Opłaty za wywóz odpadów z roku na roku stają się dla firm coraz większym utrapieniem. Wpływ na taki stan rzeczy  mają coraz większe wymagania formalnoprawne, wzrost opłat środowiskowych i innych kosztów związanych choćby z zatrudnieniem pracowników ekip wywozowych. Starczy powiedzieć, że przez ostatnie 3  lata płaca minimalna urosła aż o 500 PLN i wynosi dziś 2600 złotych.

Na wszystko jednak istnieją sposoby i okazuje się, że na odbiorze śmieci można nieco zaoszczędzić. Podstawą do uratowania swojego budżetu jest spojrzenie na odpady w sposób całościowy. Mogą temu pomóc takie kwestie jak:

Opłaty za wywóz odpadów można zoptymalizować

  • Wybór optymalnej wielkości pojemników na śmieci komunalne – większość firm, nawet tych niewielkich zobligowana jest do zawierania umów na wywóz odpadów. Tym samym ich właściciele muszą poszukać podmiotu posiadającego odpowiednie decyzje środowiskowe i zamówić u niego usługę odbioru nieczystości. Warto przy tej okazji zastanowić się nad naszymi faktycznymi potrzebami. Jeśli firma zatrudnia zaledwie kilku pracowników nie będzie nam potrzebny kubeł o kubaturze przekraczającej realną możliwość do jego zapełnienia. Podstawową jest w tym miejscu również odpowiednie podejście do zagadnień związanych z segregacją odpadów. Jeśli zobligujemy naszych pracowników do przestrzegania jej zasad może się okazać, że nasze potrzeby zaspokoi najmniejszy z dostępnych śmietników.
  • Poszukanie specjalistów w obrębie danego rodzaju odpadów – w chwili obecnej rynek odpadowy jest mocno podzielony. Występuje na nim wiele przedsiębiorstw których profil działania jest bardzo różny. Na ogół jednak specjaliści w zakresie tworzyw sztucznych lub makulatury będą tańsi od podmiotów, które zajmują się odbieraniem tak jednych jak i drugich rodzajów nieczystości. Dużą wpływ na uzyskanie korzystnych cen będzie mieć również odległość, która wpływa na koszty transportu. Ideałem byłoby więc znaleźć wyspecjalizowanych odbiorców śmieci jak najbliżej swojej siedziby. Na odbiorze śmieci można nieco zaoszczędzić, poświęcając jego organizacji nieco więcej czasu.
  • Optymalizacja częstotliwości odbioru – w przypadku dużych potrzeb względem produkowanych odpadów, kluczem do redukcji kosztów jest odpowiednia częstotliwość odbioru. Osobom, które nie za bardzo znają wolumen powstających odpadów, polecamy zawieranie umów na wywóz odpadów produkcyjnych, zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem. Nie tylko ograniczy to koszty, ale również przyczyni się do pełnej kontroli wydatków. Taniej bowiem zapłacić za dzierżawę danego pojemnika, niźli wywozić powietrze.

 

Opłaty za wywóz odpadów

Opłaty za wywóz odpadów

 

Zobacz też:

Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Usługi komunalne w dobie koronawirusa
Sklep z pojemnikami na odpady
Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady
Gdzie wyrzucać leki ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Poznań

4 godz temu