Odpady i ich segregacja to w dzisiejszych czasach temat rzeka. Nie ma w tym nic dziwnego skoro na każdym kroku jesteśmy bombardowani informacjami na temat sposobów ich zagospodarowania. Z grubsza przeznaczenie kolorowych pojemników na śmieci jest znane nieomal każdemu.

Już w przedszkolu dzieci uczą się, gdzie składować poszczególne nieczystości i jaki efekt przynosi tego typu działanie. Nadal jednak mało kto patrzy na śmieci w sposób całościowy. Ten ogląd wymaga bowiem przyjęcia nieco szerszej perspektywy. Zanim przystąpimy do czynności związanych z przygotowaniem śmieci do recyklingu warto spojrzeć na źródło ich powstawania. Podział nieczystości ze względu na miejsce pochodzenia może wyglądać następująco:

Odpady i ich segregacja w kontekście źródeł powstawania

  • Odpady bytowe – śmieci niesegregowane, plastik, szkło, bio, tworzywa sztuczne i metale to odpady, które zna każdy z nas. Pochodzą one z naszych gospodarstw domowych i są zbierane w systemie gminnym. Oczywiście wyżej wymienione frakcje nie wyczerpują tematu nieczystości komunalnych. Do innych odpadów z grupy „20” możemy zaliczyć także sprzęt elektro (kod odpadu: 20 01 36) czy odpady wielkogabarytowe (kod odpadu: 20 03 07). Tego rodzaju śmieci mogą być oddane do PSZOK, wywiezione przy okazji zbiórek mobilnych i w odrębnie zamówionych kontenerach.
  • Odpady poremontowe – każdy z nas od czasu do czasu przeprowadza remonty lub nadzoruje budowę domu. Przy wyżej wymienionych czynnościach powstają odpady, których nie powinniśmy mieszać z nieczystościami bytowymi. Najczęstszym błędem jest tutaj umieszczenie gruzu w koszu na zmieszane czy zerwanych tapet w śmietniku na papier. Niewielkie ilości budowlanki mogą być dostarczone na tzw. „gratowiska”, a na większe powinniśmy zamówić osobny kontener lub big bag’a.
  • Odpady przemysłowe – z odpadami przemysłowymi mamy do czynienia w naszych miejscach pracy. Są one ściśle związane ze specyfiką danego biznesu Przykładem śmieci komercyjnych mogą być np. różnego rodzaju odlewy czy też tkaniny. Cechą charakterystyczną tych nieczystości jest konieczność odrębnego zagospodarowania i udokumentowania ich przeznaczenia. Firmy muszą więc w ślad za powyższym tworzyć odpowiednią dokumentację, a w razie potrzeby okazać się jej zawartością.
Odpady i ich segregacja

Odpady i ich segregacja

 

Zobacz też:

Najczęściej używane kody odpadów
Gdzie wyrzucać styropian i jak się go pozbyć ?
Uzyskanie wpisu do BDO to dopiero początek
ABC wynajmu toalet przenośnych
Co to są odpady opakowaniowe ?
Pojemniki na odpady zmieszane nie służą do wszystkiego

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Zamość

4 godz temu