzegania jej zasad. Wymienione wyżej nieczystości zbierane są w pojemnikach lub workach, których kolor określony jest ustawowo.
  • Miejsce pracy – przedsiębiorcy również muszą prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Sortowanie odpadów komunalnych może u nich przybierać jednak nieco inną formę. Dobrym przykładem potwierdzającym prawdziwość tych słów są np. śmieci makulaturowe. W myśl obowiązujących zasad firma może je np. sprzedać i dowolnie wykorzystać tak uzyskane środki.
  • Przestrzeń publiczna – w chwili obecnej selektywna zbiórka odpadów uprawiana jest także w miejscach publicznych. Ideą takiego działania jest upowszechnienie jej zasad wśród wszystkich osób. Wiele większych ośrodków miejskich, ale i takich którym daleko do statusu metropolii inwestuje np. w zbiorcze kosze na poszczególne śmieci. Oprócz funkcji edukacyjnej ich rolą jest krzewienie samej idei segregacji odpadów i zachęcanie do niej wszystkich grup wiekowych. Odpady z pojemników na odpady odbierane są przez takie podmioty jak np. wywóz gruzu Warszawa.
  • Teren rekreacyjny – wielu administratorów takich obiektów jak np. place zabaw, baseny lub parki dba o sortowanie odpadów komunalnych. Nie ma się co dziwić, skoro świadczy to najdobitniej o ich świadomości i pozwala przekonać do siebie większą liczbę klientów. W ten sposób wcielane jest w życie hasło, które głosi, „że nie ma wakacji od segregacji”, które ma bardzo dobry wpływ na najmłodszych.

Sortowanie śmieci – podstawowe zasady

Pojemniki na śmieci sortowane oznaczone są pięcioma różnymi kolorami określającymi to, co można do nich wrzucać:

  • pojemnik żółty – tworzywa sztuczne (plastik) i metale – tu wrzucamy plastikowe butelki, kartony po sokach, plastikowe opakowania, puszki po konserwach i napojach, kapsle, zakrętki
  • pojemnik zielony – szło – tu wrzucamy szklane butelki i słoiki bez nakrętek, szklane opakowania po kosmetykach
  • pojemnik niebieski – papier – tu wrzucamy makulaturę, opakowania z papieru i tektury, zeszyty, książki, gazety, kartony i wszelki nieubrudzony papier
  • pojemnik brązowy – bioodpady – tu wrzucamy resztki owoców, warzyw, jedzenia (poza mięsem), gałęzie, liście, trawę, kwiaty
  • pojemnik czarny – odpady zmieszane – tu wrzucamy wszystko to, czego nie można umieścić w pozostałych pojemnikach.

 

Sortowanie odpadów komunalnych

Sortowanie śmieci komunalnych

 

Zobacz też:

Wypompowanie szamba – o czym należy pamiętać?
Gdzie wyrzucać papierki po batonach?
Gdzie wyrzucać paragony?
Gdzie wyrzucać słuchawki?
Wynajem toalet przenośnych Łódź
Wynajem toalet przenośnych Lublin

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gdynia

19 min. temu