Opłaty za śmieci a zameldowanie

O sposobie obliczania opłaty za odpady decyduje Rada Gminy. Wysokość opłaty może być zależna od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, zużycia wody na terenie danej nieruchomości albo powierzchni mieszkalnej nieruchomości.

A jak mają się opłaty za śmieci do zameldowania? Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Opłaty za śmieci a zameldowanie

Jak kwestia zameldowania czy zamieszkania ma się do opłat za śmieci. Opłata za śmieci a zameldowanie jest kwestią istotną przy składaniu deklaracji dotyczącej wywozu odpadów. Jednak osoby, które dysponują domkami letniskowymi także za te miejsca muszą uiszczać opłaty, jednak nie co miesiąc, a w miesiącach, kiedy te odpady powstały. Zatem opłata za śmieci ma bezpośredni związek z zamieszkaniem danej nieruchomości. Warto tu rozgraniczyć pojęcia zameldowania i zamieszkania. W świetle prawa zamieszkanie to pobyt w określonym miejscu, którego celem jest zaspokojenie potrzeb życiowych takich jak jedzenie, wypoczynek i nocowanie. Poprzez miejsce zamieszkania rozumie się zatem lokal, który jest centrum życia domowego. Warto przy tym wiedzieć, że minimalny okres przebywania jaki jest potrzebny, by dane miejsce uznać za miejsce zamieszkania wynosi miesiąc. Zatem nie ma znaczenia, czy będziesz przebywać w danym miejscu na stałe. Jak wygląda zatem kwestia zameldowanie tymczasowe a opłata za śmieci? W przypadku zameldowania tymczasowego także należy uiścić opłatę za śmieci za daną osobę, jeśli okres zamieszkania wynosi przynajmniej 30 dni. Zatem zameldowania nigdy nie utożsamia się z zamieszkaniem.

Jak uniknąć podwójnej opłaty śmieciowej?

Jeżeli posiada się domek letniskowy i dom, w którym przebywa się przez większość miesięcy w roku, to można uniknąć podwójnej opłaty za śmieci. Należy po prostu złożyć ponownie deklarację śmieciową. Trzeba w niej wykazać, że we wskazanym okresie dany lokal nie będzie zamieszkiwany. Warto nadmienić, że jest na to czas do 10 dnia miesiąca, który następuje po zmianie adresu zamieszkania. Warto podać tutaj przykład. Jeżeli wyjeżdża się na działkę 30 czerwca i przebywa na niej do końca sierpnia, to do 10 lipca należy złożyć dwie deklaracje śmieciowe. Jedna dotyczy niezamieszkanej nieruchomości w okresie od końca czerwca do końca sierpnia. W drugiej należy wskazać nieruchomość, w której będą powstawały w tym okresie odpady komunalne, czyli domek na działce.

Jak poradzić sobie z wywozem dużej ilości gruzu?

Nie wszystkie odpady mogą zostać zabrane w ramach harmonogramu wywozu śmieci przez firmę, która ma podpisaną umowę z miastem czy wsią i dostarczone przez nią do PSZOK. Gruz należy wywieźć we własnym zakresie. Trudno robić to własnym samochodem, gdyż wiąże się to z możliwością jego zabrudzenia czy zbyt dużego obciążenia. Trzeba oczywiście wynająć firmę, która ciężarówką zabierze cały gruz do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wywóz gruzu Łowicz to usługa skierowana do mieszkańców tego miasta, którzy chcą pozbyć się odpadów poremontowych i pobudowlanych. Warto przy tym wiedzieć, ile gruzu można oddać do PSZOK i czy istnieją jakieś limity. Otóż rzeczywiście ilość nie jest nieograniczona i jednorazowo można oddać do 200 litrów odpadów takich jak gruz. Dotyczy to tych odpadów, które można oddać nieodpłatnie. W przypadku większej ilości odpadów trzeba uiścić dodatkową opłatę. Śmieci budowlanych zgodnie z prawem należy pozbyć się w odpowiedni sposób, warto więc skorzystać z usług specjalistów.

 

Opłaty za śmieci a zameldowanie

Opłaty za śmieci a zameldowanie

 

Zobacz też:

Czy odpady zmieszane można wyrzucać w workach?
Wywóz odpadów budowlanych Dębica
Jak ukryć kosze na śmieci?
Gdzie wyrzucać słoik z zawartością?
Pojemniki na odpady Rawicz
Pojemniki na odpady Reda

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płock

6 godz temu