Odpady specjalne, skażone – jakie to odpady?

Odpady specjalne, skażone – jakie to odpady?

Wśród odpadów medycznych znajdują się najróżniejsze kategorie, od narzędzi, przez farmaceutyki, aż po organy i płyny ustrojowe. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na tę ich grupę, którą stanowią odpady specjalne skażone.

Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej w poniższym artykule.

Odpady medyczne, czyli co właściwie?

Zacznijmy jednak cały temat od tego, co jest zaliczane do odpadów medycznych jako takich. A zakres jest naprawdę spory i mowa tu między innymi o wspomnianych już wyżej narzędziach wykorzystywanych w zabiegach medycznych, w tym chirurgicznych, ale też fragmenty organów, czy na przykład krew. A skoro mowa o tej ostatniej – także i substancje służące do jej konserwowania są kwalifikowane jako odpad medyczny.

Lista jest jednak znacznie dłuższa i obejmuje wiele innych substancji i przedmiotów, które stają się odpadami w trakcie ich użytkowania w ramach procedur medycznych, w tym nie tylko tych medycznych, lecz również badawczych i w trakcie doświadczeń naukowych.

Przykładowo będą do lekarstwa, ale też opatrunki, pieluchomajtki, gips, jednorazowa odzież szpitalna, czy resztki żywności z oddziałów zakaźnych.

Co to są odpady specjalne?

Odpady określane medyczne mianem specjalny to te, które w ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 zostały oznaczone kodami 18 01 06, 18 01 08 oraz 18 01 10. Oczywiście, kody liczbowe mogą się wydać niejasne, więc już śpieszymy z pomocą w ich rozszyfrowaniu.

Pod kodem 18 01 06 kryją się chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne. Z kolei ten z końcówką 08 to leki cytotoksyczne i cytostatyczne. Natomiast 18 01 10 to odpady amalgamatu dentystycznego, przy czym nie wlicza się tu odpadów o właściwościach zakaźnych.

Odpady te są uznane za „specjalne” ze względu na to, ze w ich składzie znajdują się substancje chemiczne, które mogą wywoływać u ludzi różnego typu choroby o charakterze niezakaźnym. Z tego względu ich przechowywanie musi się odbywać z uwzględnieniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa, a ich utylizacja przebiegać zgodnie z procedurami przewidzianymi prawnie.

Co to są odpady skażone?

Drugą istotną grupą są odpady zakaźne oraz wysoce zakaźne. W tym przypadku mowa o grupach odpadów sklasyfikowanych kodami 18 01 02, 18 01 03 oraz 18 01 82.

Podobnie jak powyżej, śpieszymy z rozszyfrowaniem tych oznaczeń. I tak 18 01 02 to części ciała, krew lub konserwanty do ich przechowywania.

Z kolei 18 02 03 to odpady, w których mogą być obecne bądź żywe drobnoustroje o właściwościach chorobotwórczych, bądź ich toksyny, bądź inny związany z nimi materiał, który może wywoływać choroby u ludzi lub zwierząt. W tej kategorii znajdą się chociażby zainfekowane podkłady, choć nie tylko.

Ostatnia z wymienionych grup, czyli 18 01 82, to resztki posiłków z oddziałów zakaźnych.

Odpady zakaźne powinny być przechowywane w odpowiedni sposób (pojemnik na odpady skażone musi spełniać określone warunki) do czasu ich utylizacji poprzez spalenie w przewidzianych prawnie warunkach.

Temat postępowania z różnego typu odpadami jest znacznie szerszy i w wielu aspektach zaskakująco ciekawy. Dotyczy to nie tylko odpadów medycznych, lecz również wielu innych. Zachęcamy do przejrzenia bloga firmy Smieci.eu (której specjalnością jest m.in. wywóz gruzu Kościerzyna, choć nie tylko), gdzie znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat.

Odpady skażone

Odpady skażone

 

Zobacz też:

Zsyp do gruzu – czym powinien się charakteryzować?
Wywóz odpadów budowlanych Chełm
Wynajem ogrodzeń budowlanych tymczasowych
Gdzie wyrzucać puszki po farbie?
Pojemniki na odpady Oświęcim
Pojemniki na odpady Otwock

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

3 godz temu