Raptem tydzień dzieli nas od obowiązkowej rejestracji w Bazie Danych Odpadowych. Dla wielu przedsiębiorców 01.01.2020 oznacza początek prawdziwej drogi przez mękę. I choć nie jest do końca powiedziane, kto powinien wypełnić obowiązek względem dość niejednoznacznych przepisów to i tak warto poznać trochę teorii.

Wiedza przyda nam się bowiem nie tylko w kontekście sławetnego BDO, ale i w trakcie prowadzenia danej działalności. Warto więc przyjrzeć się odpadom pod nieco szerszym kątem, a poszerzanie horyzontów rozpocząć od poznania odpadowej nomenklatury. Ta bardzo często sprowadza się do nadania śmieciom odpowiednich oznaczeń. Najczęściej używane kody odpadów w perspektywie konieczności wpisu do BDO to przede wszystkim:

Najczęściej używane kody odpadów przy wpisie do BDO

  • 17 09 04 – grupa „17” zarezerwowana jest dla nieczystości pochodzących z budowy oraz remontów. Pod kodem 17 09 04 kryje się całe spektrum śmieci wytwarzanych przez różne firmy budowlane. Gdyby się uprzeć to można powiedzieć, że wszystko co nie jest gruzem włącza się do tego kodu. Mogą to być więc worki po cemencie, zdarte panele, boazeria czy też resztki tapet. Jeśli prowadzimy działalność związaną z budownictwem, warto aby ten kod pojawił się w naszym wpisie do BDO.
  • 17 01 01 i 17 01 07 – te dwa kody odpadów odpowiadają za różne rodzaje gruzu. Warto dodać przy tej okazji, że obowiązek rejestracji w BDO mają firmy, które przy swoich działaniach wytwarzają znaczne ilości tego odpadu. Przedsiębiorcy produkujący do 5 ton niniejszych nieczystości są zwolnieni od obowiązku posiadania wpisu w Bazie Danych Odpadowych. Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami rejestr w formie elektronicznej ruszy wraz z początkiem Nowego Roku, a firmy które nie mają wpisu mogą mieć problemy z pozbyciem się swoich śmieci.
  • 15 01 01 i 15 01 02 – kody z grupy „15” są zarezerwowane są w dużej mierze dla przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż w sklepach oraz różnego rodzaju hurtowniach. Odpowiadają one za śmieci opakowaniowe takie jak karton czy też reklamówki foliowe. Na dzień 24.12.2019 r. z obowiązku rejestracji w BDO nie są zwolnieni mali i średni przedsiębiorcy. Wygląda więc na to, że każdy kto wprowadza do obrotu popularne „jednorazówki”, musi się tam zarejestrować.
  • Odpady z grupy „16” – najczęściej używane kody odpadów w perspektywie nowych przepisów odpadów to także śmieci z grupy „16”. Można do nich zaliczyć wszystko to, co się zużywa lub jest nieprzydatne w dalszym procesie produkcji lub konsumpcji. I tak pod „szesnastkami” będzie widniał zużyty sprzęt elektryczny czy tonery, ale i produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia (kod 16 03 80).

 

Obowiązek wpisu do BDO przypada na 01.01.2020 r.

Obowiązek wpisu do BDO przypada na 01.01.2020 r.

 

Kodów odpadów jest bardzo dużo, a każda firma ma swoją specyfikę. Nie możemy ich tutaj wymienić w całości. Każdy kto ma wątpliwość powinien przestudiować katalog odpadów, w celu skonfrontowania go z mającym obowiązywać prawodawstwem.

Zobacz też:

Jak załatwić wywóz śmieci ?
Zarządzanie czasem
Wynajem toalety na budowę domu
Jednodniowy wynajem toalet
Toalety przenośne na Święto Zmarłych
Porady odpadowe dla każdego

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płock

2 godz temu