Odpady szkła i szklano podobne spędzają z oczu sen niejednej osobie, która miała z nimi do czynienia. Wszystko przez fakt, że finalne miejsce ich przeznaczenia jest zgoła odmienne.

Wpływ na taki stan rzeczy ma bardzo wiele czynników. Aby poprawić jakość segregacji trzeba problemowi przyjrzeć się bliżej. Niektóre z błędów które popełniamy segregując szkło wynikają z braku wiedzy, a inne biorą się z dużego podobieństwa tego typu śmieci. Dla wielu z nas potłuczone lustro i butelka po winie to ten sam rodzaj nieczystości. Fakty są jednak zupełnie inne. Chcąc uniknąć upomnienia ze strony ekipy odbierającej odpady warto zdać sobie sprawę, że:

Czego unikać przy segregacji szkła ?

  • Talerze musimy wyrzucić do śmieci zmieszanych – myjąc naczynia, czy wkładając je do zmywarki nader często zdarza się nam stłuc któreś z nich. Z uwagi na cechy fizyczne takie jak choćby kruchość, często klasyfikujemy odpady talerzy i kubków codziennego użytku do szkła. Jest to oczywisty błąd, a tego rodzaju nieczystości muszą być wyrzuconego do czarnego kosza na zmieszane. W podobny sposób musimy postąpić ze wszelkiego rodzaju brytfannami i szklankami z Arcorocu.
  • Na demontaż szklarni należy zamówić kontener – odpady szkła jako takie posiada szereg odmian. Te odbierane od mieszkańców mają kod 15 01 07 i stanowią odpad opakowaniowy. Ma one zupełnie inne właściwości od szkła budowlanego i takiego z którego wykonywane są szyby w szklarniach. Jeśli więc musicie Państwo zdemontować szklarnię to najlepiej zamówić do tego kontener. Inaczej odpady szkła tego typu będą stanowić zanieczyszczenie prawidłowo wyselekcjonowanych butelek.
  • Szyby samochodowe to odpady motoryzacyjny – dla każdego kierowcy wymiana szyby w samochodzie jest sprawą dość stresującą. Powstały przy tej okazji opady również nie powinien być wyrzucony do zielonego pojemnika na szkło. Zagospodarowaniem tego typu śmieci zajmują się wyspecjalizowane podmioty, a one same są dość trudne w utylizacji.
  • Monitory i telewizory należy zawieźć do PSZOK – sporym błędem przy segregacji szkła jest również kwalifikowanie do niego odpadów elektronicznych. I choć wydaje się to dość kuriozalne to wcale nierzadko można obejrzeć telewizor, który wystaje z pojemników na szkło. W tym przypadku może on być zagrożeniem i powinien trafić do wyspecjalizowanego punktu zagospodarowania.

 

Jak prawidłowo segregować szkło ?

Jak prawidłowo segregować szkło ?

 

Zobacz też:

Opłaty za wywóz odpadów
Typowe odpady z przeprowadzek
Aplikacja do zamawiania toalet na Androida i IOS
Sezon budowlany 2020
Przedłużenie wynajmu toalety
Wywóz gruzu mazowieckie

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Toruń

4 godz temu